"Ние сме длъжници на Йосиф Кенерлиджи, защото този човек наистина е направил много за Белоградчик, за Белоградчишко и Видинско изобщо, за България, бих казал, а пък това не се знае. В тази връзка решихме да поставим плоча на мястото, където е живял, на мястото на тази къща е била неговата родна къща преди време, в която той е прекарал голяма част от живота си, за да могат жителите и посетителите на града да се запознаят с делото на този велик наш съгражданин."
Непростимо е да не знаем кой е Йосиф Кенерлиджи, казва и краеведът Иван Трифонов, който също е един от инициаторите за поставянето на паметния знак. Той допълва историята за англичанина, като започва разказа си от 1919 година.
„По време на втората национална катастрофа България губи Първата световна война, тя е на грешната страна и при това положение Ньойският договор дава възможност на комшиите да вземат кой каквото иска от нас- Южна Добруджа е в Румъния, части от Струмишко са в ръцете на Македония, да не говорим за Пирот, Цариброд, Западните покрайнини, половината кулски села също са в територията на Сърбия преминали вече и това не им стига и протягат ръката и към бившия Видински окръг, и най-вече Белоградчик... Международната общност изпраща един специален човек, който да проучи въпроса, тъй като аргументът на сърбите е, че тук живеят сърби и неправилно е да стоят в територията на България. Международната общност праща тук Хенри Берлайн... Той тук (в Белоградчик- бел. ред.) е посрещнат от Йосиф Кенерлиджи- минен експерт, който работи тук в мина „Щастие“, английска концесия. Представител е на фирмата, познава добре района и най-важното е, че говори английски. Хенри Берлайн е посрещнат както трябва, а хората са инструктирани, където и да го е завел в околията, децата са научени да крещят с пълна сила, че са българи, където имало възможност по селата хората са ходели с български носии, на което той обръщал внимание... След като го развел навсякъде, Хенри Берлайн се връща, пише доклад и ние оставаме на територията на България.“
Паметната плоча на Йосиф Кенерлиджи ще бъде открита утре, 12 януари, от 13 часа, пред къщата, в която е живял видният предприемач, допринесъл за оставането на Белоградчик в границите на България.
Премиерата на най-новия документален филм на общественика Христо Илиев - "Духовният остров Св. Иван" ще се състои във Враца. Лентата разказва историята на о-в Свети Иван, разположен край Созопол в Черно море. Това е най-големият български остров, с богато историческо и духовно значение. Именно там екип, ръководен от проф. д.и.н. Казимир..
Отбелязваме Седмицата на брака за 14-ти път в България, от 2012 година. Оттогава насам тя се разраства с всяка следваща година, благодарение на участието и подкрепата на уважавани личности и организации, представители на институции, църквата, медиите, предприемачи и съмишленици. Седмицата на брака е международна инициатива, провеждана ежегодно..
Истинското му име е Хуан Естебан Аристисабал. Колумбийският поп и рок певец Хуанес е роден през 1972 година в градчето Каролина дел Принсип. Още ненавършил 7-годишна възраст, Хуанес вече бил наясно, че ще посвети живота си на музиката. 16-годишният Хуанес създава първата си група – Ekhymosis, в която той е водещ вокал и китарист. През 1998..
Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..
Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..
Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение. Днешната неделя е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за изцеряването на слепия просяк..
Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..