Единайсет области у нас са най-големите "донори" на работна сила за чужди държави, основно от Европейския съюз. Над 5 на сто от населението на Видин, Враца, Габрово, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Разград, Сливен, Смолян, Търговище и Хасково е заминало зад граница през последните 10 години. Предпочитаните държави за полагане на труд през последните пет години са основно държави от Европейския съюз. Водещи са Германия, Испания, Италия, Нидерландия, Гърция, Белгия, Австрия, Франция и Чехия. Това показват данните от проучване, осъществено за Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда". Основната причина българските граждани да търсят работа в чужбина, според изследването, е заплащането. Близо 96 на сто от трудовите емигранти очакват по-високи заплати от тези в страната ни и се надяват да натрупат спестявания, които ще им помогнат в бъдеще. Данните показват, че тази мотивация не зависи от образование, материално положение и населено място.
Попитахме видинчани защо българите все по-често търсят трудова реализация извън България:
"Няма работа тука, там има. Тук не можеш да изкараш 2 лева. Беше номер едно нашият град, стана най-бедният, последната спирка на гарата - последните сме станали ние тук. Там ни осигуряват осигуровките, осигуряват ни работа... А тук, ако нямаш осигуровки, после в болницата не те приемат в България, а в чужбина не те питат за осигуровки, не те питат за пари, не те питат за нищо - веднага те приемат... А тук, в България, пари ти искат в болниците и осигуровки да имаш, а ако нямаш осигуровки и нямаш пари си седиш вън... Демокрацията. Строят се смени икономически, а не политически и се разсипа икономиката, сега и онова, което сме имали, го няма. Явно има някаква ниша за работа и хората ходят... За по-голяма заплата. Привлича ги уреден живот и по-големи заплати. Имам дъщеря в Италия. Тя е завършила висше образование тук, обаче не можа да си намери работа. С мъжа си отиде, внучката от 4 годинки - сега тази година завършва 13 клас. Чисти, ходи да чисти, а зетят работи в едно предприятие - добре са, финансово са добре."
В чужбина работят хора на всякаква възраст – от 18 до 55 години. Преобладават обаче активните българи над 30 години, сочат данните на Инспекцията по труда. От гледна точка на пола мъжете преобладават в съотношение 53% към 47%, но делът на жените постепенно нараства с повишаване на възрастта, като при възрастовата група 46 - 55 години те вече доминират.
Николай Хараламбов от Видин работи в сектора на туризма в Ирландия. Преди това той беше част от екипа на Радио ВИДИН. Попитахме го защо е избрал тази работа:
"Предполагам, както и повечето ни съграждани са предпочели - за пари. Основно това е причината, честно казано... Стандартът на живот тук е много по-висок, парите са съвсем други и в годината мога да си позволя поне 4-5 почивки, съвсем спокойно."
Николай Хараламбов казва, че един ден, когато се пенсионира, с удоволствие ще се върне в България, защото е страхотно място за живеене като природни дадености и климат, но по думите му политически и икономически ситуацията тук е трудна за описване.
Данните от изследването сочат още, че през последните години делът на хората, които заминават зад граница, намалява. Като част от причините за това се посочват наложените ограничения заради коронавируса и рецесията в Европа в резултат на пандемията и на войната в Украйна.
Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент. Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..
На втория ден от Коледа, 26 декември, в България се отбелязва Денят на Бащата. Това е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете, така както на Деня на майката се отбелязва майчинството. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. Празникът прославя бащите и бъдещите..
Един от най-светлите християнски празници всяка година е Рождество Христово. Не че е просто празник, но събитията, случили се преди повече от 2000 г., променили летоброенето на човешката история си заслужава да се споменават и до днес. Не бива да забравяме тяхната важност и факта, че те са общовалидни и в съвременността. От цял свят "ангелски"..
Коледа не е просто дата в календара, тя е чувство, от онези приятните, които носят уют и топлина в сърцето ни. Тя е празник на душата, която носи незабравими мигове и жестове към любимите ни хора. По Коледа винаги ставаме по-добри и освен към близките ни хора, проявяваме жестове на добрина и към околните. За това и днес, повлияни от коледния дух ще..
Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града. "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..
Възстановка на над 100-годишна риза бърчанка от Видинския край е един от подаръците, които неотдавна получи за рождения си ден етнографът от Русе Искра Тодорова. Ризата е изработена от майсторките везбарки Капка Виткова от Видин и Елисавета Йорданова от Русе. Поръчана е от близки на етнографката, която е с корени от Видинския край. За да създадат..
Христос се роди! Прославете Го! Възлюбени в Господа чеда на светата Врачанска епархия, Днес, когато празнуваме раждането по плът на нашия Спасител Иисус Христос, прославяме Господа и възкликваме: „Бог е с нас” (Ис. 8:10; Мат. 1:23). Сърцата ни са обзети от чувство на радост, благодарност и удивление, защото Той дойде в света, за да..