Специалисти от общинската администрация във Видин разясниха пред жители на село Сланотрън (вижте видеото по-долу) докъде са стигнали с възстановяването на минералните извори от находищата "Видин", "Сланотрън" и "Градец", които се намират на територията на общината.
"За каузата и за минералните води зная много отдавна, може би отпреди 20 години. И зная колко лековити и колко полезни са и какво е значело за нашия регион... Към момента настина проектите за сондажите в трите находища, които са признати, които са влезнали в регистрите на Министерството на околната среда под номера като общинска публична собственост, със съответните заповеди за утвърдени експлоатационни ресурси и със съответните балнеологични оценки, независимо, че те са първоначални, ни дават съответните права да бъде издадено на Общината, като собственик, разрешително за водовземане за минерални води чрез нови съоръжения... Ние ги искаме с точно определена цел- за балнеолечебни нужди, защото те са специфични и за тях трябва специфичен подход при извличането им и след това за ползването", каза Виолета Георгиева, еколог в Общината.
Въпреки усилията на общинската администрация все още няма разрешително за водовземане.
"Нека да видим сондажа, нека да видим водата. Първият и основен въпрос, който сигурно ще стои пред общинското ръководство, дори пред държавата е направа на пречиствателна станция за тия минерални води, защото са много агресивни... Управата сега е поела инициативата да сондират, да направят сондажите. Нека намерят водата, защото по-възрастните от мен хора казват, че водата не стои тук... Никога на умира надеждата... Може би ще има някакъв успех. Аз съм оптимист и чакам с нетърпение това да се случи...", заявиха жители на селото пред Анжела Каменова.
Иницииране на взаимодействие между изпълнителната, законодателната и местната власт в страната, по-тясно сътрудничество между неправителствения сектор и министерствата на туризма, здравеопазването, околната среда и на икономиката- това беше целта на проведена кръгла маса в Народното събрание за минералните води. На форума бяха обсъдени възможностите за разкриване, стопанисване, контрол и развитие на минералните води в България.
Народният представител от Видин Росица Кирова предложи на срещата да бъде създадена електронна карта на минералните извори, въз основа на която да се направи държавна стратегия за развитието им. Според нея в полза на цялото общество е да се използва ресурсът на лечебните минерални води, защото това би могло да помогне за повишаване на качеството на живот и икономическия растеж, за привличането на туристи, както и за създаването на заетост, особено в слаборазвити региони.
"България разполага с над 240 находища на минерална вода и техните ресурси са оценени на повече от 5600 литра в секунда. Съставът и качеството на тези води варират в голяма степен. Техните температурни диапазони са между 20 и 100 градуса. Това е съществен ресурс, чиято употреба би могла да спомогне за повишаване качеството на живот и икономическия растеж както на регионите, така и на страната", каза на форума Росица Кирова.
Минералните води в България не са разработени достатъчно. Това посочи Цветелина Лукарска- председател на Националната камара на минералните води в България:
"Всяка една минерална вода в България може да лекува ред болести. Това, което е слабо засегнато в момента, не е разработено, не се практикува достатъчно с пълния си потенциал... Предложение на госпожа Кирова за изработване на 3D карта вече е факт. Ние вече започнахме и работим. Вече е факт разработването на енциклопедия на минералния ресурс на Република България..."
Всеки един регион ще бъде описан със своите минерални ресурси. Работи се и електронен вариант за улеснение на всички лекари в страната, за да могат директно да уведомяват пациента коя вода е необходима за неговото възстановяване, допълни Цветелина Лукарска.
"По последни данни на Геологическият институт при БАН (Българска академия на науките- бел.ред.) 70 процента от минералните води в страната не се използват. Основната употреба на вода е за балнеологията. Също така се използва за бутилиране на минерална вода. През последните 25 години се изградиха над 40 съвременни предприятия за бутилиране на минерална вода. По-малко от 3 процента се използва за отопление, основно за земеделието", заяви на форума доцент Мирослав Кръстанов от Геологически институт при БАН.
Цялата тема може да чуете в звуковия файл.
Видео от срещата в село Сланотрън:
"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..
Неделята, която отбелязваме днес е Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..
Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..
Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..
"Котаракът в чизми" е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..
Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..
Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник. Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..