Актуализацията на глобите ще бъде факт до няколко месеца, ако промените бъдат одобрени на обществено обсъждане.
Според предложенията на вътрешния министър Иван Демерджиев на шофьора да бъдат отнети 12 контролни точки, ако дрегерът покаже между 0,8 и 1,2 промила алкохол. При повторно нарушение, санкцията става 20 точки, а не както досега – 15.Войната по пътищата може да се разреши чрез качествена превенция, посочи Красимир Георгиев, изпълнителен директор на Асоциацията за квалификация на автомобилистите.
"Едва ли това е точно становището на министъра, то е дадено от тези покрай него. Знаем кои са покрай него. За КАТ знаем - на тях никога не им стига, искат всичко, като банката са. Няма нужда от превенция, от обучение, ако ги питаш тях, от обучение на собствените кадри, дайте им само да искат големи санкции. Аз бях в една телевизия и попитах следното: подобри ли се безопасността на пътя, при все че санкциите се вдигат всяка година в последните 3-4. Ако идеята е само да чегарим, положението никога няма да се подобри. Ние не подкрепяме продължаване на завишаване на санкциите. Тяхните мотиви са странни: средната заплата се качила, минималната се качила, като че ли това е някакъв такъв задължителен разход като парното, ток и т.н. Смятам, че можем да постигнем бързи успехи към намаляване на ПТП-тата и убитите, ако наблегнем на превенцията: да се върне, например, отнемането на точките при превишена скорост. Има един хубав член от ЗзДП, който казва, че водач, който извърши грубо нарушение поради непознаване на правилата за движение, му се отнема свидетелството за управление до успешно полагане на изпит отново. Искам да ви кажа, Вие можете да проверите, има 2-3ма човека в цялата страна, които са отишли на проверочен изпит. В годините преди промяната във всеки четвъртък в КАТ в София имаше по 20 човека на такъв изпит. Обърнахме го само на пари и глоби, а превенцията е точно това - да му отнемем свидетелството, да го накараме да учи, да се яви на изпит, да започне да си опича акъла. Ефектът е много по-голям. Тези, които предлагат високите глоби, изобщо не си дават сметка, че глобяват и близките на нарушителя, техните семейства, жени, деца, възрастни родители".
Репресивното мислене в "Пътна полиция" е наследство от милицията, допълни експертът и уточни, има нужда от спешна реформа в КАТ.
"С риск да бъда малко краен, но на тази институция е променено само името. Променено е още нещо: че хубавите неща от същата институция с предишното име са премахнати и е останало само лошото. Срещаме изключително голяма некомпетентност на пътя от страна и на самите контролни органи. Трябва да кажем, че за да тръгнем към някакъв ред, тези които контролират за спазването на реда и трябва да го наложат, трябва да бъдат перфектни по отношение на познанието си на тази материя. Тогава вече можем да изискваме от тези зад волана да имат не по-малко познания".
За превишаване на скоростта с над 50 км/ч в населено място от досегашните 12 точки се предвижда да се отнемат 18 точки. За неправилно изпреварване, създаващо непосредствена опасност за движението, ще бъдат отнемани 13 вместо досегашните 10 контролни точки. За каране в аварийната лента на магистрала шофьорите ще губят 10 контролни точки.
Ще намалее ли пътният травматизъм с предложените промени? Темата коментираха видинчани.
"Добро решение, разумно, трябва да се промени мисленето на хората, мярката е добра предупредителна и наказателна... Прекалено много поправки, а резултати няма... Полицията трябва да си върши работата, вместо да си играе на бумащини... Хора пият, карат, хванат го, ама го пуснат, а законът трябва да бъде строг към водачите, които са нарушители...".
Завишава се броят на отнеманите точки за водач, който се движи в платното за насрещно движение по автомагистрала и скоростен път от 10 на 15 точки. За повторно нарушение е предложено да се отнемат 20 контролни точки. За нарушение на правилата за преминаване през жп прелез отнеманите точки се увеличават от 5 на 10.
До 13 февруари могат да се правят предложения и бележки към наредбата на вътрешния министър.
Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата. "А съвременната..
Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..
Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите: "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..
Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..
Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..
Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..
По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..