Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба показва казармения живот в годините на социализма

| обновено на 02.02.23 в 09:38
8
Снимка: Здравка Маслянкова

Изложбата "Когато момчето става мъж...“ ще бъде представена във Видин. Тя е създадена от Илия Вълев, доктор по етнология и главен асистент в Института по етнография и фолклористика и представя казармата през "онези“ 45 години. Повод за нея става дисертационната работа на Илия Вълев, който я публикува и в книга:


„Самата изложба представлява един музеен разказ, но и един обикновен човешки разказ, който обединява спомените на много хора, отбили казарма или изпратили момче в казармата. Включвам наистина доста разкази, както и множество снимки от вътрешноказармения живот. Но всъщност съм подредил целия момент с отбиването на военна служба по по-специфичен начин, защото моите наблюдения и изследвания показват, че отбиването на наборна военна служба се представя в нашето общество като един ритуал по възмъжаването на момчетата. Не случайно има една поговорка, че мъж, който не е отбил военна служба, не е никакъв мъж. Това ни подсказва, че казармата не е просто един момент, нормативно фиксиран от държавата в живота на мъжа, но той е и ритуал на преход, свързан с възмъжаването. Така че изложбата е един разказ за възмъжаването на момчетата и проследява всички етапи по отбиването на военната служба, не само тези, които са нормативно заложени, но и тези, които са залегнали според обществените представи."


Освен документи и снимков матирал, в изложбата могат да се видят и някои предмети, свързани с казармата, обясни Илия Вълев:


„Любопитните униформи, известни като "въшкарници". Това са зимните строеви униформи. Показвам, разбира се, и лятната такава униформа, военноморски, свързани с военноморската униформа…“


Авторът е насочил труда си най-вече към младото поколение, което се надява да намери своите отговори за явлението наборна военна служба в българската култура.


Д-р Илия Вълев ще представи изложбата и ще отговори на въпросите на видинчани днес, 2 февруари, от 12:00 часа, в музей "Кръстата казарма". Експозицията ще гостува във Видин до края на април.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17