Европейският съюз разреши използването на някои насекоми в храните. Те се считат за идеален заместител при някои липси и проблеми в хранително-вкусовата промишленост. Насекомите са полезни и добри за човешкия организъм, коментира за Радио ВИДИН Кремена Дервенкова, председател на Асоциацията на производителите и преработвателите на насекоми в България.
"На първо място насекомите са изключително полезни и добри за човешкия организъм, тъй като съдържат много белтъчини и то белтъчини, които имат в себе си всички незаменими аминокиселини, от които човешкият организъм се нуждае – включително и тези, които не може да синтезира сам и често пъти се налага да приема чрез различни добавки. Така че, високото съдържание на протеин е изключително важна част от диетата на хората и с такова съдържание могат да се похвалят и ядливите насекоми от всякакви видове. На следващо място те съдържат много полезни мазнини, които са в правилното съотношение Омега-3 към Омега-6. Съдържат фибри, които отново са важни за доброто храносмилане, съдържат много витамини и минерали и както често обичам да казвам, съдържат повече калций от млякото и повече желязо от спанака."
Кремена Дервенкова разказва още, че потребителите могат да бъдат уверени, че след като тези продукти се появят в супермаркетите, те ще бъдат ясно етикетирани, като купувачът ще бъде информиран за точното съдържание на храните.
Близо 2 000 са насекомите в света, одобрени за консумация от Европейския съюз. За България това са домашен щурец, ларва на брашнен бръмбар, жълт брашнен червей и мигриращ скакалец. Има ли нещо опасно и какви са вредите при този тип храна - коментира Кремена Дервенкова:
"Те, като всяка друга храна, могат да представляват алерген и ще бъдат обозначени като такъв на етикетите на всички продукти, които ще съдържат брашно от насекоми в състава си. И хората, които има вероятност да имат алергия към насекоми, са хората, които вече имат установена алергия към ракообразни, акари, морски деликатеси, така че те трябва да бъдат по-внимателни, избирайки да опитат продукти с насекоми."
Запитани в анкета видинчани се обединиха около мнението, че не биха яли храна, съдържаща новото брашно или насекоми под каквато и да е форма.
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..
Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..
Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..