Фотографът Валерий Пощаров реализира интересен проект, наречен "Баща и син". Той снима портрети на пораснали синове и техните бащи, хванати за ръце. Инициативата се финансира от Национален фонд "Култура" по програма "Социално ангажирани изкуства". До този момент Валерий е заснел мъже от 20 области в страната:
"Проектът предвижда всичките 28 области в страната, но, разбира се, тук не става въпрос за географски проект. По-скоро желанието ми е да дам възможност на колкото се може повече хора да съпреживеят този процес."
Идеята за този проект идва случайно:
"Това беше от онези знаци, които ми подсказаха, че този път е много важен и трябва да започна да вървя по него. Първият портрет исках да бъде на баща ми и моя дядо, който тогава беше на 95 години, но започваше тогава епидемията и преценихме, че е по-добре да пазим дядо ми и да не се виждаме, което продължи една година... И мира не си намирах в този период, защото наистина исках да реализирам този портрет. И така, един ден попаднах на една къща в София, която привлече интереса ми. Застанах пред нея и започнах да композирам един кадър, който забелязах и от къщата излязоха мъж и жена, дойдоха към мен и първо помислих, че искат да ми направят забележка да не снимам техния дом, но не беше такъв случаят. Жената държеше един портрет на млад мъж в ръцете си и дойде тихо при мен и ми каза: "Ние имахме един-едничък син, който почина преди 8 месеца и мъжът ми много иска да го снимате с него. И на практика първият портрет беше на този баща с фотография на неговия син. Някак за мен това беше двусмислен знак, че баща и син винаги се разделят в живота по една или друга причина и това е като предаване на една щафета - всеки бяга сам и има много малко време, в което можем да тичаме заедно."
Валерий избягва да тълкува какво символизират фотографиите:
"Красотата на изкуството, като цяло, е свързана с възможността свободно ние да извървим нашата интерпретация и нашия път към разбирането на едно или друго произведение. Но да, може да се потърсят много причини, много символики и е показателно, че отношенията между баща и син са много малко застъпени в историята на изкуството. И, ако трябва да признаем, че изкуството е отражение на самия живот, то ние трябва наистина, може би, да преосмислим тези отношения като цяло и да разберем защо баща и син толкова рядко се хващат за ръка."
Този жанр във фотографията е много непопулярен, посочва фотографът:
"Той представлява, това което се нарича "participatory photography", на български можем да го преведем като "въвлекателна фотография", т.е. там хората, които застават пред камерата не са модели, а те са създатели наравно с мен. Аз давам възможност на всички тези хора, които застанат пред камерата да влязат в ролята на собствените си личности и да преживеят нещо, което накрая заедно успяваме да съхраним и да изпълним със съдържание този кадър."
Намирането на желаещи да се снимат е предизвикателство за Валерий и представлява по-голямата част от работата му.
"Вярвам, че ще бъде интересно за хората да се запитат за техните лични отношения с бащите им."
Фотографът предстои да дойде и във Видин, след като намери желаещи да ги снима. Ако искате да станете част от проекта на Валерий, пишете му тук.
Валерий Пощаров е роден през 1986 година в Добрич. Израснал е в семейство на художник и поетеса. Изучава живопис в Националното училище по изкуства във Варна, а след това се мести и установява в Париж, където учи пластични изкуства в най-известния университет във Франция - Сорбоната. Валерий има над 30 самостоятелни изложби у нас и в различни краища на Европа. Основател е и на първата онлайн платформа за произведения на изкуството в България- cavalet.bg. През 2022 година реализира първата си фотокнига "Последният човек на Родопите" след 14 години, през които посещава 985 села.
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..
Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма. Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..
Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..
Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia). "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...