Село Плакудер е на 15 км от Видин. То е разположено в хълмиста местност, с дерета и много зеленина. Селото е възникнало отдавна. Някога тук е минавал римски път край река, която вече отдавна е пресъхнала.
В близкото минало тук са живеели около 350 души, а днес наброяват 60. Повечето са пенсионери, но има и такива, които работят във Видин и вечер се връщат.
Водата е важен фактор за живота на хората в едно населено място. В селото е имало няколко чешми, една от тях вече е възстановена с помощта на Община Видин, а през 60-те години на 20 век хората си изкопават кладенци в дворовете си. Днес кладенците са регистрирани така, както изисква законът.
Ежегодно, в дните около Петровден (по стар стил, 12 юли, но винаги в събота), се провежда събор.
Посреща ни кметският наместник Людмил Любенов. Неговият род е от това село. Той е ветеринарен техник и когато остава без работа, местните хора му предлагат да поеме управлението на селото. Людмил Любенов е кметски наместник трети мандат.
Уважаван е от хората, стреми се да помага на всеки възрастен жител, който има нужда от лекарства, хранителни продукти, пазарува им от града, защото магазин в Плакудер отдавна няма.
Горд е с факта, че е възстановена старата чешма, от която тече изворна вода и хората си наливат.
Людмил Любенов разказа какво е успял да свърши за селото за времето на своето кметуване и какво предстои тази година:
"Направихме детска площадка, нова автобусна спирка, две беседки, пейки, поизкърпихме улиците, но има още какво да се прави... Имаме предвидени средства за асфалтиране и баластриране, предвидена е улицата, която води към гробищния парк. Тя е най-фрапираща и е основна улица.
Имаме чешма, която е с изворна вода. Строена е 1924 година и тя беше занемарена последните години. Успяхме с местните хора и с Община Видин да възстановим чешмата. Ще продължим да я поддържаме, сега е по-лесно - има плочки, има отводняване.
Предстои най-важното- да си оправим улиците, магазин нямаме, имаме коли, с които пътуваме до Видин и трябва да са ни добри улиците. В селото има много кладенци, регистрирали сме си ги почти всичките в Басейнова дирекция - Плевен.
Към имотите и къщите в селото има интерес. То е предпочитано заради удобствата, които предлага - електрификация, водоснабдяване, интернет, близостта до Видин."
Хора масово се интересуват от закупуване на къщи, но малко са обявени за продажба. Автобус в миналото е имало всеки ден, а сега веднъж седмично идва, допълва Любенов.
И понеже от години няма магазин, хората са решили проблема на местно ниво - три пъти в седмицата им карат хляб и тестени закуски, имат уговорка с фирмата-производител.
Историята на селото е древна. Възникнало е на място на древен римски път, който е минавал край Градец. Най-вероятната версия за името е, че е наречено така от минаващата в дола рекичка, където се е появило селото, което означава "Воден дол" .
В Плакудер ни посрещат няколко жени, пенсионерки, които живеят тук и се радват на чистия въздух и спокойствието на това място. Но има и неща, от които са недоволни, като изкопаните от дъждовете улици, липсата на магазин, на лекар и все по-рядко идващия автобус.
Марушка Крумова е живяла няколко години в София, но се е върнала в родния край, въпреки че е имала възможност да остане в столицата. Разговаряме и със Софка Трифонова, която също е родом от селото, както и с още две жени - Николина Велкова и Йорданка Лазарова:
"Родното място си е най-хубаво, харесвам си селото... Земята е хубава, всичко се ражда, въздухът е прекрасен, водата ни не е много чиста... Много неща трябва да се направят, ама няма да се направи. Автобусът идва само веднъж в седмицата. С голям зор ни карат хляба... Днес живея сама, децата са по Видин, идват всяка събота и неделя. Поддържам градина 2 декара... Не се събираме на кафе, гледаме турски сериали... За селото трябва да се оправят улиците, Втора главна улица е с лоша настилка и трябва да се ремонтира... Въздухът тук е много чист, живее се спокойно."
Паска Симова е била един от кметовете на селото по време на социализма. Тя е от Бориловец. Тук е омъжена и живее в Плакудер вече 50 години. По нейно време е направена цялостна телефонизация и водоснабдяване на селото. Казва, че в миналото тя, като кмет, е работила много по-лесно с ръководните кадри.
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..
Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември. Държавно горско стопанство Видин (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..
Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..
Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава? Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание. Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта? Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..
България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..
Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..
Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..