В последните години българската именна система доста се модернизира и много бъдещи майки и бащи предпочитат да кръстят детето си с някое известно чудждестранно име, отколкото с традиционно българско. Не е тайна и това, че от години се наблюдава сблъсък между родители, опитващи се да съхранят националните традиции и тези, които се придържат към модерните тенденции. Има и такива, които измислят нови имена. Иван или Йоан, Петър или Питър- името днес е въпрос на вкус и предпочитания, като не винаги е било така.
Сред най-често срещаните имена във Видин са Анна, Виктория, Божидара, Йоана, Мария и Цветелина. Това посочва Надежда Данчева от Института по български език към Българската академия на науките (БАН). Екип от учени осъществява проект "Мода на личните имена в българските градове". Обект на изследване са личните имена на новородените деца в трите най-големи града и няколко средни по големина градове в страната в периода 2014 – 2015 г. Целта на изследването е данните от средните по големина градове да бъдат сравнени с данните от трите най-големи града, както и да се извърши съпоставка на териториален принцип – Източна България спрямо Западна България. В резултат ще бъдат направени изводи за тенденциите при именуването и за разликите в предпочитанията на българските родители в различна социална среда. Видин е сред градовете, които попадат в изследването.
"Видин е характерен с това, че личното име Анна излиза на първа позиция. В никой от другите градове Анна не е на първа позиция" - уточнява Данчева.
При мъжките имена най-предпочитани от видинчани на първо място са Александър и Кристиян, следвани от Георги и Мартин на втора позиция, на трета - Борислав. Сред най-честите са още Божидар, Калоян, Никола, Павел, Боян, Виктор, Даниел, Йордан, Иван. Сред най-характерните мъжки имена във Видин е и името Денис.
"Това което забелязваме е, че в град Видин постепенно от именната класация изпадат имена като Ванеса, Михаела, Ивана, Ралица, а при мъжките Николай, Петър и Димитър. Докато в именната стълбица се изкачват имената Анна, Божидара, Йоана, Денис, Александър, Йордан" - констатира Надежда Данчева.
В последните години родителите все повече проявяват творчество по отношение на името на детето им. В топ 10 на имената за момчета се нареждат на първо място Александър, второто място си делят имената Георги и Мартин, следвани от Димитър, Никола, Борис, Калоян, Даниел, Иван, Теодор и Николай. Най-предпочитаните за момичета са Виктория, Мария, Никол, София, Рая, Дария, Александра, Габриела, Йоана, Елена, Михаела и Симона.
През изминалата година промени в тенденциите няма, каза още Надежда Данчева:
"В топ 3 имена на момчета са Александър, Георги и Мартин - това е според изследването ни в осемте града в страната. Най-предпочитаните 3 имена за момичета са Виктория, Мария и Никол. Принципно Виктория и Никол са едни от най-харесваните имена в цялата страна. Отчитаме, че името Мария също е едно от устойчивите в цялата страна, но малко по-харесвано е в Южна България, докато Габриела, както и във Видин, е много харесвано и в Източна България. По принцип тези имена са нови в нашия именник. В миналото столетие те са се нареждали след стотната позиция. Например Виктория е била на 117 място, Габриела пък на 262 място, а пък Никол въобще не се открива в именника в предишното столетие, за разлика от българската форма Николинка. Това име през 20 век е било на 20-о място. Също така традиционното име Иван вече не е най-разпространеното сред българите, както е било през 20 век, макар все още да е доста харесвано и все още доста момчета да ги кръщават Иван. Разбира се, Иван може да е испанското Хуан, може да е Жан, може да е Джон, може да е Джовани, именно защото днес родителите предпочитат чуждите варианти на имената. Иванка също не е често срещано име, да не кажа, че е вече към отпадащите, защото родителите не харесват имената с умалително "ка", отдавна това вече се приема като остаряло и затова днес Иванка може да е Ивана, Ивет, Ивон, може да е Иванела, Иванина, Иванджелина, Жана, Джована, Йоана. Но това, което е хубаво е, че напред в именните класации се нарежда името Йоана. Една от основните тенденции, които забелязваме е, че модните имена днес са благозвучните имена, а вече до колко звучат добре, това се определя от естетическия вкус на родителите."
В последните години се наблюдава и тенденция на възраждане на имената, свързани с победоносния дух на българската история или още имената на владетелите. Не само, че някои от старобългарските имена се възраждат, ами дори се срещат в женска форма. Например Пресияна или Калояна.
"Все повече българчета носят имена на владетели. Модерни в последните години са имена като Калоян, Борис, Симеон, Ивайло, Самуил, Кубрат, Асен. Любимото на софиянци в последните години се оказа именно Калоян. Борис пък никога не е било толкова харесвано и модно. Родителите избират все повече имена, които да съпътстват победата през целия живот. Затова и името Виктория е толкова харесвано. Да, нямаме победа днес, но имаме Виктория"- разказва Надежда Данчева.
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..