Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Радостина Александрова: 50% от раковите заболявания могат да бъдат предотвратени

Проф. Радостина Александрова
Снимка: Стопкадър, БНТ

По данни на Световната здравна организация раковите заболявания продължават да бъдат едно от водещите предизвикателства, и то не само чисто медицински, а въобще обществени. Това каза вирусологът от Българската академия на науките проф. Радостина Александрова по повод Световния ден за борба с рака - 4 февруари, и цитира данни на организацията за заболеваемостта през 2020 година:


„Броят на новите случаи е бил 19,3 млн. в света, а почти 10 млн. души са загубили живота си. По принцип, когато говорим за рак, трябва да знаем, че става дума поне за 200 различни вида ракови заболявания. Най-честите сред тях са ракът на гърдата, на дебелото черво, на простата, а най-честите причинители на смърт са на белия дроб, на дебелото и правото черво, на стомаха и гърдата. Годишно се регистрират и около 300 000 - 400 000 случая при деца.“


Проф. Александрова обаче подчерта, че тази статистика не означава, че трябва да приемаме рака като присъда, тъй като постиженията в борбата с онкологичните заболявания стават все по-значими:


„Много неща се направиха, много неща научихме през последните десетилетия и като че ли скоростта, с която нашето пътуване се случва, скоростта, с която биват разгадавани тайните на раковите заболявания, въпреки че още нямаме отговор на всички въпроси, скоростта, с която идват пробивите в диагностиката, профилактиката и лечението, се ускорява.“


Целта е раковите заболявания да се превърнат в едни контролирани заболявания, а най-добрият ни съветник е добрата информираност. Само избягването на рисковите фактори може да предотврати развитието на около половината от раковите заболявания:


"Между 30 и 50% от раковите заболявания могат да бъдат предотвратени чрез избягване на рисковите фактори и чрез прилагане на стратегиите за превенция. Употребата на тютюневи изделия, консумацията на алкохол, недостатъчната физическа активност, ниският прием на плодове и зеленчуци и замърсвяването на въздуха. През 2018 година 13% от диагностицираните ракови заболявания в света са се дължали на инфекциозни агенти. Това са основно хеликобактер пилори, знаем, че той може да повиши риска от рак на стомаха. Това е човешкият папилома вирус, който е свързан с рак на шийката на матката, основно, но, разбира се, и с други тумори, и хепатит В и хепатит С вирусите. Знаем, че в някои случаи те могат да доведат до хроничен хепатит, и той пък повишава риска от рак на черния дроб. Знаем, че ваксината срещу хепатит В е част от задължителния ваксинационен календар, а пък срещу човешкия папиломен вирус разполагаме с ваксина и от 23 януари разполагаме дори и с 9-валентната ваксина. Това са едни средства, които са много важни и могат да ни помогнат да избегнем тези видове и, разбира се, трябва да се пазим от излишно излагане на ултравиолетови лъчи и съответно да използваме слънцезащитни мерки.“


Проф. Александрова проследи и сериозния пробив в последните 30 години в терапията на някои онкологични заболявания. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17