В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на Фондация "Подкрепа за реализация"-Видин говорим за новата формула за изчисляване на проценти от териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК). Напомняме и какъв е редът за получаване на технически помощни средства. В предаването включваме информация и за помощта, която Агенцията за хората с увреждания отпуска за стартиране на собствен бизнес. Обръщаме внимание и на събитията от годишния календар на Фондация "Подкрепа за реализация".
Правителството одобри нова формула за изчисляване на проценти от ТЕЛК за хората с увреждания. С нормативните промени се дава възможност на хората, освидетелствани по досегашния ред, да поискат преосвидетелстване, ако новите условия са по-благоприятни за тях. Какви са промените, научаваме от социалния работник в Центъра за социална рехабилитация и интеграция към Фондация „Подкрепа за реализация“ Диман Михайлов
"Връща се старото правило, че в оценката влиза заболяването с най-висока степен увреждане плюс 20% от сбора на всички съпътстващи увреждания."
От 1 юли 2022 г. хората с увреждания получават помощни средства, приспособления, съоръжения и медицински изделия и ремонтни дейности от търговци на дребно, сключили договор с Националната здравноосигурителна каса.
"Техническите помощни средства вече се издават от Районните здравноосигурителни каси, като протоколите за помощно средство могат да се подават по електронен път, както и на хартиен носител," обяснява Диман Михайлов.
До 20 хиляди лева могат да получат хора с увреждания, за да стартират собствен бизнес по конкурс на Агенцията за хората с увреждания. Тя ще финансира с до 740 хиляди лева и предложения за създаване на Центрове за защитена заетост.
Както обикновено през януари Фондация "Подкрепа за реализация" подготвя график за предстоящите събития през годината. За тях разказва социалният работник Татяна Иванова.
"Както всяка година графикът със събитията ни е пълен. Заложили сме всеки месец да отбележим поне по един празник. Обърнали сме внимание специално на християнските празници. Заложили сме и две летни екскурзии. Ще празнуваме Баба Марта, Международния ден на жената, Деня на пролетта. През април отбелязваме Великден, като за него ще наблегнем на християнските традиции и обичаи. През май месец плануваме международното спортно състезание, което от доста време не сме провеждали заради пандемията. На първи юни ще е детският празник "Щуроландия". В края на юни е планувана екскурзия, от 26-и до 29-и юни, с три нощувки във ваканционни селище Острова в село Бели Осъм и една нощувка в град Ловеч, като сме заложили да се посетят доста интересни места. През август месец предвиждаме работна среща на работещите в социалните услуги в Северна България, среща на "Източна социална мрежа" през октомври", коледните празници след това."
Смяната на обстановката влияе положително на хората, които ползват социалните услуги към фондацията казва психологът Дилян Борисов.
Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме. И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..
Пестицидите- какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..
Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..
Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите да бъде допълнена с предна и задна престилка, казва секретарят на..
Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..
Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..
Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..