Днешният 9 февруари е определен за Международен ден на стоматолога и професионален празник на зъболекарите. Чества се в деня на света Аполония, която била жестоко измъчвана, защото приема християнството. Легендата гласи, че палачи са изваждали зъбите ѝ с клещи по особено жесток начин, но тя приела мъчението по хладнокръвен начин. Страданията и подвига на Аполония дотолкова поразили нейните съвеременници, че се родила легенда, която твърди, че е достатъчно само да изговорим името на Аполония, да се помолим и зъбната болка ще отмине.
Съсловната организация на зъболекарите в България наброява 8600 членове. Тя е създадена преди 115 години.
Д-р Георги Станишелски е млад зъболекар от Враца. Той завършва образованието си в Украйна през 2014 година. След една година легализация на документи, през 2015 година започва и да практикува. Той е потомствен стоматолог, също като неговата майка, чийто кабинет посещава редовно като малък. Така се поражда и желанието му да връща красивите усмивки на хората.
"Рисковете като цяло в медицината са прекалено много както за лекаря, така и за пациента, подготвеният специалист може да ги предотврати още в ранен стадий - да ги предвиди, така да се каже. "Стресова ситуация" може да се тълкува по двустранен начин лично според мен. Такава ситуация може да бъде при настъпване на усложнение при даден клиничен случай в процес на работата - при екстракция на зъб или друг вид манипулация и напрегната ситуация може да бъде разбирана и като изготвянето на индивидуален план на пациент с прекалено лош зъбен статус, с който план целим да му помогнем максимално адекватно... При мен най-стресовата ситуация беше може би при пациент, който беше с много съпътстващи заболявания, отчетена алергична реакция на анестетик, на друг вид препарати се събраха и тогава беше доста напрегнато. Стабилизирахме пациента, повикахме екип на Бърза помощ и всичко беше наред. Извадихме зъба, пациентът беше стабилизиран още в кабинета, но за всеки случай беше оставен и под наблюдение"- разказа за Радио ВИДИН д-р Станишелски.
Той сподели още, че в началото на неговата практика, хората с лоша устна хигиена са били значително повече. С годините обаче това се променя и все повече са хората, които редовно посещават стоматологичния кабинет и се грижат за зъбите си.
"Напоследък личните ми наблюдения от натрупания професионален опит е, че при правилните препоръки и индивидуалния подбор на средства за всеки един пациент и оралната му хигиена, зъбният статус на нашите пациенти става все по-добър и по-добър. То е строго индивидуално как ще подходи един професионалист към своя пациент. Ако му се обясни всичко и му се поднесе една достъпна информация, всеки един пациент разбира и започва да се грижи за себе си."
Труден е изборът на личен стоматолог, още повече в малките градове, в които денталните лекари се броят на пръсти. В много случаи за всеки един специалист има както добри, така и не толкова добри отзиви, а почти всеки човек изпитва, ако не страх, то поне дискомфорт от мисълта за посещение при зъболекаря. Според Д-р Станишелски спокойствието е ключово при избора на личен зъболекар.
"Лично за мен всеки един пациент сам си избира зъболекар, с когото се чувства комфортно, чувства се спокоен в неговото присъствие и в неговите ръце. При нас държим да се говори с пациента, да има добро отношение, да я няма разликата между пациент и зъболекар, да сме всички на едно ниво, да можем да си обясним какъв е проблемът, да се сведе до познанието на пациента всеки един проблем... При повечето случаи, в които се среща страх от зъболекари, става дума за травма от детството или в резултат от разговори на маса, в които стоматолозите не винаги са всеобщи любимци. Добрата орална хигиена и редовните профилактични прегледи, както и изготвянето на индивидуален план за подръжка и хигиена на устната кухина- по-добро от това няма. Те са напълно достатъчни."
Бюджетът на Община Видин за 2025 година бе приет от Общинския съвет. Предложеният проект бе определен като балансиран и без много дебати бе подложен на гласуване и утвърден. Общият му размер е малко над 92 332 000 лева, в това число е и преходен остатък от 12 840 000 лева. 59 млн. лева са планираните приходи за делегирани от държавата дейности,..
Белослатинското село Галиче за поредна година ще е домакин на фолклорния фестивал "Данфорови ритми". Музикалното събитие със състезателен характер е част от Шампионатната система на Европейската асоциация на фолклорните фестивали с ранг на “Локален шампионат по фолклор” за региона на Северозападна България. Инициативата ще се проведе на 10 май,..
Местността "Сопово" се намира край село Стояново, област Монтана. През местността минава река Ботуня, а над нея през 19 век е построен железен мост, наречен "Чудото на Северозападна България". Местността не е много известна, може би защото е труднодостъпна. В нея могат да се видят интересни дълбоки дупки, които според твърденията са били..
Гениалният детектив Шерлок Холмс ще оживее в театрална постановка на видинското училище "Цар Симеон Велики" . Спектакълът "Загадката на долината Боскум" е по едноименния разказ на Артър Конан Дойл, публикуван за първи път през 1891 година. Поставен е от теа тралната трупа при учебното заведение, ръководена от преподавателя по български език и..
Мобилни камери подпомагани от изкуствен интелект следят за неплатени такси в зоната за платено паркиране във Видин. Техническите средства са инсталирани върху автомобил на Общинското предприятие "Зони за платено паркиране" и подпомагат за контрола. Камерите допринасят за повишаване на ефективността при засичането на автомобили без заплатена такса за..
Днес се навършват 65 г. от кончината на шведския композитор, диригент, цигулар и художник Хюго Алфвеен. Първата "Шведска рапсодия" от общо три е сред най-популярните му произведения. Свири на цигулка в Кралската опера в Стокхолм, преподава композиция и дирижира разнообразни хорове и оркестри. Музикален директор на Упсалския университет в..
С неустойчиво време, температури и валежи, близки до климатичните норми за месеца, се характеризират метеорологичните условия през май. След хладното за сезона време в началото на месеца, в средата на първото десетдневие се прогнозира подобрение на топлинните условия и ускоряване на вегетационните процеси при земеделските култури. В "Земята, която ни..