Днешният 9 февруари е определен за Международен ден на стоматолога и професионален празник на зъболекарите. Чества се в деня на света Аполония, която била жестоко измъчвана, защото приема християнството. Легендата гласи, че палачи са изваждали зъбите ѝ с клещи по особено жесток начин, но тя приела мъчението по хладнокръвен начин. Страданията и подвига на Аполония дотолкова поразили нейните съвеременници, че се родила легенда, която твърди, че е достатъчно само да изговорим името на Аполония, да се помолим и зъбната болка ще отмине.
Съсловната организация на зъболекарите в България наброява 8600 членове. Тя е създадена преди 115 години.
Д-р Георги Станишелски е млад зъболекар от Враца. Той завършва образованието си в Украйна през 2014 година. След една година легализация на документи, през 2015 година започва и да практикува. Той е потомствен стоматолог, също като неговата майка, чийто кабинет посещава редовно като малък. Така се поражда и желанието му да връща красивите усмивки на хората.
"Рисковете като цяло в медицината са прекалено много както за лекаря, така и за пациента, подготвеният специалист може да ги предотврати още в ранен стадий - да ги предвиди, така да се каже. "Стресова ситуация" може да се тълкува по двустранен начин лично според мен. Такава ситуация може да бъде при настъпване на усложнение при даден клиничен случай в процес на работата - при екстракция на зъб или друг вид манипулация и напрегната ситуация може да бъде разбирана и като изготвянето на индивидуален план на пациент с прекалено лош зъбен статус, с който план целим да му помогнем максимално адекватно... При мен най-стресовата ситуация беше може би при пациент, който беше с много съпътстващи заболявания, отчетена алергична реакция на анестетик, на друг вид препарати се събраха и тогава беше доста напрегнато. Стабилизирахме пациента, повикахме екип на Бърза помощ и всичко беше наред. Извадихме зъба, пациентът беше стабилизиран още в кабинета, но за всеки случай беше оставен и под наблюдение"- разказа за Радио ВИДИН д-р Станишелски.
Той сподели още, че в началото на неговата практика, хората с лоша устна хигиена са били значително повече. С годините обаче това се променя и все повече са хората, които редовно посещават стоматологичния кабинет и се грижат за зъбите си.
"Напоследък личните ми наблюдения от натрупания професионален опит е, че при правилните препоръки и индивидуалния подбор на средства за всеки един пациент и оралната му хигиена, зъбният статус на нашите пациенти става все по-добър и по-добър. То е строго индивидуално как ще подходи един професионалист към своя пациент. Ако му се обясни всичко и му се поднесе една достъпна информация, всеки един пациент разбира и започва да се грижи за себе си."
Труден е изборът на личен стоматолог, още повече в малките градове, в които денталните лекари се броят на пръсти. В много случаи за всеки един специалист има както добри, така и не толкова добри отзиви, а почти всеки човек изпитва, ако не страх, то поне дискомфорт от мисълта за посещение при зъболекаря. Според Д-р Станишелски спокойствието е ключово при избора на личен зъболекар.
"Лично за мен всеки един пациент сам си избира зъболекар, с когото се чувства комфортно, чувства се спокоен в неговото присъствие и в неговите ръце. При нас държим да се говори с пациента, да има добро отношение, да я няма разликата между пациент и зъболекар, да сме всички на едно ниво, да можем да си обясним какъв е проблемът, да се сведе до познанието на пациента всеки един проблем... При повечето случаи, в които се среща страх от зъболекари, става дума за травма от детството или в резултат от разговори на маса, в които стоматолозите не винаги са всеобщи любимци. Добрата орална хигиена и редовните профилактични прегледи, както и изготвянето на индивидуален план за подръжка и хигиена на устната кухина- по-добро от това няма. Те са напълно достатъчни."
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..