В романа "Смърт край морето" на писателя Йордан Матеев група от десет души случайно или не се озовава на брега на морето, в изолиран къмпинг, точно когато навън вилнее най-силната буря от години. Откъснати от света по всички възможни начини, те се оказват заложници на жесток невидим убиец. По-жесток дори от бившия престъпен бос с афинитет към кръвопролитията Усмихнатия и от професионалния убиец Коце Маца. За Усмихнатия и Коце Маца е ново и непознато преживяване да са в ролята на жертви. Не че за останалите е по-познато, но точно тези двамата определено не са свикнали да бъдат преследвани.
През 1992 г. двама души замислят обир, но им трябва изкупителна жертва, която да поеме вината… и да умре. Трябва им Кирил Марков – самотен баща, озовал се в трудната ситуация да търси спешно заем за операция на сина си. Данаил Асенов по прякор Лисицата и безскрупулния старши лейтенант Пламен Доков, наричан още Манекена, вярват, че са замислили перфектния план, когато решават да отмъкнат един милион долара от един от най-жестоките мутренски босове. Времето е такова – брутално, гладно, лишено от правила и закони освен правото на по-силния, по-наглия, по-кръвожадния. Вярват и че нищо не може да се обърка.
Но всичко се обърква. Жертвата не само отказва да умре, а дори изчезва с парите. Не за дълго, разбира се, но все пак се оказва достатъчно, за да успее да скрие милиона преди убийците на Усмихнатия да го настигнат. Кирил Марков и петнайсетгодишният му син умират, а с тях – като че ли и надеждата Усмихнатия да си върне парите. Един баща губи сина си от ръцете на убийци, само за да го последва няколко месеца по-късно. След тях остава единствено спомена за тази трагедия… и един изчезнал милион. В долари!
Петнайсет години никой няма представа къде са потънали парите, а и вече никой не вярва много-много тепърва да се появят. Може би отчаяният баща е отнесъл тайната си в гроба. А може би не?... Някой все пак знае нещо. И умее да чака. Ето че след толкова време петимата преки виновници за смъртта на баща и син и петима случайни хора се оказват блокирани в къмпинг "Рай". А някой не е забравил и не е простил. И е създал идеалните условия за отмъщение.
Пет смъртни присъди без право на обжалване биват издадени през загадъчно появил се DVD-запис. Петимата невинни, извадили лошия късмет да са сред виновните, са с предупреждение, че ги очаква същата съдба, ако направят опит да попречат на мистериозния отмъстител. Но мисълта за един милион долара сякаш заглушава гласът на Сянката от записите. И започват да умират хора.
Романът "Смърт край морето" ни дава съвет – внимавайте, когато сте прекалено близо до морето, особено ако ръцете ви не са от най-чистите! Там често пъти дебне смъртта, при това в наглед райски кътчета. И ако вече сте направили асоциация с криминалната класика на Агата Кристи "Десет малки негърчета", нека кажем, че "Смърт край морето" е нейна достойна реплика по български, в която има много познати на българския читател елементи – и мутренските години на ранната демокрация, и възходът на силовите групировки в началото на деветдесетте с цялото усещане за безнаказаност на богатия и силния, и заплетени престъпления, и почти свръхестествен убиец… а има и стряскащо кървав финал, достоен дори за роман на Агата Кристи.
Авторът Йордан Матеев е роден във Варна, бивш журналист в девненския вестник "Седем дни" и редактор на вестник "Бизнес витрина". През 90-те се занимава и с писане на фейлетони и сценарии за хумористични радиопредавания, а през последните години предпочита да насочи усилията си към литературните си занимания, които са основно в областта на фантастиката, криминалните и хорър романите.
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..