През студените дни потърсилите подслон в Центъра за временно настаняване във Видин са повече. Местата са десет, но при необходимост могат да бъдат приютени повече хора, каза директорът на Центъра Анета Георгиева.
"Никого няма да оставим навън в студеното време, категорично."
От месеци за Ангел Центърът за временно настаняване е единствен подслон. Загубил къщата, в която живеел в село край Видин. Няма работа, както и доходи.
"Аз съм от Бела Рада. Там сме имали къща. И там една моя братовчедка иска да ми продава къщата, затова друг път не се подписвайте."
Търсещите подслон са със съдби, сходни на неговата.
„Настаняването е по реда на Закона за социалните услуги. Постъпват след издадена предварително оценка на потребностите от Дирекция "Социално подпомагане". Това са хора без собствен дом, без близки, без доходи, или пък имащи близки, които не искат да се ангажират с лицето. Има и такива, които почти всяка година, не почти, а направо всяка година, есенно-зимния период до пролетта, са при нас", обяснява Анета Георгиева.
Ангел може да остане в Центъра за временно настаняване до шест месеца за една календарна година. След това ще трябва да се прибере на село, но там поне засега няма подходящи условия за живеене.
"Това е лошото, че той не е лице с увреждане, за да бъде настанен в социална услуга. Няма ТЕЛК. Не е в пенсионна възраст. Ще търсим начин чрез населеното място, там властите от населеното място, откъдето е, не е от града, да търсим разрешение на проблема“, казаха от Центъра за временно настаняване във Видин.
„Пак на село, там ще си идем, ние сме имали там една къща, ама падна. Сега есента. Напролет едни хора там казаха, че има някакви тухли. Ще ми помогнат да си направя друга къща", казва Ангел.
За хората, които пребивават в Центъра се търсят възможности да им бъде осигурен подслон не само временно.
"После или им намираме домове съответно, ако отговарят на условията за стари хора, други социални услуги, в общинско жилище. Сега имаме един случай на лице, което предстои да се настани в общинско жилище," обясниха в Центъра за временно настаняване.
Предлагат подкрепа, както и храна поне два пъти дневно.
"Информиране, консултиране, застъпничество. На първо място подслон. Храна два пъти дневно - закуска и вечеря и непотърсени порции от проект „Топъл обяд“, което включва супа, второ и хляб за обяд."
За хората без доходи престоят е безплатен. За тези, които получават пенсия или заплата, има такса.
"По тарифата за такси в заведения „Социални услуги“ лицата без доходи не плащат такса. Таксата за лицата с доходи от работна заплата и пенсия таксата е 30 на сто. В случай на продажби на недвижимо имущество, установени чрез Агенция по вписванията и когато материалният размер представлява над 4 500, тогава се дължи реалният размер на издръжката."
Тъй като настанените не разполагат с много и дори често са без всякакви доходи, в Центъра приемат и готови пакетирани храни за тях, както и топли дрехи и обувки.
Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме. И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..
Пестицидите- какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..
Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..
Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите да бъде допълнена с предна и задна престилка, казва секретарят на..
Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..
Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..
Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..