Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Традиционна или нестандартна мартеница?

Снимка: Радио ВИДИН

Празникът на Баба Марта, 1 март, наближава. Проверихме купуват ли видинчани мартеници и какви се търсят тази година- традиционните, от сплетени бели и червени конци или с вплетени елементи и фигури. Търговци има, все още не са много, но купувачите са малко. Хората казват, че ще си купят мартенички, когато наближи 1 март.


„По към първи си купувам. Купувам за приятелката, майка ми, семейството ми. За китката мартеници купувам... Аз ги правя. Слабо се търсят. Последно време купуват последните два дена, даже на първи е лудница. Нагласям се според търсенето. Един човек, ако е решил да купи и 10 лева да е, той ще купи. Но, ако не е решил, дърпа детето и казва: "Имаш от миналата година. Знаеш ли колко са в шкафа?". Това са мои наблюдения... Аз поне си правя и към края на месеца, малко преди Баба Марта, ги подарявам. Горе-долу повече към традиционните се привързвам... Вече съм си купила. Това си е наш традиционен празник и си го уважавам. Къщички съм си купила, ръчно изработени, много интересни. Ценя много ръчната изработка, тъй като с това се занимавам... По към първи март си купуваме. Трябва да са добре направени, материалът да е хубав. Да са ръчно направени даже е още по- хубаво...“, казаха видинчани какви предпочитания към мартеничките имат.


Търговците на мартеници излизат да предлагат пролетните символи от средата на февруари. Видинчани купуват сега предимно, за да изпратят и зарадват с червено-белите изделия своите роднини в чужбина преди 1 март. Изработката на традиционните символи на пролетта започва по-отрано. 


От няколко години сплитането на червените и бели конци е хоби за Светослава Виткова. Казва, че моделите се раждат след като започне да работи. Предпочита да ги изработва от вълна, защото така се прави автентичната мартеница.


„Носят топлина, това е мое усещане. По магазините също има вълна и не е лоша, и е хубава за работа. Тези, които купуват по-рано, пращат и за САЩ, в Англия има много, в Германия, в Испания много пращат.“


Светослава Виткова има и постоянни клиенти. Всяка година им прави по нещо различно, така че да им достави удоволствие. Казва, че се купуват предимно гривни.


„Не може на едно елементче да сложиш от едната страна бял, от едната червен конец и да решиш, че е мартеница. Мартеницата е усукан бял и червен конец. Трябва да кажа и нещо друго - усукването на този бял и червен конец става наляво, което е свързано с движение на планети. Има си правила, които нашите прародители са ги знаели и са ги вложили в тази мартеница и ние сега с всички тия конци, къде са навързани, опошляваме най-хубавия ни празник, типично българския...“, каза още Светослава Виткова.


В изделията си е вплела различни елементи като паричка- за просперитет, подкова- за късмет и други.


В миналото мартеницата се е приемала като амулет, защитаващ от зли духове. Сега тя символизира идването на пролетта, но и днес хората вярват, че се носи за здраве.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50