Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Традиционна или нестандартна мартеница?

Снимка: Радио ВИДИН

Празникът на Баба Марта, 1 март, наближава. Проверихме купуват ли видинчани мартеници и какви се търсят тази година- традиционните, от сплетени бели и червени конци или с вплетени елементи и фигури. Търговци има, все още не са много, но купувачите са малко. Хората казват, че ще си купят мартенички, когато наближи 1 март.


„По към първи си купувам. Купувам за приятелката, майка ми, семейството ми. За китката мартеници купувам... Аз ги правя. Слабо се търсят. Последно време купуват последните два дена, даже на първи е лудница. Нагласям се според търсенето. Един човек, ако е решил да купи и 10 лева да е, той ще купи. Но, ако не е решил, дърпа детето и казва: "Имаш от миналата година. Знаеш ли колко са в шкафа?". Това са мои наблюдения... Аз поне си правя и към края на месеца, малко преди Баба Марта, ги подарявам. Горе-долу повече към традиционните се привързвам... Вече съм си купила. Това си е наш традиционен празник и си го уважавам. Къщички съм си купила, ръчно изработени, много интересни. Ценя много ръчната изработка, тъй като с това се занимавам... По към първи март си купуваме. Трябва да са добре направени, материалът да е хубав. Да са ръчно направени даже е още по- хубаво...“, казаха видинчани какви предпочитания към мартеничките имат.


Търговците на мартеници излизат да предлагат пролетните символи от средата на февруари. Видинчани купуват сега предимно, за да изпратят и зарадват с червено-белите изделия своите роднини в чужбина преди 1 март. Изработката на традиционните символи на пролетта започва по-отрано. 


От няколко години сплитането на червените и бели конци е хоби за Светослава Виткова. Казва, че моделите се раждат след като започне да работи. Предпочита да ги изработва от вълна, защото така се прави автентичната мартеница.


„Носят топлина, това е мое усещане. По магазините също има вълна и не е лоша, и е хубава за работа. Тези, които купуват по-рано, пращат и за САЩ, в Англия има много, в Германия, в Испания много пращат.“


Светослава Виткова има и постоянни клиенти. Всяка година им прави по нещо различно, така че да им достави удоволствие. Казва, че се купуват предимно гривни.


„Не може на едно елементче да сложиш от едната страна бял, от едната червен конец и да решиш, че е мартеница. Мартеницата е усукан бял и червен конец. Трябва да кажа и нещо друго - усукването на този бял и червен конец става наляво, което е свързано с движение на планети. Има си правила, които нашите прародители са ги знаели и са ги вложили в тази мартеница и ние сега с всички тия конци, къде са навързани, опошляваме най-хубавия ни празник, типично българския...“, каза още Светослава Виткова.


В изделията си е вплела различни елементи като паричка- за просперитет, подкова- за късмет и други.


В миналото мартеницата се е приемала като амулет, защитаващ от зли духове. Сега тя символизира идването на пролетта, но и днес хората вярват, че се носи за здраве.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46

Отбелязваме Деня на програмиста

В Деня на програмиста, 12 септември, разговаряме с Емилиян Кадийски от Враца. Той се занимава с програмиране, организира курсове по специалността, участва и в софтуерни компании, част е от екипа на Враца софтуер общество. По думите му, продуктите създадени от програмисти може да бъдат срещнати във всяка една сфера. Въпреки че интересът към..

публикувано на 12.09.24 в 11:30