Общините ще имат основен ангажимент при доставянето и снабдяването с дървесина за следващия отоплителен сезон, съобщиха от Северозападното държавно предприятие. От 1 февруари до 31 март 2023 г. е срокът, в който физическите лица могат да подават заявления за дърва за огрев до кмета на съответното населено място, който изготвя списък. Право на закупуване на дървесина на корен или от склад имат представители на едно домакинство, с постоянен или настоящ адрес по местоживеене. Новото обаче е, че в срок до 15 април общинската горска структура ще извършва проверка на списъците и при необходимост ще приема заявления за изменения и допълнения в него. След изтичане на срока ръководителят на общинската горска структура ще изпраща списъка до директора на съответното държавно горско стопанство.
Списъкът се обявява на видно място в сградата на съответната община, район, кметство или населено място, общинска структура, държавни горски и ловни стопанства и се публикува на интернет страниците им. Той се изготвя на база заявленията от физическите лица и се изпълнява по реда на тяхното постъпване, като с приоритет се осигурява дървесина на физическите лица с издадени решения по реда на Наредбата за условията и реда за отпускане на целева помощ за отопление, които имат право да закупуват дървесината от горските територии – общинска или държавна собственост.
Информацията за определените количества дървесина, които могат да се добиват самостоятелно от физическите лица за лична употреба без право на продажба до края на отоплителния сезон 2022/2023 г., се публикувана на интернет страниците на държавните предприятия, учебно-опитните горски стопанства и общинските горски структури до края на настоящия месец. Такова задължение за публикуване е предвидено ежегодно до 31 януари за следващите отоплителни сезони. Информацията съдържа предвидени количества по обекти, подотдели и землища, съобразно одобрените годишни планове за ползване на дървесина.
Според измененията и допълненията в Закона кметът на общината писмено уведомява директора на съответното държавно горско стопанство, държавно ловно стопанство или учебно-опитно горско стопанство какъв обем от заявените количества дървесина ще бъде добит от горски територии –общинска собственост. До края на месец май горепосочените структури публикуват на своите интернет страници актуални цени за продажба на стояща дървесина на корен, както и данни за всички регистрирани към датата на публикуване обекти за преработка и продажба на дървесина, в които се извършва търговия с дърва за огрев на територията на съответната община. При постъпили заявления за дърва за огрев над възможно допустими количества се прилага коефициент на редукция спрямо всички заявители.
Общото количество дървесина, което едно домакинство може да закупи за една календарна година, е до 10 пространствени куб.м. Дървата за огрев се предоставят на физическите лица, включени в списъците, в срок до 1 ноември на текущата година. Те се осигуряват приоритетно от горските територии, собственост на съответната община, а когато това е невъзможно от горските територии – държавна собственост.
„Като всяко едно бързо действие, често популистко, така се получава. То ние нямаме проблем с това, но чудя се там, където общините нямат дърва. Той е предвиден механизъм. Това е един сложен механизъм. Още не сме го добре разучили. Но нас това не ни касае, защото ние си имаме общинска гора. 10 години подред снабдяваме населението с преференциални цени. Същественото изменение е това, че е списъците да се правят до 31 март, но пък после има възможност да бъдат коригирани. После вече могат да се коригират допълнително, да се добавят, махат и така нататък“, каза кметът на община Белоградчик Борис Николов.
Общината е правила опити населението да заяви по-рано дърва за огрев, за да могат да се добиват през лятото, но трудно стават нещата, допълни Борис Николов. Общината доставя около 5 000 пространствени кубика дърва на сезон. Записването на хората, които желаят да си купят дърва за огрев е по отделните структури в града, като клуб на пенсионера, клуб на инвалидите, посетителския център, а по селата – при кметовете. 82 лева с доставка до домовете са стрували дървата тази зима за жителите на община Белоградчик.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл..
Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..
Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..
Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение. Днешната неделя е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за изцеряването на слепия просяк..
Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..
Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство. Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..
Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..
С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..