Повишаване на интереса към посещения на археологически комплекс „Калето“ в Мездра отчете ръководителят Павел Петров и обясни, че не могат да се издържат само от билети.
„Археологическият момент е на издръжка на Община Мездра. Лично според мен това е правилен начин за работа, тъй като, ако приемем по-тежкият вариант- преминаването на комплекса като туристически информационен център, това означава, че и щатното разписание, и работните заплати и счетоводството трябва да преминат под шапката на комплекса, което е огромно перо, огромна тежест“, каза Павел Петров.
4 056 туристи от страната и чужбина са посетили Археологически комплекс "Калето" в гр. Мездра през миналата година, информира ръководителят на комплекса Павел Петров. Тук не влизат посетителите на организираните празници, които организират от комплекса през годината. Културно-историческа забележителност е един от 100-те национални туристически обекта в България. Това помага за популяризирането на обекта, тъй като преди включването му туристите пропускали Мездра, а се насочвали към Враца- следващата точка за печат и марки. Над 600 посетители, участници в Националното движение "Опознай България - 100 Национални туристически обекта", са подпечатили своите книжки в Археологически комплекс "Калето". 40 от тях са си закупили нови книжки.
Крепостта е интересна, защото на малко място са събрани цивилизации, които са живели по един или друг начин на този комплекс 7000 години, допълни Павел Петров:
„Може би сме едни от малкото комплекси в България, да не кажа на Балканите, които могат да покажат 7000 години история, събрана буквално на едно място. Експозицията ни е достатъчно богата, за да покаже разликата между различните видове цивилизации, които са населявали този ареал в случая.“
Сред атракциите, които са търсени от туристите е стрелбата с лък. Сред останалите атракции, които предлага комплексът, са реплики на средновековни обсадни машини - катапулт, таран, оксибел и требушет, на средновековния инструмент за публично телесно наказание "Позорен стълб" ("The Pillory"), изкуствено езеро с дървен мост.
В стремежа си да привлече повече посетители екипът на комплекса реализира разнообразни инициативи. Сред тях са традиционните Дионисиеви празници и Фестивал на средновековните традиции, бит и култура, който се провежда ежегодно от 2015 г. насам. Тази година Археологически комплекс "Калето" ще чества 10 години от своето създаване.
„Имаме много големи идеи, но при липсата на държавен, респективно и общински бюджет идеите остават само и единствено написани на хартия. Това, което мога да кажа е, че миналата година, за деветата годишнина комплекса пробвахме едно- две нововъведения като събития, които, според мен лично постигнаха своето като ефект. Едното от тях беше посрещане на Джулай морнинг в подножието на крепостта, направихме томбола с награди за посетителите на комплекса, допълнително направихме празненства относно деветия рожден ден на „Калето“. Тази година, като негов юбилей ще се концентрираме върху това да надградим и да направим тези събития, които пробвахме, да ги направим малко по-мащабни, по-изпипани, за да може да привлечен хора и от различни части на България“, съобщи още ръководителят на комплекса.
Предпочитанията на туристите се промениха, особено след двете години пандемия, отчете още Павел Петров:
„Все повече и повече туристи гледат да направят дълги уикенд почивки. Да съчетаят колкото се може повече обекти за едно посещение. Затова и колегите са се насочили масово към внедряването на атракции за привличане на вниманието на туристи. Друга опция пред нас реално не съществува пред нас. Вече е много трудно да имаш, да речем една къща за гости и тя да продължи да съществува на пазарен принцип без ти да предлагаш нещо допълнително към тази къща за гости.“
В момента Мездра се развива и като интересна точка от картата за винен туризъм. Всяко село в общината има по един, два обекта за посещения.
„Ще се постараем, евентуално, да насочим усилията и там - да направим няколко екопътеки повече... Това е начинът, по който ние може да задържим туризма. Другият начин е активна работа между службите на общинско равнище. Много голяма грешка е да смятаме, че общини като Мездра, Видин, Монтана и Враца, да речем, трябва да бъда самосиндикални в туристическо отношение. Всички заинтересовани страни в туризма в Северозапада трябва да имаме обща рамка, за създаване, поддържане на туристически продукти“, допълни Павел Петров.
Още по темата може да чуете в звуковия файл.
Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..
Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..
Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..
Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..
В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността. Те са част от проекта " Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост "..
УНИЦЕФ публикува "Доклад 19: Благосъстоянието на децата в един непредсказуем свят". Проучването съпоставя данните от 2018 и 2022 година и анализира как пандемията от COVID-19 и глобалното спиране на работа са се отразили на децата в 43 държави от Европейския съюз и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Обобщените данни..
В "97 лапи и една опашка" днес ни гостува едно от най-милите кученца, които сме срещали някога . То е порода японски хин и се казва Хера . Тя е на 13 години - 13 години истинска и непринудена любов! Нейният стопанин казва за нея, че е тяхното „всичко“! С черната си окраска, вечно ближещо езиче и поглед като на малък философ, Хера е една..