Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Не само с хляб ще живее човек, но с всяко слово, което излиза от Божията уста"

Неделята, която отбелязваме днес, е Неделя Месопустна.

Наближава времето на Великия пост и малко по малко църквата ни подготвя чрез текстовете от Библията, четени по време на богослужението за този период от нашия живот.

Никой от нас не може да свърже времето, когато има някаква трудна битка или изпитание в живота с приятността или с радостното спокойствие. Такова е и времето на Великия пост – време на борба, време, в което пазим сърцето си от гняв, раздразнителност, осъждане и внимаваме върху мислите си да имаме добри намерения към хората с които общуваме (а това всички знаем колко е трудно. За мнозина от нас за сега дори е невъзможно); внимаваме какви думички произнасят устата ни, за да не забием нож в сърцето на този, с когото общуваме. И за да стигнем до това, което изброихме по-горе, ни трябва нещо, което да ни подсеща; нещо което да ни напомня, че сме в борба всяка минутка. И това е нещото, което е най-нормалното за нас – храната. Лишаваме се от нещо, което много ни харесва, за да помним думите на Христос: "В света скърби ще имате, но дерзайте, защото Аз победих света". Като казваме "света", разбира се, че нямаме предвид всичко и всички, които ни заобикалят, но имаме предвид греха в света, желанието да постъпваме на всяка цена според нашето мнение, нашето желание и нашата воля, без да се съобразим с мнението на съпруг, съпруга, началник, учител, родител, ръководител и т. н.

Не е лесно за човека да се самоограничава! За да го направи се иска първо мотив, който може да е правилен или неправилен. След това  – воля да се направи замисленото. Постът, доброволният пост, постът с правилната мотивация, а не диетата - те изграждат личността, те възпитават духа на човека да се самоограничава. И по този начин може да се постигне онова състояние на св. ап. Павел, който казва за себе си: "Мога и глад да търпя, и в изобилие да живея".

В рубриката "Съвременна Библия" – защо ни връхлитат природни бедствия? Този въпрос е актуален. Земята под нозете ни се разтърсва, а бедствието на Турция е неописуемо. Може би отговорът, който ще дам е повече богословски, отколкото ми се иска, но това е библейският отговор. Намираме го в мястото на раздялата ни с Бога, в онази Едемска градина, където всяка дума и действие заслужават да бъдат поставени под микроскоп. Ще наблегна на един детайл, който може би не всеки е забелязал, но който ни открива важен отговор - този, който търсим.

Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Еми в градината, където отглежда зеленчуците си.

Завръщане към корените: Емилия Йорданова и пътят ѝ обратно към Северозапада

Днес ви срещаме с една изключителна жена – Емилия Йорданова , на 42 години. Родена в Белоградчик, с корени от живописното село Стакевци, тя прекарва първите седем години от живота си в Димово, отгледана от своите баба и дядо. След това пътят ѝ я отвежда в столицата, където завършва френска гимназия. Това я подтиква да продължи образованието си..

публикувано на 17.09.24 в 17:45

Видински ученици се представят отлично при практика в голяма ресторантска верига

Отлично се представиха на производствената си практика учениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин. С много добри отзиви за тяхната работа са работодателите, които ще продължат взаимоотношенията си с гимназията, казва техният учител Аксиния Петрова, която преподава учебна практика по предмет "Кулинарни изделия и напитки за..

публикувано на 17.09.24 в 15:00

Малки художници от Монтана с престижни отличия от Токио

Отличия от участието си в конкурс в Токио получиха трима възпитаници на студио "Рени арт" в Монтана. Седемгодишната Катерина Трифонова бе наградена със сребърен медал , диплом и предметни награди.  Натали Петрова и Цветелина Траянова получиха бронзови медали, каза  преподавателят им по рисуване Таня Василева : "Много съм щастлива да..

публикувано на 17.09.24 в 14:00

Да се забранят ли мобилните телефони в час

Да се забрани използването на мобилните телефони от учениците в учебните часове е предложението на Синдикат „Образование“ към КТ "Подкрепа". В световната практика има два модела за регулиране на правилата. Първият е на принципа на правилата и санкциите, а вторият е на консенсуса, смятат от синдиката. За мнение потърсихме Юлиян Петров ,..

публикувано на 17.09.24 в 12:55

Нов живот за село Динково

Село Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100. В селото от няколко години са се върнали да живеят в родните си домове по-млади пенсионери. Те успяват да привлекат и други хора, които да купят имот, да го ремонтират и да живеят тук.  Бисерка и съпругът ѝ са..

публикувано на 17.09.24 в 12:15

Изкуството на надеждата: Артисти по перманентен грим в подкрепа на онкоболни пациенти

Днес обръщаме внимание на нещо, което винаги е било актуално, винаги и ще остане такова. Ще говорим за красотата. Но загубената. Тази красота, която ти я отнема една от най-тежките диагнози, която човек може да чуе - рак.  Милиони жени по света вследствие на онкологични заболявания губят това, което е най-женското у една жена - коса, мигли, вежди...

публикувано на 17.09.24 в 11:45

Игри от миналото и забавление без екрани очакват децата на Монтана

На 22 септември Монтана ще се превърне в едно истинско игрище за деца и техните родители. В предпоследната неделя от месец септември ще се състои второто издание на кампанията "Дигитална хигиена" , която тази година ще премине под мотото "Детство мое" .  Сайтът "Призни" започва кампанията миналата година, като една от целите е да повлияе на..

публикувано на 16.09.24 в 17:00