"Причината, поради която няма да подадем конвергентен доклад до края на февруари е първо, че ние не сме си изпълнили ангажиментите, които произтичат от присъединяването ни във валутния механизъм две. Това е законодателството, което не е прието. Това са 4 закона, които трябва да бъдат приети, за да може когато извършва конвергентния доклад, Европейската комисия, да отметне, че тези ангажименти са спазени от България. Другата причина е инфлацията, като ние не покриваме критерия за инфлация. Тъй като се прави аналогия с Хърватия, Хърватия също не е покривала на 100% критерия за инфлация, но там са извадили три страни, които са били с най-ниската инфлация и вече тогава Хърватия е покрила този критерий"- обясни министър Велкова.
Какво означава за българите неприемането на страната ни в еврозоната от началото на 2024 година? Това попитахме Петър Ганев, икономист от Института за пазарна икономика (ИПИ):
"За обикновения човек не мисля, че има кой знае каква разлика с изключение на това, че няма защо да се готвим за 1-ви януари да сменяме валутата, тъй като на практика пътят е ясен и остава в посока подготовка и изчакване на момент, в който ще бъдем готови за членство в еврозоната. Към момента се вижда, че това не може да случи на 1-ви януари, най- малкото заради политическата нестабилност у нас, която доведе до това, че не бяха гласувани някои закони и заради по-високата инфлация, която отдавна усещаме.”
Ако няма ясен целеви период за замяната на лева с евро, кредитният рейтинг на страната ни ще се влоши, което ще има негативно отношение и по лихвите по дълга, поясни още служебният министър на финансите Росица Велкова. Какво означава това, попитахме Петър Ганев, икономист от ИПИ:
"Когато агенциите дават кредитния рейтинг на страната и го оценяват, те отдавна отделят внимание на пътя ни към еврозоната и всъщност това, че влязохме в чакалнята, че предстои приемането на еврото е нещото, което поддържаше и дори повиши кредитния ни рейтинг с обещанието, че влезем ли в еврозоната той ще бъде допълнително повишен. Нормално е, ако има отлагане, това да бъде отбелязано в докладите. Не знаем дали ще повлияе макар и минимално на оценката, на перспективата на кредитния рейтинг, но едва дали ще има драматична промяна"- обясни Петър Ганев.
Как обикновените българи приемат удължаването на срока в чакалнята на еврозоната за страната ни? Видинчани изказаха разнопосочни мнения по темата:
"Всички се страхуват от инфлацията, истината е това. Корупция до небесата, никой с нищо не е запознат. Аз съм тук от едно съседно село и никой нищо не знае. Мисля, че по-добре е с българския лев, отколкото в еврозоната. Аз не знам за къде бързаме толкова … Губим, както казват. На българите май не им е много ясно какво губим, но на някои, както и на мен ми е ясно. Всеки има мнение и както хората казват, че губим идентичността си още преди 20 години с обвързването си към валутния борд."
Притеснени ли са представителите на бизнеса от отлагането на присъединяването на страната ни към еврозоната? Разговаряхме с Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение за малък и среден бизнес в България:
"В малкия бизнес тези, които от нас изнасят много се надяваха това да се случи от 1 януари, но, за съжаление, се оказва, че нито 1 юли е сигурна дата, нито някоя друга, защото тази наша стратегическа цел стана жертва на политическата ситуация. Всъщност сега цената ще я плати не само бизнеса, а и цялото българско общество. Ние, много се надявам, че след като има взето решение на Народното събрание, ще се търсят варианти това да се случи. За тези колеги, които разчитат на вътрешния пазар, това не е толкова фатално, но за експортно ориентираните компании това щеше да бъде наистина много добре"- уточни Елеонора Негулова.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав. Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..
Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците. Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС. Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..
Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..
Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..
Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..
Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а от януари до ноември 2024 година на работа са п остъпили общо 2 888 души. Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..