Ако планирате сватба през 2023 година, то сега е моментът да започнете с приготовленията, защото, ако през изминалата година сватбеното тържество е било скъпо удоволствие, то през тази ще е още по-скъпо. Причините за това са инфлационните процеси в страната, но и не само.
Поскъпване се наблюдава и в бижутерския сектор, където отчитат ръст от около 20%. Увеличава се цената на годежните пръстени и брачните халки, каза за Радио ВИДИН Тихомир Янков, управител на бижутерски бранд в България:
"Като цяло смятам, че едно такова събитие е скъпо удоволствие, но със сигурност през 2023 година ще бъде по-скъпо за разлика от 2022 и предходните години. Поне с 15-20% процента в нашия сегмент се наблюдава ръст на цените. Пръстените, които се закупуват по време на годеж, годежните пръстени са с диаманти предимно от бяло или жълто злато, като това много не влияе на цената. Предпочитаните пръстени са около 2000-3000 лева. Има и клиенти, които си позволяват да похарчат много по-големи бюджети, но при тях по принцип се прави планиране по-рано и рядко купуват нещо, което е налично. Освен годежни пръстени имаме и брачни халки, при тях е по-различен ценовият диапазон, като мога да кажа, че е около 1500-1600 лева комплектът, като пак много зависи и от грамажа на златото."
Макар и не толкова често, има младоженци, които предпочитат среброто при избора на брачни халки. И не става дума дали бъдещото семейство разполага с голям бюджет или не, коментира още Тихомир Янков.
"Има много клиенти, които просто предпочитат среброто, не харесват златото. Съответно, среброто е по-евтино, разбира се, плаща се за изработка и дизайн на съответното бижу, но цената е в пъти по-евтина от златните бижута."
Сребърни брачни халки за себе си и съпруга си избира и Кристина Брезоева. През миналата година те успяват да сключат само граждански брак, но си обещават, че ще сключат и църковен, тогава ще си подновят както обетите, така и халките. Годежният пръстен на Кристина е 800 лева и казва, че същият модел към този момент е вече над 1000.
Кристина е една амбициозна булка, която в стремежа си да има мечтаната сватба, купува роклята си месец преди събитието. Тя и нейната половинка сключват брак във Видин, точно по време на ръста в цените. И, въпреки че Кристина получава своята сватба-мечта, се сблъсква и с огорчението от агенциите, предлагащи сватбени услуги:
"Беше доста стресово за мен и мъжа ми, но в крайна сметка се решихме и първото нещо, което направихме, бе да запазим ресторант. Много е важно да се запази поне година преди събитието, защото много бързо се запазват дати. След това запазихме дата в Общината - там може и 3-4 месеца преди събитието. За сватбата бяхме планирали 150 гости, но отпаднаха няколко и в крайна сметка бяхме около 140 - доста голяма и луда сватба. Струваше ни малко над 20 000 лева и може би украсата беше най-скъпото нещо в цялата сватба, като изключим ресторанта, разбира се. Искам да отбележа, че много трябва да се внимава с избора на агенция. Хората трябва да се срещнат задължително с поне няколко агенции, не да приемат първата агенция и вече след това да вземат решение. От опит го казвам. Аз лично съм разочарована от агенцията, която избрах. За тази сума, която платихме ние, очаквахме нещо много повече."
Разбира се, винаги остава и опцията за сватба в тесен семеен кръг. Това е една все по-често наблюдавана тенденция. Много хора предпочитат да отпразнуват най-щастливия си ден с най-близките си не толкова заради малък бюджет, колкото за да си спестят ангажиментите по организацията на едно голямо сватбено тържество.
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..