В Международния ден на туризма, 21 февруари, ви срещаме с Гергана Иванова - професионален екскурзовод от Монтана. За себе си сподели, че е завършила „Туризъм“ в Благоевград и това ѝ е дало възможност да се регистрира в Министерството на туризма като професионален екскурзовод без да държи изпити. През 2016 година, когато е направен регистърът на екскурзоводите в България, в него е включена и Гергана Иванова. Сега там са вписани около 1500 екскурзоводи от страната. Ако нямаш нужното образование, трябва да положиш изпити - практически и писмени, които дават представа за общата култура на кандидата за екскурзовода, обясни Гергана Иванова.
„В Европа, за да бъдеш екскурзовод и да водиш група, трябва да покажеш съответния лиценз. Има така наречената туристическа полиция и ако ти водиш групи без да имаш този лиценз, може да ти бъде наложена сериозна глоба. Това е първото, което е. Аз, специално, когато пътувам с група, пътувам и в чужбина и това ми дава така да се каже нужното спокойствие, че съм лицензирана и че имам това право... Това си е вид реклама, ако човекът, който работи в сферата на туризма, се издържа само от тази професия. Има така наречените съюзи на екскурзоводите в България, сдружения, които също, ако членуваш в тях, са един вид реклама за теб и ти дават повече клиенти, повече работа“, сподели Гергана Иванова.
За да впечатлиш групата, трябва да се научиш да споделяш. Колкото повече даваш от своята енергия, толкова повече и получаваш, добави Гергана Иванова:
„Трябва задължително, за мен, да търсиш комуникация с групата, с туристите, а не просто да разкажеш едни факти. Въпрос на емоция. Пътуването се превърна в една емоция и поне за мен това е целта на моето пътуване, да създам на туристите емоция, да споделя част от моята емоция и да я предам на тях. Сега, всеки си избира различни начини, аз вицове точно не мога да разказвам, но знам и съм чувала екскурзоводи, които по този начин забавляват туристите и разчитат на това. Всеки си намира своя личен подход и аз, определено, повече разчитам на скъсяването на дистанцията, говоренето на "ти", създаването на приятелство.“
Като екскурзовод работи още от 2008 година, когато завършва и образованието си. Спомня си, че тогава туристите търсели по-ниската цена. Сега са по-взискателни и предпочитат да платят повече, но да получат по-високо качество на обслужване.
„Под качество имам предвид комплексна услуга. Т.е. по-комфортен автобус, по-комфортен хотел, качествена храна. Всичко е от значение. Реално, едно нещо, ако се пропука и не хареса на туриста, това е първото нещо, което ще разкаже след като се прибере от дадена екскурзия. Така е заложено, имам чувството, генетично в човека - първо отрицателното да споделя, после положителното. Но пак казвам, това, което се промени в годините, поне последните години, е че предпочита туристът да плати повече, по-скъпо, но да получи хотел в центъра на Истанбул, а не периферно разположен, да е близо до магазини, заведения, транспортни средства, в свободното време да може сам да се разхожда и да стигне до различни обекти. Дигитализацията също оказа влияние. Много така достъпната информация в интернет, блоговете, коментарите, дават прекалено много информация и общо взето туристът търси в днешно време повече емоцията, отколкото конкретната дестинация. Сега нашумяха последните години, преди пандемията, Дубай като туристическа дестинация. Дубай няма история, няма какво да се разказва толкова, колкото самия лукс, който може да видиш там и да изпиташ. Голяма атракция е да изпиеш златно кафе, поръсено с 24 карата злато в един от известните 5-звездни хотели, само за 26 долара. Такъв вид преживявания търсят туристите“, разказа още професионалният екскурзовод.
Каква полезна информация трябва да предостави един екскурзовод на групата, която води на екскурзия, какво мотивира Гергана Иванова да пътува с групи, може да чуете от разговора в звуковия файл.
Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..
Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..
На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му. Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..
Изложба "Вино и любов" откриват тази вечер творците от Дружеството на художниците "Тенец" в Монтана . Поводът за събитието е 14 февруари, когато се отбелязват Трифон Зарезан и Свети Валентин. В експозицията се включват 15 художници с 35 произведения, каза един от организаторите Таня Василева : "За втора година организираме такава..
Вокално група "Шоколадче" от Лом тръгва на турне в Испания . Децата се определят като музикални посланици на България и родния си град. Те ще представят музикалното и фолклорно богатство пред българските общности в чужбина. Какво включва програмата на малките певци разказва музикалният им ръководител Росица Кръстева : "Това е изключително..
Кален е едно от най-малките села в Община Мездра, но жителите му могат да се гордеят с две придобивки, построени през последните две десетилетия. На 17. 06. 2006 в село Кален, Община Мездра е открит войнишки паметник - дарение от Въто Цолов Вътов /каменоделец/. Паметникът е висок 5 метра и е направен в..
Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза специалистът по хранене Пламена Антонова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен. "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..