Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Направете комплимент днес

Автор:
Снимка: Радио Видин


Днес, 1 март, отбелязваме Международния ден на комплимента. "Най-позитивният ден от календара", както го наричат инициаторите му, произлиза от Нидерландия. Отбелязва се от 2001 г., първоначално в Нидерландия като местна инициатива на Ханс Поортвлиет /Hans Poortvliet /, специалист в сферата на услугите. Няколко години по-късно идеята навлиза в Белгия и Норвегия, а след това и в други части на Европа. 


Празникът насърчава хората да си разменят любезности, с идеята 1 март да се превърне в "най-позитивния" ден по света. Целта е по некомерсиален начин да подариш усмивка на близък или познат, дори случаен непознат. Комплиментите са част от човешкото общуване и като такива са най-лесният начин да събудиш приятни емоции у някого. Как бихме могли да дефинираме думата "комплимент"? Това попитахме психолога от Враца Румен Петков.


"Би могло да се каже, съвсем така синтезирано, че това е добра дума за човек, който уважаваме или обичаме, която провокира изключително позитивни емоции както у този, който отправя комплимента, така и у този, който приема комплимента, разбира се, когато това е искрено...


Комплиментите на работното място, определено, провокират плодовитост, креативност, ползотворност и се реализират целите. Особено, когато е по вертикала обратно - от висшестоящи към нисшестоящ. Така че, когато в един екип лидерът на екипа е този, който е креативен и който дава от сърце положителна оценка на своите колеги и своите служители, и това наистина ги вдъхновява и им позволява да разгърнат потенциала, който има във всеки един от тях", коментира Румен Петков. 


Според психолога този маниер на пожелаване на добра дума, на нещо положително на близките ни, на познатите ни е заложено дълбоко в нашата народопсихология, в нашите традиции през вековете. Неслучайно тази поговорка за благата дума, която железни врати отваря е много актуална. Нашите предци са стигнали до извода, че с добра дума се свършват много повече дела, като всъщност това е комплиментът.


"Комплиментът е комплимент само, когато е искрен и е отправен към хора, които ние уважаваме - дали в професионален или личен план и хора, които обичаме. Когато има корист в едно такова послание, тогава то е неискрено. Затова понякога ние подценяваме това да казваме хубавите неща на нашите приятели, близки и хората, които обичаме, защото смятаме, че те знаят за това, но те са особено ценни точно за тези хора, които най-много обичаме и най-много уважаваме", смята Румен Петков.


Думата "комплимент" е с френски произход и символизира признание, възхищение, одобрение, уважение и особен вид похвала. Хората реагират по различен начин, когато чуят мили думи за себе си. Някои се чувстват неудобно от ласкателствата, други приемат всяка похвала като положителен знак и се мотивират още повече, трети се засмиват свенливо, но в крайна сметка все пак приемат факта, че наистина са умни, красиви и като цяло неустоими. Попитахме видинчани правят ли комплименти:


"Да, когато усещам, че трябва да похваля някого, да му направя комплимент... Когато трябва и когато се налага и си заслужава – да... Да, да – най-често не към близките си хора, а по-скоро към останалите... Да, към приятелите и приятелките ги отправям... Не. Рядко намирам причина да правя комплименти, за съжаление... Много – най-често към любимите хора."


Според инициаторите на празника, ако всеки от нас направи искрен комплимент на поне трима души от обкръжението си, светът ще стане по-позитивен и усмихнат. А ето и три причини да направите комплимент на някого още днес - безплатно е, може да озари и усмихне деня му, ще се почувства по-добре. 


Чуйте повече в прикачените звукови файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46