Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Направете комплимент днес

Автор:
Снимка: Радио Видин


Днес, 1 март, отбелязваме Международния ден на комплимента. "Най-позитивният ден от календара", както го наричат инициаторите му, произлиза от Нидерландия. Отбелязва се от 2001 г., първоначално в Нидерландия като местна инициатива на Ханс Поортвлиет /Hans Poortvliet /, специалист в сферата на услугите. Няколко години по-късно идеята навлиза в Белгия и Норвегия, а след това и в други части на Европа. 


Празникът насърчава хората да си разменят любезности, с идеята 1 март да се превърне в "най-позитивния" ден по света. Целта е по некомерсиален начин да подариш усмивка на близък или познат, дори случаен непознат. Комплиментите са част от човешкото общуване и като такива са най-лесният начин да събудиш приятни емоции у някого. Как бихме могли да дефинираме думата "комплимент"? Това попитахме психолога от Враца Румен Петков.


"Би могло да се каже, съвсем така синтезирано, че това е добра дума за човек, който уважаваме или обичаме, която провокира изключително позитивни емоции както у този, който отправя комплимента, така и у този, който приема комплимента, разбира се, когато това е искрено...


Комплиментите на работното място, определено, провокират плодовитост, креативност, ползотворност и се реализират целите. Особено, когато е по вертикала обратно - от висшестоящи към нисшестоящ. Така че, когато в един екип лидерът на екипа е този, който е креативен и който дава от сърце положителна оценка на своите колеги и своите служители, и това наистина ги вдъхновява и им позволява да разгърнат потенциала, който има във всеки един от тях", коментира Румен Петков. 


Според психолога този маниер на пожелаване на добра дума, на нещо положително на близките ни, на познатите ни е заложено дълбоко в нашата народопсихология, в нашите традиции през вековете. Неслучайно тази поговорка за благата дума, която железни врати отваря е много актуална. Нашите предци са стигнали до извода, че с добра дума се свършват много повече дела, като всъщност това е комплиментът.


"Комплиментът е комплимент само, когато е искрен и е отправен към хора, които ние уважаваме - дали в професионален или личен план и хора, които обичаме. Когато има корист в едно такова послание, тогава то е неискрено. Затова понякога ние подценяваме това да казваме хубавите неща на нашите приятели, близки и хората, които обичаме, защото смятаме, че те знаят за това, но те са особено ценни точно за тези хора, които най-много обичаме и най-много уважаваме", смята Румен Петков.


Думата "комплимент" е с френски произход и символизира признание, възхищение, одобрение, уважение и особен вид похвала. Хората реагират по различен начин, когато чуят мили думи за себе си. Някои се чувстват неудобно от ласкателствата, други приемат всяка похвала като положителен знак и се мотивират още повече, трети се засмиват свенливо, но в крайна сметка все пак приемат факта, че наистина са умни, красиви и като цяло неустоими. Попитахме видинчани правят ли комплименти:


"Да, когато усещам, че трябва да похваля някого, да му направя комплимент... Когато трябва и когато се налага и си заслужава – да... Да, да – най-често не към близките си хора, а по-скоро към останалите... Да, към приятелите и приятелките ги отправям... Не. Рядко намирам причина да правя комплименти, за съжаление... Много – най-често към любимите хора."


Според инициаторите на празника, ако всеки от нас направи искрен комплимент на поне трима души от обкръжението си, светът ще стане по-позитивен и усмихнат. А ето и три причини да направите комплимент на някого още днес - безплатно е, може да озари и усмихне деня му, ще се почувства по-добре. 


Чуйте повече в прикачените звукови файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Готови ли сте за "Убийства в Грейт Дидлинг"

Малкото корнуолско село Грейт Дидлинг е пълно с истории, които шведската писателка Берит Гарднър надушва веднага, след като се настанява там. Тя пристига в селото, за да заживее в идиличната къща „Уистерия Котидж“, която току-що е купила, опитвайки се да си осигури малко спокойствие и да потърси изгубеното си вдъхновение. Жителите на..

публикувано на 29.11.24 в 14:00

Сали и Кори - котки с рок имена от Враца

Две британски късокосмести котки битуват в апартамента на Димитър Цолов във Враца. Със Сали-Ерна Борислава Цолова , накратко Салиндра сме ви срещали и преди, но тя вече съжителства със сина си Кори Тейлър Димитров Цолов . За него важи следното - много пакостлив и много гальовен. И лаком. А за майка му - значително по-кротка от отрочето ѝ, но с..

публикувано на 29.11.24 в 13:08

Танцов клуб "Шарения" представя юбилеен концерт в Козлодуй

Танцов клуб "Шарения" в Козлодуй ще изнесе юбилеен концерт в града по случай своята десета годишнина. Събитието ще се проведе утре, 30 ноември, в Дома на енергетика. Участие в концерта ще вземат танцови състави не само от региона, но и извън него.  Подготовката за юбилея е започнала преди два месеца с ежедневни репетиции, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 29.11.24 в 13:00

Ден без покупки - възможно ли е?

Днес е Световният ден без покупки . Отбелязва се след Деня на благодарността в САЩ, който е четвъртият четвъртък на ноември. Идеята се заражда във Ванкувър, Канада, и е вид протест срещу прекомерното консуматорство. В анкета питаме видинчани и маме ли реална нужда от всичко, което купуваме, д али не купуваме, само защото е много евтино и к акво..

публикувано на 29.11.24 в 12:21

Концерт на "Шоколадче" ще зареди Видин с рок енергия

Младите таланти от ломската Вокална група "Шоколадче" ще изнесат концерт днес, 29 ноември, пред видинската публика. Концертът е озаглавен "Рок магия" и е по повод шестнадесетия рожден ден на формацията.  Ръководителят на групата вокалният педагог Росица Кръстева , заедно с част от "шоколадчетата" - Елица Дражкова, Яна Георгиева, Виктория..

публикувано на 29.11.24 в 12:03

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33