Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пилотът Неофит Крумов- спомени за службата и земетресението в Турция през 99-та година

Снимка: Радио ВИДИН


Бившият командир на ескадрила и военен пилот на хеликоптер Неофит Крумов гостува в "Думата имат старейшините". Той е роден в Делейна, учил е в местното училище и в техникума в Брегово, завършва Висшето военновъздушно училище като летец пилот. В успешната си 26- годишна кариера Неофит Крумов е имал и управленски функции на военното летище в Пловдив. Като пилот е превозвал и първия демократично избран президент Желю Желев, с когото е имал опасна ситуация във въздуха.


"...Вертолетът е труден за управление, защото той се поддава на атмосферните условия, най-вече на вятъра... Имал съм много опасни ситуации, включително с първия демократичен президент на България Жельо Желев. Бях началник щаб тогава на ескадрилата, и вечерно време ме вдигнаха от вкъщи. На Богоявление на 6 януари, на Елхово, по традиция се хвърля кръст в река Тунджа. Там мостът е въжен, попът хвърля кръста, хората се надвесват и мостът се преобръща. Бяха се издавали много хора там. Председател на Народното събрание тогава беше Благовест Сендов, той взима "випаджийския" вертолет от София и отива да изказва съболезнования. Президентът Жельо Желев решава и той, обаче няма с какво... Вдигат нашия дежурен екипаж. Отделно има резервен екипаж, в 9 ч. вечерта първият екипаж закарал в Безмер, обаче вечерно време, когато да го приберат обратно, времето се влошава. Командирът на екипажа нямаше съответната подготовка да лети във всякакви условия. Моята подготовка беше "Първи" клас, и тогава излетяхме... Има едни Светиилийски възвишения, там се разклати осезаемо хеликоптерът, отказа десния двигател. Единият  двигател буквално веднага излезе на максимален режим, а в такава ситуация той може да лети 10 м. И така леко- полеко се прибрахме на Безмер. Моите командири се обадиха и викат: "Взимаш другия вертолет и прибираш президента за София"- спомня си Неофит Крумов. 


В същото време друг мъж, който се представя за ген Владимиров, шеф на НСО, издава команда да не се лети към София, а да се качне в Пловдив, защото президентът има мериоприятие в Бачковския манастир:


"Излетяхме от Безмер и тръгнахме за Пловдив, около Чирпан времето беше добро. ...После- мъгла и пилотирането става само по прибори,  и докладвам там. Добре, че гражданското летище имаше, и сега имат система за сляпо кацане- една бягаща светлина. Бяха я пуснали на 100 % и светеше много силно. На 50 м.- чак тогава над летището проблеснаха тези светлини и така кацнахме на летището с президента. Хиляди благодарности и така нататък, за нас беше важното, че изпълнихме задачата, така, както трябва".


Неофит Крумов е участвал и в спасителната мисия след земетресението през 99-та година в Турция.


"99-та година, ноември месец беше, в град Гьолджюк, който е на 150 км. югоизточно от Истанбул, става голямо земетресение и от правителството решават да изпратят помощ, бях единият от избраните. Кацнахме на Истанбул, там бяхме малко атракция, като влязохме на аерогарата, с кучето, с всичко. Снимки ни правиха хората, а ние бяхме с камуфлажни облекла, времето беше студено. На другия ден излетяхме за мястото, дадоха ни един пилот, който разбираше и руски,  и комуникирахме с него. Кацнахме на едно игрище. Първата вечер спахме в хеликоптера, после направиха палатки. Земетресението беше много страшно, гледахме 7-8 - етажни блокове, над земята бяха останали по 2-3 етажа, другото всичко беше потънало в земята, пътищата напукани... Докато бяхме там, хора, които бяха частично здрави, ги карахме за Истанбул. На ден сме правили по 2-3 курса. В този град Гьолджюк изкарахме 18 дена. На МИ-17 бях там. Избягвахме да взимаме храна от хигиенна гледна точка, независимо, че беше студено, се чувстваше миризмата на разложени тела... Като си свършихме работата там трябваше да получим разрешение да напуснем този град, а разрешението го дава градоначалникът- той подписа разрешителното и тръгнахме..."


До ден днешен Неофит Крумов подържа връзки с пилоти, които е обучавал като инструктор и се радва на техните успехи. Сред тях са генерал Петьо Мирчев- зам. командир на българска авиация и Филип Ангелов-  командир на транспортната база в Доброславци. 

Чуйте повече в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50

От Калофер до Врачанския Балкан: Пътят на Христо Ботев към безсмъртието

Отбелязването 177-та годишнина от рождението на Христо Ботев е добър повод да си припомним някои от по-важните факти от неговия живот, защото безспорно Христо Ботев е една от най-ярките фигури на нашето национално възраждане. Една многостранно развита личност, която оставя трайни следи не само в онова бурно предосвобожденско време, но и до..

публикувано на 06.01.25 в 13:11
Теди Генова, психолог

Как да се справим със следпразничната депресия

Следпразничната депресия е феномен, с който много хора се сблъскват след края на празниците. След еуфорията на украсата, подаръците и празничните вечери идва период на тишина и празнота, който може да се окаже предизвикателство за психиката. Според специалисти причините за това състояние са многообразни. Празничният период често е..

публикувано на 06.01.25 в 13:00

Кампанията "Подаръци на надеждата" достигна до 400 деца от Северозапада

Общо 400 деца от Видин, Враца и Монтана получиха подаръци на надеждата от сдружение "Кауза Северозапад". От неправителствената организация  ще помагат за развитието на талантите на децата, каза председателят на сдружението Теменужка Цветкова .  "За да бъде възможна кампанията и да достигнем до толкова много деца, причината са много дарители,..

публикувано на 06.01.25 в 09:59
Богоявление в Берковица

В Берковица и Вършец ще почетат Йордановден

Община Берковица кани всички на празничното събитие по ритуалното хвърляне на кръста днес, 6 януари, от 11:30 ч. По традиция това ще стане на басейн “Свети Георги Победоносец”. На събитието ще бъде отслужен Велик Богоявленски водосвет, след което Светият кръст ще бъде хвърлен във водата за здраве и благоденствие. Тези, които не са се..

публикувано на 06.01.25 в 09:27