"Фокусирахме се върху обсъждана на нов програмен период, нов Стратегически план, мерките, които са залегнали в него. Поговорихме си повече за бъдещето. За биопроизводството има светъл лъч, въпросът е всички да сме активни, за да превърнем всичко в някакви резултати, значими за сектора. Добрата новина е, че са осигурени средства, които никога досега не сме имали. То не винаги се касае само до пари, но в случая парите ги има- предвидени са почти 400 милиона евро за следващите пет години. Това са много пари- за сравнение, за последните седем години са изплатени 165 млн. евро, т.е. за по-малък период, за пет години, имаме почти двойно по-голяма сума- одобрена и на разположение на производителите. Тук основното предизвикателство е как да се направи дизайна на мерките, на процесите за кандидатстване, контрола, че да не се налага хора да се отказват, да се разочароват... "
Предвидените средства са за производство в три сектора- животновъдство, растениевъдство и пчеларство. Новото е, че през следващите пет години животновъдите ще кандидатстват всяка година, а отглеждането на животни е обвързано със сертифицирането на фуражни култури, ливади и пасища. Растениевъди и пчелари от биосектора ще кандидатстват един път, а поетите ангажименти ще се изпълняват през следващите пет години. Улеснени са и производителите, които за пръв път влизат в преходен период на биоземеделие и поемат петгодишен ангажимент- те ще получават по-високата ставка през целия период – това ще помогне на производителите при търсене на пазари, увери Стоилко Апостолов. Според него, амбициозната цел, заложена в новата Обща селскостопанска политика- 25 % от обработваемите земи в Европейския съюз да са биосертифицирани, е постижима, въпреки, че санкциите, свръхрегулациите и недостатъчния пазар- поне у нас, все още са проблем:
"С нас или без нас, в ЕС има държави, които продължават да увеличават площите си- Австрия, Литва, Швеция, Франция е на трето място в света по размер на сертифицирани площи. Биоземеделието си се развива, ние кретаме най-отзад,. Стана така, че се върнахме почти 10 години назад по размер на сертифицираните площи от 2014- 2015 година, което е много голямо отстъпление... Лшото е, че има хора, които не искат и да чуват вече за био- заради санкции, заради безсмислени свръхрегулации, които бяха въведени. Това е в момента основната ни битка с администрацията - да се откажат от тази функция на стражари... Не да си измисляме правила, с които просто да санкционираме... На едно от последните заседания на Комитета по наблюдение преди Нова година прехвърлихме 50 милиона евро по мярка Биоземеделие, които не бяха усвоени. Прехвърлихме ги като помощ за Украйна... Тези 50 милиона евро бяха изстрадани и много хора може би нямаше да се откажат, ако си бяха получили плащанията. На практика, има много хора, които бяха санкционирани за нищо или за скрити капанчета в наредбите, които просто ги отказаха... "
Според Стоилко Апостолов реалистична и напълно постижима е целта, заложена в Общата селскостопанска политика, до 2030 година 25 % от земеделските площи в ЕС да са биосертифицирани, като стремежът е към чиста, здравословна и достъпна храна, чисти почви и чист въздух... Въпреки че през последните години у нас се забелязва намаление на био площите, до 2030 година 10 % от земята ни трябва да е с биосертификат.
"Най-много сертифицирани площи има с овощни видове и ядки- имаме хубав микс, етерично-маслени култури, зърнени култури, овощни и зеленчукови култури- разнообразна е палитрата..."
В Националния план за развитие на биологичното производство са разписани мерки за насърчаване на търсенето, които целят популяризиране на производството и потреблението на биопродукти, за кампании, изложения и вкарването на биологични плодове и зеленчуци в учебните заведения. Всичко, което се използва в кухните на детски градини и училища да е произведено по биологичен начин- това е заложено в Националния план за биопроизводство, в който е разписана Директива за въвеждането на зелени обществени поръчки- така кметовете ще имат право да избират местни доставчици, а не само такива, които предлагат най-ниска цена. Друга ниша е и вкарването на повече биопродукти в схемите „Училищен плод и Училищно мляко“. Това ще стимулира и производството, и пазара, ще формира и отношение на подрастващите към биопродуктите, посочи Стоилко Апостолов. Според него най-големият проблем е липсата на знания и технологии в сектора:
"Нямаме нито машините за почвообработки, нито технологиите... Необходими са специалисти, които са в помощ на производителите..."
Недостатъчните познания за биопроизводство и обучени специалисти, липсата на пазари и реализация, са проблем пред биопроизводителите. Ако биопродуктите трайно влязат в училища и детски градини, младите ще могат да усетят вкуса им. Така впоследствие и търсенето ще е по-голямо, а това ще стимулира производителите, категоричен е Стоилко Апостолов. Иначе пари в Стратегическия план за биопроизводство има достатъчно.
Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..
Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..
Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..
В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..
Днес е Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство. За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали. Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...
Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим , който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е..
Летни музикални празници ще се проведат за пета поредна година във Видин. Организацията за музикалното събитие вече започна, каза директорът на Симфониета Видин Мирослав Кръстев . През тази година оркестърът планира и други проекти, самостоятелно и в партньорство. "И през тази година ще продължим да реализираме някои от най-успешните ни проекти..