Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алманах събра историята на Трети пехотен Бдински полк

Снимка: Радио Видин

Излезе от печат алманахът „Бдинци, лъвове, титани“. Книгата е събрала историята на славния Трети пехотен Бдински полк. Съставена е от издателите на вестник „Видин“ - Николай Асенов и Роберт Николаев и е техният пореден опит да съживяват паметта за достойните видински граждани. 


Алманахът съдържа материали, публикувани на страниците на вестника през неговото над 30-годишно съществуване. Сред авторите са проф. Андрей Пантев, Тодор Диков, Светлана Кръстева, Рачо Миланов, Генади Вълчев, проф. Дойно Донев, Христо Лишков, свещеноиконом Йордан Василев. Посветен е както на Трети пехотен Бдински полк, така и на 110 години от Балканската войска, обясни Роберт Николаев:


"В книгата е събрана последователно и хронологично цялата история на полка от неговото създаване с указ №41 на княз Александър Батенберг от 1884 година. Уводната статия към книгата е на нашия съгражданин и познат историк проф. Андрей Пантев. Също така книгата съдържа и първата написана история, чийто автор е майор Иван Диков. Тя е издание на Трети  пехотен Бдински полк от 1899 година. Освен това проследява хронологично участието на бдинци във войните, като започнем със Сръбско-българската, Балканската, Междусъюзническата, Първата и Втората световна война, където бдинци проявяват нечувана храброст и много от тях записват имената си в историята. Също в алманаха ще могат да се открият имената и портрети на всички командири на полка и на много от командирите на дружини. 


В книгата могат да бъдат прочетени някои любопитни истории, които хората вече знаят, и други, които не са толкова популярни, обясни издателят:


"Държа да акцентирам върху материалите, свързани със защитата на Видин още през Сръбско-българската война, които разказват историята за капитан Атанас Узунов и спасителя на Видин от сръбска окупация мичман Владимир Люцки, който със своето корабче по Дунав снабдява града с провизии. Едва ли много хора знаят, че те двамата са първите почетни граждани на Видин, обявени с постановление №39 от 2 април 1886 година от Видинския градски общински съвет.“


Любопитство предизвикват и историите, разказващи за жени от Видинския край, участвали в сраженията, редом с мъжете, разказа още Роберт Николаев:


"Йонка Маркова от село Бойница, Кулско, известна като Йона Мъжката, която е опълченка още в Руско-турската освободителна война, след това доброволка в Сръбско-българската, Балканската, Междусъюзническата и Първата световна. Едва ли много хора знаят коя е Софица Хаджицанова, която е потомка на големия Шишманов род. Софица Хаджицанова е милосърдна сестра, спасила много ранени и пострадали при обсадата на Видни и сраженията през Сръбско-българската война от 1885 година. Тя е отличена с почетния знак "Червен кръст", но тя е и първата жена в България, наградена от княз Батенберг със сребърен войнишки кръст "За храброст" за проявеното безстрашие, а Народното събрание ѝ отпуска пожизнена пенсия…"


В алманаха е поместена и историята на бойния марш на Трети пехотен Бдински полк. Мобилизираният учител Никола Попов пише стихотворението си „На бдинци“ през 1917 година, а капел майсторът на полка Боньо Кирчев сътворява музиката. 


Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": Хуанес - един от най-известните латиноамерикански певци

  Истинското му име е Хуан Естебан Аристисабал. Колумбийският поп и рок певец Хуанес е роден през 1972 година в градчето Каролина дел Принсип. Още ненавършил 7-годишна възраст, Хуанес вече бил наясно, че ще посвети живота си на музиката. 16-годишният Хуанес създава първата си група – Ekhymosis, в която той е водещ вокал и китарист. През 1998..

публикувано на 27.01.25 в 09:00

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30