Иновативна платформа развива нови практики в полза на приобщаващото образование. Тя е предназначена както за учители и специалисти, така и за родители и деца. Целта на портала ПРИОБЩИ.СЕ е да се обменя лесно и достъпно информация и добри практики, каза Ива Бонева, доктор по педагогика и изпълнителен директор на Сдружението за споделено учене „ЕЛА“.
"Идеята беше да съберем всички ресурси и идеи за приобщаващото образование, то тогава не беше така популярно. Всъщност резултатът надмина очакванията ни. Ние го разделихме на три - за учители, родители и специалисти. Всеки може да влезе през съответния вход, да го кажем така, като ние там вече сме качили много различни статии, част от които преводни, със специалисти, с които сме работили от университета във Вашингтон, в Атланта, Великобритания и САЩ, с които работихме в рамките на програмата "Едно училище за всички". След това направихме няколко конференции, материалите от които качихме там. Хората доброволно ни изпращат свои добри практики, които спомагат за създаване на приобщаваща среда в училище, имаме качени и доста видеа, също с български учители и специалисти и хората го ползват до ден днешен."
Платформата предлага и ресурс за социално-емоционално учене, както и конкретни техники и инструменти в клас. Пример за това е „емоциометърът“, който представлява табло, разделено на четири квадранта, в които всяко дете, като влезе в класната стая, може да отбележи как се чувства. Тази своеобразна игра помага на учениците да се научат да разпознават, категоризират и владеят собствените си емоции.
Според Ива Бонева промяната в поколенията е причината, която изисква много бърза и навременна реакция от страна на специалистите.
"Те са много различни от предишното поколение и от нас, и от младите след нас. Те имат способността много бързо да прегледат огромен обем информация, да синтезират, много по-трудно им е обаче да се съсредоточват, да анализират информация. Те са други деца, за тях училището вече не е просто източник на знания - то е място, в което те трябва да се научат да общуват, да се спогаждат, да бъдат отговорни един към друг, към себе си, към околните. Всичко това иска и нов начин на работа на преподавателите, на възрастните около тях. Променя се светът и децата в него и ние трябва да сме достатъчно бързи да успяваме."
Всеки, който иска да изпрати свой материал или да сподели опит от практиката си, може да изпрати информация за това на портала ПРИОБЩИ.СЕ.
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..