Фондация "Екатерина Каравелова" публикува аналитичния си доклад "Гласовете на жените в България", който осветлява проблемите и потребностите на жените в България. Включва анализ на биографични интервюта с жени, живеещи във всички шест планови района на страната. Причината за изготвянето на анализа е, че досега липсват задълбочени социологически изследвания на проблемите и нуждите на жените в България, което прави невъзможно провеждането на целенасочени и последователни политики за насърчаване на равнопоставеността. Позоваването единствено на статистически данни от Националния статистически институт и Евростат пропуска да отрази ежедневните предизвикателства, нормализирани неравенства и интерсекционална дискриминация, с които се сблъскват жените от цялата страна, посочват авторите на доклада.
Докладът е в отговор на фразата "Няма проблеми с правата на жените в България, тук има равнопоставеност", казва Марина Кисьова де Хеус, учредител на фондация "Екатерина Каравелова".
"От учредяването си през 2016-а досега фондация "Екатерина Каравелова" дава глас на българските жени. Знаете за мрежата "Тя в България", за която вашите слушатели във Видин са чували. С този доклад решихме да дадем глас на жените по един структуриран начин, по малко по-научен начин, защото искаме този глас да бъде чут от взимащите решения, от политиците и експертите, които предлагат политики, но често нямат досег с хората, за които тези решения трябва да са ползотворни. Публикацията е анализ на дълбочинни биографични интервюта с жени от всичките шест (планови) района в страната. Основните проблеми, които се откроиха са реална равнопоставеност на жените, бедността, насилието в различните му форми, натискът на средата и стереотипите по пол, свързани с ключови потребности на интервюираните - сигурност, равно третиране, финансова и професионална стабилност. Докладът покрива цели осем теми и аз вярвам, че всяка жена ще намери нещо много важно в този доклад. Бих искала да се спра на един от най-сериозните проблеми, който е познат, но все пак го идентифицирахме и е важно в бъдеще по този проблем много да се говори, това е бедността. Откроява се като проблем сред голяма част от интервюираните. Много от тях се борят с бедността, именно защото са жени, особено тогава, когато не съжителстват с мъж, което препраща към един друг важен проблем - неравенството по пол в областта на труда. Най-често бедността се възпроизвежда, когато си израснал в бедност, много по-трудно е да се излезе от нея. Данните на Националния статистически институт към 2021 година показват, че 4,5% повече жените са в риск от бедност, отколкото мъжете. Ние се фокусираме върху това, че бедността има измерение по пол. Повечето интервюирани работят на по-ниска заплата от партньорите си мъже, а ако те останат сами, ще им е много трудно да се справят финансово. Другият феномен е, че пък, ако печелят повече от мъжа си, това може да стане повод за вменяване на вина по силата на стереотипите, че жената не трябва да е над мъжа, което се вижда от интервютата. Това излиза като тенденция. Най-рисковата група от изпадане в бедност са жените, които отглеждат децата си сами. Това ме води към един от другите проблеми, които се открояват - дискриминацията на работното място към жените с малки деца и тези, на които им предстои да станат майки. Има много примери за това. Когато става въпрос за повишение на работното място, работодателят не иска да поеме риска и да назначи жената, която има малко дете и която е, може би по-способна, по-подготвена, защото тя най-вероятно често ще отсъства, защото ще излиза в болнични."
Насилието в семейството е друг проблем, който открояват в доклада. Марина Кисьова де Хеус го определя като превръщащ се вече в пандемия. Според нея са необходими спешни промени в Закона за защита от домашно насилие, но политическата криза в страната е пречка да бъдат приети. Има необходимост също от кризисни центрове в цялата страна, а не само в няколко града, както и потребност от подготвени хора, които да оказват психологическа и социална подкрепа. Допълва, че насилието не е семеен проблем и за него трябва да се търси помощ.
Според Марина Кисьова все още много трябва да се работи, за да се постигне равнопоставеност в България, а за това могат да помогнат жените със силни обществени позиции, които да участват както в местната власт и да предлагат решения, така и в Народното събрание.
" Заклевам се пред нашето отечество България, че ще изпълнявам точно длъжността си ": крилатите думи на личността, която и до днес не спира да вълнува и да вдъхновява . Преди 188 години е роден най-великият син на нашата страна . Самоотвержен и горд, спокоен и неуморим, най-деятелният българин е емблемата на всичко онова, което..
Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..
Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..
Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации. Растителни мазнини вместо мляко в..
Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно, отбиваме по старото трасе на Е-79 и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница. По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..
Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години. От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..
Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..