Родена е в Лом, завършила е журналистика в Софийския университет. Десет години е работила в Младежката редакция на Българската национална телевизия. Живяла е 13 години в Каракас, Венецуела (последните пет от тях е работила в телекомуникационна компания като ръководител на отдел "Реклама и връзки с обществеността“). Преди това защитава магистърска степен по история на Америка в Католическия университет в Каракас. В периода 2004-2007 г. живее в Йоханесбург, Южна Африка, където е работила в "NetGroup“ и е била асистент на културния аташе в мексиканското посолство в Претория.
Тя е автор на пътеписа "Венесуела" (1994), за който става носител на ордена "Андрес Бельо", на стихосбирката "Отвъдни думи" (1996) и на новелата "Крилатата змия на пътя" , на книгите "Пчеларска ферма Аржентина" (2012), "Война на медовете" (2012), на стихосбирката "Спомен за тропик" (2014), на сборника с разкази и повести "Крилатата змия на пътя" (2014) и на сборника с разкази "Тя идва в карнавално оперение" – десет карибски истории за смъртта (2017).
Има и доста награди:
Конкурс за емигрантски разказ (2008), награда за специализирана литература (2013), орден "Андрес Бельо“ втора степен (1995) и специално отличие "Обединител на култури" (2020), което се присъжда на журналисти, творци и интелектуалци за техен цялостен принос в сближаването между културите на България и испаноезичния свят. Краткият видеофилм, заснет по нейното стихотворение "Сезонът на печалните кентаври", печели първо място на фестивала Bologna in Lettere 2022 в раздела "Видеопоезия".
"Толкова е пъстър и шокиращ този свят. Но, за съжаление, винаги съм казвала, че той прилича малко и на хищно цвете, защото в моя личен живот нещата се стекоха така, че той ми донесе както радост, така и мъка. По тази причина, едно от последните неща беше сборникът ми с разкази "Тя идва в карнавално оперение“, с подзаглавие – десет карибски разкази. Предхожда я една по-ведра книга. Нарича се "Спомен за тропик“. Това вече е стихосбирка, която събира много от впечатленията ми за пътуванията ми в Бразилия, Тринидад и Тобаго, Аруба, Куба, Мексико, Боливия, Перу и Аржентина...
...Латинска Америка е много различна. Има страни с голямо европейско влияние като Чили, Аржентина и Уругвай. Други са предимно метиски, като Венецуела, където съм живяла и трети, където преобладава индианското население като Боливия...
Различно е усещането, което човек има за страните, които посещава като турист и като емигрант или е попаднал там за по-дълго време...
... Венецуела ме покори с природата си. Има невероятно красива природа. Тук се намира най-високият водопад в света- Анхел, има и едни безумно красиви местности...
За чужденеца във Венецуела е трудно, защото там първо има голяма езикова бариера - те искат от теб да научиш езика им, не говорят нито английски, нито нещо друго. Човек трябва бързо да се приспособи. Освен това културата им на пръв поглед е близка до нашата, но всъщност не чак толкова. Например, ако поканиш някого на рожден ден и не потвърдиш предишния ден, той просто няма да дойде. А ако дойде, ще бъде със закъснение най-малко от 15 минути...
На пръв поглед са широко отворени за контакти, но, всъщност, за да те допуснат в дома си трябва да мине много време и да те почувстват наистина близък...
Венецуелците са темпераментни - бързо се палят, но и бързо им минава. Но иначе са бавни. Това е т.нар. "бавен свят“, както го наричам аз. И ако не се приспособиш към този живот, просто ще се пръснеш, а там нищо няма да се промени..."
Целия разговор с Марион Колева - в звуковите файлове.
* Снимки - личен архив и Фейсбук
Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход. Проблемът не е от скоро и бумът им сред..
Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той: "Добър вечер!..
През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..
"Професия хоби" днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..
В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..
Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..
Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..