Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е остеопатия

Силвия Велинова, остеотерапевт
Снимка: Петя Генова

Остеопатията е холистична наука, която се занимава с откриването и решаването на проблема. Докато конвенционалната медицина разглежда проблема като локален, то холистичният подход е глобален и обширен. Това обясни остеотерапевтът Силвия Велинова и поясни при кои заболявания се прилага този лечебен метод:


"Терминът произхожда от „остеон“ – кост и „патос“ – страдание, чувство или способността да се разбират тъканите и проблемите на структурно ниво. Но мускулите и тъканите са тези, които дават посока на костите. Тоест, ако има дисфункция на мускул, който е претоварен и друг, който не си върши достатъчно добре функциите, може да предизвика изместване на функциите – на кости на гръбначен стълб, на прешлени и това да доведе до доста неприятни последици. Подходяща е за кости, стави, но не само – ако има изместване на прешлен например, това може да провокира заболяване на орган в коремната кухина, например. Защото нашите вътрешни органи имат директна връзка с прешлените.  

Остеопатията помага и при главоболие, обясни терапевтът: 


"Да, има много хубави техники при главоболие. Защото напрежението, което се трупа там, е наистина огромно. Анатомично погледнато, върху горната част на черепа има една много плътна сухожилна връзка, която е фасция (за това ще говорим след малко) и в челната част, и в тилната част е захваната с мускули. И когато тези мускули са спазмирани, е много вероятно да има главоболие. При отпускане на слепоочната фасция и на черепната апоневроза, човек се чувства доста по-добре.

Ръцете са единственият инструмент, с който терапевтите остеопати боравят. Но това не е масаж. Това е сериозна наука, която у нас не е толкова добре позната. Основателят ѝ е американският лекар Андрю Тейлър Стил, който поставя нейното начало преди малко повече от 100 години."


Освен с лечебна цел, остеопатията може да бъде прилагана и за разкрасяване:


"Остеоестетиката е дял от остеопатията, който цели естетични резултати. Но, за да стигнем до естетиката, първо трябва да подобрим функцията. Т. е. нещата при остеоестетиката се разглеждат също на много дълбоко тъканно ниво като се започне от структурата на черепа, от тила, от деколте, шия, черепна апоневроза и се стигне до фината работа с лицето. Естествено, това е процес, който изисква време и също така е важно за резултатите начинът на живот, емоционалното състояние, начинът на хранене. Това са все фактори, които трябва да бъдат взети под внимание. Но резултатите, които аз наблюдавам при дамите, с които работя, са изключително приятни и много ме радват. Обратната връзка е чудесна."


Силвия Велинова даде и своята рецепта за здрав дух в здраво тяло:


"Обикновено, идвайки при мен, някои пациенти разчитат единствено и само на моята работа, което е чудесно, но не е достатъчно. За да бъде човек здрав, първо той трябва да има лична отговорност към себе си. Т. е. това е начин на живот – как се храни, спортува ли, какво мисли, как действа, какъв е в обществото. Това са все фактори, които са важни. Така че спортувайте, забавлявайте се, смейте се, радвайте се на живота, мислете положително, бъдете добри хора и това със сигурност ще ви кара да се чувствате добре."


Чуйте повече в звуковия файл. 

По публикацията работи: Стефка Павлова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25

Любов и състрадание: Как две жени променят живота на бездомните животни

"97 Лапи и 1 опашка" продължава да ви среща с хората, които правят чудеса за четириногите ни приятели . Днес ще ви разкажем за две невероятни жени - Таня Гигенска и Вера Ангелова . Тези дами отделят цялото си свободно време, спестени пари и енергия, за да се грижат за десетки кучета. Те са като истински ангели за тези животни...

публикувано на 24.01.25 в 15:30

Предаването "Земята, която ни храни" е номинирано за награда "Сирак Скитник"

Публицистичното предаване "Земята, която ни храни", с автор и водещ Йорданка Герасимова, е номинацията на Радио ВИДИН за годишните награди на БНР "Сирак Скитник" за 2024 година. Номинацията е в категорията "Награда за радиопредаване или радио проект, или музикален проект, или мултимедиен проект на БНР".  Предаването "Земята, която ни храни"..

публикувано на 24.01.25 в 12:16