Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фермери от Врачанско: Предстоят фалити на зърнопроизводители

Снимка: Жоро Александров


Фермери в Северозапада са застрашени от фалити заради безконтролния внос на чуждо зърно. Един от най-печелившите бизнеси в региона през последните години е застрашен от безконтролното заливане на пазара с жито и ечемик, овес и царевица, и слънчоглед от Украйна и Турция. Чуждата продукция подбива произведеното от родните фермери, като ги принуждава да не продават.


Според Борислав Тоев, който отглежда жито и царевица край врачанското село Софрониево, положението в бранша не е добро. Смята, че войната в Украйна е нанесла сериозен удар на родното земеделие:


"В момента царевицата се предлага по 470 лева за тон, а пшеницата – по 490-510 лева за тон. Това са цени за родното зърно. Произведеното в Украйна се предлага по около 70%-80% от тези цени. Но който го купи, трябва да знае, че качеството му не е като нашето зърно. Видях лабораторни анализи и не съм впечатлен от резултатите – те са доста занижени от стандарта на българското зърно, който ние предлагаме... Зърненият бизнес пострада доста сериозно. И в същото време не получи помощ от държавата, каквато трябва да получи бранша в една европейска страна. Получихме само... кухи обещания и уверения, че ще ни се помогне... В Румъния и Полша например имат лаборатории на границите и в страните им се допуска зърно само с определени качества. У нас – контролът е занижен и всичко може да влезе. Според мен всичко е направено от политическа гледна точка, от което най-потърпевши сме ние, производителите", допълни Тоев. Той прогнозира с голяма вероятност фалити на някои земеделски производители.


"... Има колеги, които имат залежала продукция не само от миналата, но и от по-миналата година. А при нас стоката не може да стои прекалено дълго на склад, тъй като има процеси, които не можеш да спреш. Вносът на зърно от Украйна навреди сериозно на зърнопроизводството в България. Уж бяха някакви коридори, по които влизаха контролирани количества, но всичко се оказа извън възможностите на държавата да го контролира", допълни земеделският производител.


Жана Цолова е управител и собственик на най-голямата фирма в региона за препарати за растителна защита. Според нея качеството на зърното, което влиза в България, е опасно:


"Очакваме много нови ограничения от ЕС, които ще доведат до нови изисквания при производството на зърно, зеленчуци и плодове. Трябва да се използват препарати, които са регистрирани и са за съответната култура. Нужно е да се намали токсичността на онова, което слагаме на трапезата... Зърното, което влиза от Украйна, не е по стандартите на Европейския съюз. Смятам, че тази продукция трябва да бъде спряна, защото зърното от там е отровно, опасно и токсично. Там се използват препарати, които не са лицензирани на европейския пазар. Същото е положението с нелегалния внос от Турция. Чудя се кога управляващите ще сложат край на тази порочна практика", допълни Жана Цолова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

И през юли продължават преходите във "Врачански Балкан"

Два прехода организира през юли Дирекцията на природен парк "Врачански Балкан". Единият е еднодневен и ще бъде на 7 юли, неделя, а другият е двудневен, на 20 и 21 юли.  "На 7 юли, неделя, преходът ще бъде от квартал "Бистрец" на град Враца до пещера Леденика и след това слизането през местността Тезеро до прохода Вратцата. Самият..

публикувано на 04.07.24 в 16:41
Черен лешояд в полет, снимка: Природен парк

Търсят доброволци за наблюдения на лешояди

Фондация "Екообщност" е участник в международния проект "Живот за брадатия лешояд" от миналата година. Осем партниращи си организации от България, Румъния и Испания работят за възстановяване на лешоядите като вид. Фондация от Испания осигурява птиците, които ще бъдат реинтродуцирани в българската природа. Самият проект цели връщането в природата на..

публикувано на 04.07.24 в 16:27
Патриарх Даниил, тогава все още видински митрополит, по време на изкачването на връх Миджур.

Туристически водач за срещата си с бъдещия патриарх: Впечатли ме с държанието и словото си

При организираното традиционно масово изкачване на връх Миджур преди една година се включва Видинският митрополит Даниил тогава, сега български патриарх. На върха е и Красимир Танков от Монтана- водач на туристическа група . След избирането на митрополит Даниил за български патриарх споделя във Фейсбук снимки на негово светейшество от връх Миджур и..

публикувано на 04.07.24 в 16:23
Награди и кутия за дарения от Благотворителен футболен турнир

Благотворителен турнир за семействата на загинали служители на МВР организират във Видин

Турнир по футбол на малки врати с кауза ще се проведе на 6-и и 7 юли в град Видин. Организатор на турнира е Благомир Кънчев, председател на Спортен клуб "Видапол" при Областната дирекция на МВР, в който към момента членуват над 150 служители. Преди 4 години решихме да направим една благотворителна кауза, във връзка с колегата Пламен Вълков,..

публикувано на 04.07.24 в 15:05

Кога ще възстановят двупосочното движение по булеварда около Здравната каса във Видин

Затвореното пътно платно на видинския булевард "Панония" до Районната здравноосигурителна каса продължава да затруднява придвижването във Видин. Строителните дейности в района, свързани с реконструкцията на канализационния колектор на града, започнаха още миналата година . Заради тях движението в този участък, който се явява основен вход и..

публикувано на 04.07.24 в 15:00

Белоградчик иска песента "Нашият град" за свой химн

Легендарната група "Тангра" ще изнесе самостоятелен концерт в Белоградчик на 5 юли, на централния площад. Още през далечната 1981 година музикантите пристигат в града на скалите, за да запишат видеоклип към песента си "Нашият град ". Парчето се превръща в абсолютен хит за всички времена и своеобразна емблема на Белоградчик. 43 години по-късно тази..

публикувано на 04.07.24 в 15:00
Исторически музей - Белоградчик

Конкурс за въстанието в Северозапада предизвика сериозен интерес

Първият Национален конкурс "Храбростта на героите от лето 1850 в Северозападните български земи", организиран от Исторически музей - Белоградчик, привлече участници от цялата страна. Близо 30 творби са разгледани и оценени от журито общо за всичките категории и възрастови групи. Интересът към конкурса е важен за популяризиране на..

публикувано на 04.07.24 в 14:00