Съвсем отскоро във Видин можете да поръчате за подарък кошница, пълна с вкусни изкушения и още нещо. От близо 7 месеца сестрите Диана и Цветомира Димитрови имат свое местенце, където сътворяват най-различни красоти под формата на подаръци, които се консумират. И не само - често те съдържат и по нещо мъничко, което ще ви остане за спомен. Идеята за тези подаръци е на Диана:
"Тъй като имам едно помещение, което много дълго време се чудехме и със сестра ми, и с моите близки как да го направим, тъй като мястото е много ограничаващо откъм възможности какво точно да има в това помещение, а пък стои празно... И просто в един момент започнах да си задавам въпроси от типа на какво обичам да правя, какво най-много ми доставя удоволствие. Като всяка жена започваме с пазаруване, със срещи с хора и общуване и вече започваш да мислиш в посока, в която как да се получи това нещо, за да го предадеш на другите хора, тази радост и емоция, докато пазаруваш, докато правиш тези подаръци и да го предаваш на другите."
Често близките на Диана са се обръщали към нея за подаръци.
"В един момент моят приятел и моите роднини ми казаха, че това е нещо, което мога всъщност да го създам като нещо в нашия град, което няма. И аз точно това започнах да мисля, че наистина няма. Защото това беше едно от условията за Видин - нещо, което хората имат нужда от него и ще доставя удоволствие на всички. Твърде рисковано е, защото това не е нещо, което отиваш, виждаш го и казваш - това искам, защото ми харесва, а е нещо, което трябва да ми се довериш изцяло, за да го направя."
Диана предпочита подаръци, които влизат в употреба и самата тя винаги прави такива.
"Не съм за неща, които подаряваме и те стоят... И винаги и аз самата, когато сме ходили на гости, подарявам именно нещо, което ще се ползва, нещо което ще е емоция, нещо което макар и да е нещо, което този човек ще иска да подари на друг човек, така съм също съгласна... И реших, че мога да пълня и да слагам, и да давам, и да предлагам."
Освен продуктите, които слага в нейните кошници, Диана добавя и по нещо, което остава за спомен:
"Първо са свещите, защото за мен свещите са символ на уют, на топлина и на едно смирение. И когато човек, макар и сам да е, когато си запали една свещ и си напълни една чаша вино у дома или един мъж си сипе едно уиски, няма да си запали свещ, но ще си сипе една хубава чаша, едно малко уиски след дълъг ден - това е красотата, това са тези малки подаръчета, които слагам, защото слагам чаши, слагам рамки за снимки, които да останат неща, които да са отново емоционални. Слагам одеялца, които да му стане топло, уютно на човек, да се чувстват хората прекрасно у дома. Да преоткрият това блаженство от насладата, когато дори си сам. Да не го мислят, че това е самота, а че е свобода някаква и да се наслаждават, и да го предават нататък. Слагам и неща, които те сами да си аранжират, като плато, като панер. Като платата могат и с храна, могат и не с храна "
Стойността на самата кошница я определя клиентът.
"Това е основно, много важно при мен е. Първият ми въпрос е какъв е поводът, мъж, жена и съответно каква стойност да бъде. Клиентът определя колко пари и вече аз влизам в тези пари, съответно така, че да мога да продължавам да се занимавам с това нещо. И вече си говорим и за човека, който ще получава... Сега имам отново поръчка - ще ходят на гости в ново жилище в София и ми се разказва за момичето какви цветове обича, каква е по принцип, дали в този стил, дали в другия и когато хората говорят за приятелите си и ги описват, тази емоция идва при мен и просто се случва."
Диана се грижи за приготвянето на кошниците, а нейната по-малка сестра Цветомира - за доставянето им:
"Вчера преди да отида на работа, започнах с една доставка при една възрастна дама, която имаше рожден ден и когато отидох да ѝ занеса подаръка, тя толкова много се развълнува и разтрепера и точно това е хубавата част от моята задача, като съдействам на кака - моментът, в който предавам подаръка, предавам кошницата, защото виждам реакцията и преживявам този момент заедно с хората, на които дарявам тези неща и става много красиво, много хубаво."
Какви подаръци правят Диана и Цветомира можете да видите тук.
Чуйте целия разговор в прикачения звук.
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..