Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите пътуват повече зад граница - кои са предпочитаните дестинации?

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Пътуванията на български граждани в чужбина през първия месец на годината са 504 хиляди, или със 7.2% над регистрираните през януари 2022 година, сочи изследване на Националния статистически институт. Най-голям брой пътувания са осъществени към Турция, Гърция, Сърбия, Румъния, Република Северна Македония, Германия, Австрия, Испания, Италия и Обединеното кралство. Най-голям дял от общия брой пътувания на българи формират пътуванията с други цели, като гостуване, обучение, посещение на културни и спортни мероприятия- 48.1%, следвани от тези с цел почивка и екскурзия- 27.3%, и със служебна цел- 24.6%. Кои са предпочитаните дестинации от българите за пътувания в чужбина и доволни ли са родните туроператори? Потърсихме за коментар Павлина Илиева, председател на обединение "Бъдеще за туризма".

"Това, което ни се случва тази година не ни се е случвало досега. След пандемията всеки е тръгнал и иска да излезе някъде. Може би хората търсят свободата. Тук 90% от туроператорите работят с българите в чужбина. Когото и да попитате, ще ви каже, че хората пътуват наистина много. Тази година колегите могат да ви споделят, че надминават дори и 2019 година като обем от туристи, които имат до момента. Целите на пътуванията са туризъм, като това, което виждаме в момента, са чартърните пътувания и далечните дестинации."

По време на пандемията туризмът беше един от секторите, които бяха силно ощетени от въвежданите мерки. Успява ли браншът вече да стъпи на краката си - това попитахме още Павлина Илиева.

"Хората искат да пътуват и нещото, което ги движи, това е любопитството и желанието за мобилност и движение. Благодарение на това ние ще продължим да съществуваме и работим. Хубавото е, че отмина тази ситуация с COVID-19 и аз мисля, че тази година ще има доста по-голямо движение на хората, независимо дали е в България или в чужбина. Всеки има възможността да си избере кътче за отдих или за почивка и в тази връзка мисля, че тази година ще е доста по-успешна и гледаме с надежда към нея“- допълни още Павлина Илиева.

Пресиян Лозанов е туроператор от Северозапада и фирмата му отчита ръст на групите пътуващи в чужбина, особен към по-екзотични дестинации.

"Определено има скок на търсенето и на пътуванията от страна на българите. Пътуванията са повечето с цел туризъм, като по-интересно е, че започва да става по-голям интересът към екзотичните дестинации, като Занзибар, Малдиви, Мексико, Доминикана, Куба, Тайланд сега стана супер популярен. Разбира се, масовите си седят като приоритет и това са Египет, Тунис, Италия, Гърция, но е засилен интересът и към екзотиката ... Със сигурност вече не се усеща това, което беше миналата и по-миналата година и го няма този застой, който беше преди“- уточни Пресиян Лозанов.

Видинчани изказаха разнопосочни мнения, относно пътуванията в чужбина и възможностите им.

"Това е пълна лъжа и измама. При тази стегнация къде да пътуват? Никъде не съм пътувала и няма такова нещо. Хората са станали още по-бедни, а цените стават все по-високи... Аз се прибрах от чужбина и повече не съм пътувала. Бях 20 години в Италия и заради пандемията се върнахме повечето от нас... Аз лично нямах възможност да пътувам много, защото бях доста зает и имах много работа. Колеги и приятели, обаче си позволиха и имам такива впечатления. Като най-предпочитани са дестинациите Турция и Гърция... Много неща ни пречат да пътуваме. По-младите могат да си го позволят, но който вече е в запаса, колкото и неприятно да ни е, тук трябва да обърнем внимание на българите“- коментираха видинчани. 

От общия брой чужди граждани, посетили България през януари 2023 г., делът на гражданите от Европейския съюз е 45.5% и достига 324 хиляди, като най-голям е броят на посещенията на граждани от Турция, Румъния, Гърция, Република Северна Македония, Украйна и Сърбия.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57