Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българите пътуват повече зад граница - кои са предпочитаните дестинации?

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Пътуванията на български граждани в чужбина през първия месец на годината са 504 хиляди, или със 7.2% над регистрираните през януари 2022 година, сочи изследване на Националния статистически институт. Най-голям брой пътувания са осъществени към Турция, Гърция, Сърбия, Румъния, Република Северна Македония, Германия, Австрия, Испания, Италия и Обединеното кралство. Най-голям дял от общия брой пътувания на българи формират пътуванията с други цели, като гостуване, обучение, посещение на културни и спортни мероприятия- 48.1%, следвани от тези с цел почивка и екскурзия- 27.3%, и със служебна цел- 24.6%. Кои са предпочитаните дестинации от българите за пътувания в чужбина и доволни ли са родните туроператори? Потърсихме за коментар Павлина Илиева, председател на обединение "Бъдеще за туризма".

"Това, което ни се случва тази година не ни се е случвало досега. След пандемията всеки е тръгнал и иска да излезе някъде. Може би хората търсят свободата. Тук 90% от туроператорите работят с българите в чужбина. Когото и да попитате, ще ви каже, че хората пътуват наистина много. Тази година колегите могат да ви споделят, че надминават дори и 2019 година като обем от туристи, които имат до момента. Целите на пътуванията са туризъм, като това, което виждаме в момента, са чартърните пътувания и далечните дестинации."

По време на пандемията туризмът беше един от секторите, които бяха силно ощетени от въвежданите мерки. Успява ли браншът вече да стъпи на краката си - това попитахме още Павлина Илиева.

"Хората искат да пътуват и нещото, което ги движи, това е любопитството и желанието за мобилност и движение. Благодарение на това ние ще продължим да съществуваме и работим. Хубавото е, че отмина тази ситуация с COVID-19 и аз мисля, че тази година ще има доста по-голямо движение на хората, независимо дали е в България или в чужбина. Всеки има възможността да си избере кътче за отдих или за почивка и в тази връзка мисля, че тази година ще е доста по-успешна и гледаме с надежда към нея“- допълни още Павлина Илиева.

Пресиян Лозанов е туроператор от Северозапада и фирмата му отчита ръст на групите пътуващи в чужбина, особен към по-екзотични дестинации.

"Определено има скок на търсенето и на пътуванията от страна на българите. Пътуванията са повечето с цел туризъм, като по-интересно е, че започва да става по-голям интересът към екзотичните дестинации, като Занзибар, Малдиви, Мексико, Доминикана, Куба, Тайланд сега стана супер популярен. Разбира се, масовите си седят като приоритет и това са Египет, Тунис, Италия, Гърция, но е засилен интересът и към екзотиката ... Със сигурност вече не се усеща това, което беше миналата и по-миналата година и го няма този застой, който беше преди“- уточни Пресиян Лозанов.

Видинчани изказаха разнопосочни мнения, относно пътуванията в чужбина и възможностите им.

"Това е пълна лъжа и измама. При тази стегнация къде да пътуват? Никъде не съм пътувала и няма такова нещо. Хората са станали още по-бедни, а цените стават все по-високи... Аз се прибрах от чужбина и повече не съм пътувала. Бях 20 години в Италия и заради пандемията се върнахме повечето от нас... Аз лично нямах възможност да пътувам много, защото бях доста зает и имах много работа. Колеги и приятели, обаче си позволиха и имам такива впечатления. Като най-предпочитани са дестинациите Турция и Гърция... Много неща ни пречат да пътуваме. По-младите могат да си го позволят, но който вече е в запаса, колкото и неприятно да ни е, тук трябва да обърнем внимание на българите“- коментираха видинчани. 

От общия брой чужди граждани, посетили България през януари 2023 г., делът на гражданите от Европейския съюз е 45.5% и достига 324 хиляди, като най-голям е броят на посещенията на граждани от Турция, Румъния, Гърция, Република Северна Македония, Украйна и Сърбия.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35