На 24 март отбелязваме Световния ден за борба с туберкулозата. Поводът е, че точно на този ден, но сто години по-рано, Роберт Кох открива причинителя на туберкулозата, обясни вирусологът от Българската академия на науките проф. Радостина Александрова. По думите ѝ идеята на световната инициатива е да се обърне внимание на това изключително опустошително заболяване не само в здравно, но и в социално-икономическо отношение и да се мобилизират усилията на цялото общество, за да можем да окажем отпор на нейното нашествие. Туберкулозата е едно древно заболяване, за което първите сведения са отпреди 2000-3000 години. В наши дни има поне три причини тя да продължава да бъде актуална, обясни вирусологът:
„Първото нещо е, че тя продължава да бъде сред водещите причини за настъпване смърт в световен мащаб. СЗО (Световната здравна организация - бел.ред.) я постави на 13-о място като причина за настъпване на смърт сред инфекциозните болести през 2020 година, съответно тя беше преди ХИВ СПИН и беше изпреварена единствено от COVID. При децата тя също е една от 10-те водещи причини за настъпване на смърт . Годишно се разболяват около 10 милиона души. През 2021 година броят им е 10,6 млн., и съответно 1,6 млн. души са загубили живота си. На ден около 4 100 души умират, около 30 000 души се разболяват. Около 95% от тези случаи са в развиващите се страни, но това по никакъв начин не трябва да успокоява никого… Латентната форма на туберкулозата засяга около 2 милиарда души, което на практика означава всеки четвърти човек. Латентна туберкулоза означава, че това са хора, които са инфектирани, но не са болни, нямат клинични симптоми и не могат да разпространяват заболяването. И като стана дума за разпространение туберкулозата в 90% от случаите засяга белия дроб, но тя би могла да засегне и всички останали тъкани и органи. Но инфекцията се предава от инфектирани с белодробна форма, които са с активно заболяване и когато кашлят. Втората причина е, че съвместните инфекции, да речем туберкулоза и ХИВ, привличат изключително много вниманието на специалистите, защото се оказа, че хората, които са инфектирани с ХИВ могат да развият туберкулоза много по-често, повече от 20 пъти е по-висок рискът в сравнение с останалите. Рискът да загубят живота си е два пъти по-висок... Добрата новина е, че комбинираната антиретровирусна терапия за ХИВ рязко снижава този риск… Третата причина, която изключително много стряска специалистите, това са туберкулозните причинители, които са устойчиви на терапия. Може да бъдат устойчиви на двата най-често използвани противотуберкулозни агента, но могат да бъдат устойчиви и на по-широк кръг и в този случай това заболяване става нелечимо…"
Проф. Александрова добави, че честота на тези случаи се увеличава както в развиващите се страни, така и в индустриализираните държави, което е огромна заплаха за общественото здраве.
Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход. Проблемът не е от скоро и бумът им сред..
Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той: "Добър вечер!..
През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..
"Професия хоби" днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..
В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..
Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..
Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..