Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бъдещето на село Антимово са младите хора

11
Снимка: радио Видин

Екипът на Радио ВИДИН гостува на видинското село Антимово. Намира се на 7 км от Видин. Близостта до големия град е удобство за местните хора, като голяма част от тях работят във Видин. На 2 км от Антимово тече река Дунав. В близост е и Дунав мост 2.

Село Антимово е разположено в плодородната низина Златорожие. Земята тук ражда всичко, от зеленчуци до технически култури. В миналото е имало качествено напояване с фрегати. Днес разнообразието е намаляло, защото големите арендатори сеят основно жито, слънчоглед и царевица.

До 1934 г. селото е носило името Шеф. За известно време Антимово и съседното Кутово се обединяват под името Златен рог. По-късно наименованието се променя и е наречено Антимово, в памет на първия български екзарх Антим Първи.

Интересът към имотите в селото е голям, изкупени са всички къщи. Купувачи са най-вече млади семейства, които променят облика на селището, подмладяват го и му вдъхват нов живот и нова енергия.

В момента жителите на Антимово са 480 души, преди 1990 са достигали 1200.

Хората в селото се оплакват от високите цени на хранителните стоки, от инфлацията, опитват се със собствени усилия да я преборят – като  подпомагат живота на семействата си със собствено производство. Искат да имат по-хубави улици, очакват да се асфалтират поне две-три.

Кмет втори мандат е Северин Петров. Той си е местен човек и като такъв има желание да създаде по-добър живот за хората в селото:  


„Кандидатирал съм се не само заради една заплата, а за да помагам с нещо на селото и на хората в селото... Направих сцената, направих градинки, ремонт на салона, баластриране на две големи улици, не успяхме да асфалтираме. Сега очаквам да асфалтираме за 40 хиляди лева, малко е, но сме много села в общината... Една улица ще асфалтираме на 100%... Преобладава възрастното население, младите са приходящи... Идват си събота и неделя... Имаме и хора, които си подадоха заявления за слагане на климатици по енергийната програма на Община Видин... Много ремонти се правят тук..."


Ето и равносметката за изминалия мандат:


„Гордея се със сцената, която направихме, тя е много хубава. На нея правим най-хубавия фестивал - „Гергьовден“. Три дена се провежда, фолклорен и кулинарен е фестивалът... Хубаво е да се направи и ремонт на покрива на кметството, да разширим гробищния парк, постоянно го почистваме... Приоритет ни е гробището и почистването на селото...“


В село Антимово се развива добре социалната дейност. Над 20 души взимат безплатно топъл обяд, добавя Северин Петров.


„Има и хора, които обслужват възрастни хора... Основният ни проблем са лошите улици. Искаме асфалтиране на всички улици, те са баластрирани, няма кал, но е добре да се асфалтира. Това е важно за удобството на хората... Транспорт имаме от Видин до Кошава и обиколен през Гомотарци, използват и частни таксита... Доста хора са си купили къщи в Антимово, повечето вече са продадени... И това е добре, по тоя начин се подмладява селото...“


Говорим и за миналото, което по-възрастните хора си спомнят с умиление, защото по селата е имало всичко необходимо и най-вече работа, казва кметът Северин Петров:

„В миналото хората работеха в селското стопанство, на полето, в кравеферма, ходеха на работа в "Химията", в мината в Кошава, в АПК "Златорожие"... Имам надежда, че в селото ще има хора и в бъдеще, ще се върнат и останалите, има бъдеще селото... Всичко се ражда, има вода и се полива... Навремето имахме много добри поливни системи, фрегати се казваха... Пожелавам на моите съселяни да се надяват за по-добро бъдеще и да са здрави!“


Читалището в Антимово работи активно за съхраняване на местните традиции и фолклор, за организиране на предстоящия международен фолклорен фестивал "Гергьовден", казва секретарят Цеца Христова:


„Дейността ни е доста голяма. Два танцови състава имаме, една кулинарна група и се представя с местни и автентични ястия... Имаме клуб за шиене на гоблени... Имаме група за пресъздаване на стари обичаи, гордеем се с обичая "Сватба 1926" и се стремим да обхващаме повече дейности... Плетем, шием гоблени, мартенички правим, събираме се много често... Проблемът е, че нямаме хора.“


Най-голямата болка на местните жители е, че селото се е обезлюдило и няма млади хора:


„Засега се живее добре, но да видим отсега нататък... Чакаме  пролетта и да започнем със земеделието, да помагаме на младите... Всичко стана скъпо... Лошото е, че няма хора. Ето, ние тук сме трима. Вечер се събират максимум 10 души. Повечето сме пенсионери, няма млади хора, няма кой да ти помага и се отказах от земеделието... Защо данъците, които ние плащаме, отиват в общината, а не в селото?"


Така видяхме красивото село Антимово, в миналото - част от Златен рог, защото всичко тук е златно – хората, земята, водата и природата!


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46