Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от Арчар, Брегово и Ново село представиха обичаи от различни етнически общности

Средно училище „Христо Ботев“ във видинското село Арчар е едно от десетте учебни заведения в България, одобрено от Министерството на образованието и науката, което се включи с дейности по темата „Културното богатство на многообразието“. Техни партньори бяха ученици от Ново село и БреговоЗадачата на децата е да проучат специфични празници и обичаи, характерни за различните общности. Техен помощник и консултант е Сашка Бизеранова, етнограф от Регионалния исторически музей във Видин. Подробности за възстановяването на различните традиции, разказа директорът на училището в Арчар Ширин Шахин:


"Събитието, което проведохме, е заключителна част за най-добра инициатива на ученически съвет. Те си избраха темата, имаме представители на няколко етноса и това беше обединяващото към темата. В рамките на два месеца учениците събираха  легенди и обичаи, избраха си за партньори ученици от училищата в Брегово и Ново село... Основната цел беше да придобият увереност, да работят в екип, да създадат мост между различните етнически групи..."


Учениците разучават торлашката сватба от село Чупрене, обичая "Светец" и гадаене за женитба при власите в Брегово, както и обичая „По кръсти“, който се прави на втория ден на Великден в Ново село. Всяко училище представи пред останалите резултатите от своите изследвания, като всички се включиха в обичая "Кумичене", провел се в Арчар, разказва етнографът Сашка Бизеранова:


"Моята задача беше да подберем най-интересните празници, характерни за ромското население и отбелязването им... Учениците от училището в Арчар бяха подготвили и представиха възстановка на обичая "Кумичене"... Избрахме да бъдат проучени Василовден, Атанасовден, Тодоровден, обичаите около "Лазаруване", "Кумичене" и Гергьовден. Проучването го направиха самите деца. Те поискаха да проучат и ромската сватба. За мен се получи един неочакван резултат, защото учениците бяха подходили много старателно, задълбочено и бяха записали материали от своите баби и дядовци... Направихме възстановка на обичая "Кумичене". Включиха се девойките от гостуващите общини Брегово и Ново село. Закичени с венци, с кошнички, с обредни кукли и с цветя всички се отправиха към река Арчарица, където под звуците на лазарски и връбнишки песни бяха пуснати залчета от хлябовете-кукли, белязани по различен начин, по течението на реката. Най-напред заплува залчето на девойка от Брегово и тя бе избрана за кумица. Други две моми направиха столче, взеха на ръце „кумицата“, а останалите започнаха да ѝ пеят песни... Това обучение показа пъстра палитра и многообразие, което е свързано с обичаите в нашия регион..."





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В Кула оцениха хубавите вина

Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..

публикувано на 31.01.25 в 17:15

Теди Кръчър прави всичко "За ваше собствено добро"

Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..

публикувано на 31.01.25 в 17:10

Елеонора Евдокимова и магията на веган сладкишите

Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..

публикувано на 31.01.25 в 16:30

"Едно" на 31 януари 2025 година

В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Отбелязваме деня на бижутера

Днес е  Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство.  За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали.  Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Ученици призоваха да бъде "съживен" Мемориалът на жертвите на комунизма във Видин (СНИМКИ)

Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим , който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е..

публикувано на 30.01.25 в 16:52

Симфониета Видин с нови творчески проекти

Летни музикални празници ще се проведат за пета поредна година във Видин. Организацията за музикалното събитие вече започна, каза директорът на Симфониета Видин Мирослав Кръстев . През тази година оркестърът планира и други проекти, самостоятелно и в партньорство.  "И през тази година ще продължим да реализираме някои от най-успешните ни проекти..

публикувано на 30.01.25 в 15:01