Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо и как Община Видин бе осъдена да върне надвзети от видинчани суми

Снимка: Община Видин

Община Видин ще възстанови надвзети през миналата година суми, събрани от такса "битови отпадъци". Това се налага, тъй като Върховният административен съд потвърди решението на Административен съд - Видин, с което е отменено решението на Общински съвет-Видин за определения размер на такса "битови отпадъци" за 2022 г.

Административното дело бе образувано по жалба на областния управител Любен Иванов. Върховният административен съд констатира, че при издаване на решението на Общински съвет-Видин са допуснати „съществени нарушения на процедурата по чл.65-чл.71 от АПК, а самото решение не съдържа мотиви“, „че оспореният административен акт не съдържа фактическите и правни основания, обосноваващи необходимостта от увеличение размера на такса „Битов отпадък“ за 2022 г.“.

Как ще бъдат обезщетени гражданите и каква е причината за нередовния общински акт? 

"Нито един гражданин, който е надвнесъл суми за такса „битови отпадъци“ за 2022 г., няма да бъде ощетен. Това бе обявено на пресконференция от председателя на Общинския съвет във Видин Генади Велков и заместник-кметът по бюджет и финанси Цветомира Илиева

"За мен особено изненадваща беше радостта, която предизвика решението на Върховен административен съд, в един бивш областен управител и настоящ народен избраник. Съдът излезе с решение, че това (решението на Общинския съвет за повишаване на такса "битови отпадъци" бел. ред.) е незаконно. Незаконно е не защото има някаква грешка от страна на Общинския съвет в предложението, а защото в сайта на Община Видин, където е поместено решението и където трябва да бъде поместено преди това и общественото обсъждане и всички останали документи, може да се отвори само таблицата, която показва план-сметката. Качено е всичко на сайта, но не мога да ви обясня по каква техническа грешка се отваря само една таблица. Пропуск е, да. Община Видин приема това решение. Такса "битови отпадъци" не беше променяна от 2008 година. Това се налагаше, защото парите бяха изключително недостатъчни. Цяло село като Рупци годишно събираше 400 лева такса "битови отпадъци". Тези пари не достигат всяка седмица да се извозва сметта. Не можех да приема това отношение, което имаше към Общинския съвет от бившия областен управител г-н Иванов. При трима областни управители седем години преди това имахме върнати три решения, а сега за около шест месеца имахме 14 оспорвани решения. Той спечели само едно от делата. Това беше недопустимо и беше изцяло лично отношение. В тази връзка съм неприятно изненадан, че по времето на г-н Иванов, когато се прие Планът за възстановяване и устойчивост, в този план Видин съществува само с един проект. Няма предвидени пари за паркинги, за урегулиране на потока на тировете, няма предвидени пари за болницата, няма предвидени пари за саниране. Всичко това беше пропуснато от този човек, който сега се радва на едно спечелено дело...", каза Генади Велков.

Потърсихме за коментар бившият областен управител Любен Иванов, но той заяви, че първо трябва да се запознае детайлно с отправените от ръководството на Общината обвинения към неговата дейност. 

Община Видин ще върне надвзетите суми от такса смет, събрани за 2022 година, по два начина. Това обясни заместник-кметът Цветомира Илиева:

"Веднага след като излезе решението на Върховния административен съд Община Видин предприе нужните мерки. "Информационно обслужване" поддържа системата на Общината. Своевременно беше изпратено писмо до "Информационно обслужване", с което изискахме да се приведат за 2022 година платената такса "битови отпадъци" от 1 април до края на миналата година и да бъдат възстановени старите промили на изчисление. Това ще отнеме малко технологично време, докато бъде направено цялото преизчисляване. Не е необходимо идването в Община Видни на гражданите. Единствено ако някой от гражданите желае тази такса да бъде прихваната за 2023 година и все още не си е платил таксата, трябва да посети Община Видин и да се подаде заявление, за да се направи акт за прихващане и възстановяване, с който за 2023 година могат да бъдат прихванати тези данъци. Ако желае надвзетата такса да остане за 2024 година, това може да стане абсолютно автоматично, не е необходимо идването и подаването на каквото и да било заявление. По предварителни наши изчисления тази сума, която в повече е начислени и надвзета, е в размер не по-голям от 350 000 лева. Това касае само физически лица, не касае фирми."

От ръководството на Община Видин оправдаха повишението на местните данъци с това, че не са актуализирани от повече от 10 години и индиректно обвиниха предишните кметове за това. Потърсихме за коментар Огнян Ценков, който беше кмет на Община Видин в предишния мандат- от 2015 до 2019 година, а сега е общински съветник и гласува против увеличението на местните данъци и такси:

"След поредица от редовни и извънредни заседания на Общинския съвет се осигури необходимото мнозинство от послушни общински съветници, за да се гласува увеличението на такса "битови отпадъци", както и на всички останали данъци. Както винаги съм заявявал, това е едно престъпление спрямо видинските граждани. В период на тежка икономическа и здравна криза, на инфлация, гражданите на община Видин да бъдат с толкова високи местни налози. Такса "битови отпадъци" беше увеличена от 1 промил на 3,85 за населените места в община Видин, а за град Видин - от 2 промила, също на 3,85. Кметът на Видин д-р Цветан Ценков се възползва от законовата възможност за предварително изпълнение въпреки решението на Административен съд Видин. Няколко пъти поставях въпроса в Общинския съвет как ще бъдат възстановени средствата на видинчани при окончателно произнасяне на Върховния административен съд, защото беше видно, че това решение е незаконосъобразно. Сега сме в периода, когато ръководството на общината в лицето на кмета д-р Цветан Ценков, който носи персонална отговорност за това предварително изпълнение, трябва да отговори на видинските граждани как ще им бъдат възстановени средствата. За да се прикрият големите разходи, които бяха направени за дейностите по чистота, само да отбележа, че по мое време около 4 млн. бяха разходваните средства за поддържането на чистотата на територията на община Видин, а сега те са двойно, това доведе до увеличаването на местните данъци. Не свършиха работата, който трябваше да изпълнят в този мандат, не оправдаха доверието на видинчани и през цялото време чувахме само оправдания как някой им пречи, как някой ги е подвел..."

Сегашното ръководство на Община Видин разпространи сред журналисти справка за дългове, наследени от предишния кметски мандат. Според нея към момента, заради "санкции, наложени в периода 2014-2019 година, видинските данъкоплатци трябва да плащат 1 680 000 лева санкция за пречиствателната станция и 392 000 лева лихви."

"В мандата на д-р Цветан Ценков са опростени дългове в размер на 10 686 924,27 лева. Редовно обслужвани са всички кредити. Общо сумата на наследените дългове от санкции и лихви по европроекти е 12 758 924,27 лева", уточни Цветомира Илиева.

"Тези неща не са верни защото кметът на общината излезе с едни хвалби за своята работа, че са опростени старите задължения, които са свързани с проекти по Оперативна програма "Околна среда", където именно е и пречиствателната станция. Мен изобщо не ме учудва такова поведение. Това е поредният опит за внушение и за оправдаване на един провален мандат. Делото беше спечелено още в края на моя мандат и общината трябваше да придобие над 4 млн. лева във връзка с това, че е ощетена от предишния изпълнител, на който аз прекратих договора, до момента нямаме адекватен отговор тези средства как са усвоени. Целият този мандат се разви в обещания и оправдания, че не се изпълняват обещанията. Председателят на Общинския съвет, който се явява някакъв говорител, когато му се задават въпроси, обяснява, че кметът на общината трябва да отговори. Интересното в случая е защо кметът на общината не е бил на тази пресконференция и защо не излезе той да даде отговор на гражданите. Това са неверни данни. Когато приключих мандата, действително общите задължения на Общината бяха около 10 млн. От над 21 млн. задължения на общината ги бях свел до 4 млн. Останалите 6 млн. бяха краткосрочни кредити от Фонд "Флаг" във връзка с изпълнението на проектите в моя мандат. Те трябваше да бъдат възстановени от съответната програма. В последствие те не само че не бяха възстановени, а бяха разсрочени за дълъг период от време. Един от тези кредити беше разсрочен за 59 месеца. Тези твърдения са просто оправдания, които съществуваха през всичките тези близо 4 години, за да се оправдае проваленият мандат и неизпълнените обещания, които бяха дадени на видинчани", отговори Огнян Ценков.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Може ли държавата да се справи с насилието между деца?

Постоянната комисията за взаимодействието с гражданското общество към Народното събрание инициира национална кампания за преодоляване на агресията между деца . Поводът е последният случай от Видин, при който 13-годишен младеж нанесе средна телесна повреда на 12-годишно момче. Случаят предизвика вълна от възмущение и протести в крайдунавския град...

публикувано на 01.07.25 в 13:40

Ще подпомага ли санирането Националният декарбонизационен фонд

Започва саниране на блокове по първия етап от Плана за възстановяване и устойчивост. Над 4 млрд. лв. ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради в страната до края на 2029 г. В тази сметка са включени средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, Фонда за справедлив преход на Програма "Развитие на..

публикувано на 30.06.25 в 14:07

Пътят към еврото: Какво предстои за Северозапада

Какви възможности разкрива еврото в Северозапада? Ще донесе ли предимства или не? Това беше коментирано по време на дискусия с граждани "Пътят към еврото: възможности за Северозапада" от икономиста Владислав Панев .  Своето мнение изрази и депутатът от Видин Любен Иванов по чиято покана гостува Владислав Панев. "През изминалите няколко..

обновено на 26.06.25 в 11:30

Намалява ли материалното благосъстояние на домакинствата?

През 2024 година страната ни е била на предпоследното място в ЕС заедно с Естония по фактическо индивидуално потребление на човек от населението. Това е един рядко цитиран, но важен индикатор за материалното благосъстояние на домакинствата, съобщиха от Евростат и НСИ. Този показател варира силно между държавите в съюза - от 72% в Унгария..

публикувано на 25.06.25 в 10:45

Имаме ли нормален достъп до информация?

"Това, което се случва по света и у нас през последната година, не е от най-вдъхновяващите събития. Неща, за които имахме надеждата през последните 35 години, че никога няма да се завърнат, започват да се завръщат и да се опитват да проникнат в нашия дом. Поставя се под въпрос ролята на гражданските организации, започнаха да се възобновяват фашистки..

публикувано на 24.06.25 в 13:24

Какви функции имат органите на съдебната власт

В Окръжен съд-Видин се проведе Ден на отворените врати . Специални гости на събитието бяха единадесетокласници от СУ "Цар Симеон Велики" в областния град. Проявата се организира всяка година и има за цел да допринесе за повишаване на правната култура на младите хора и на доверието на гражданите в съдебната система. "Има хора с по две- три..

публикувано на 23.06.25 в 14:06
Александър Борисов, кмет на с. Василовци

Кметът на Василовци: Не може в 21 век да газим в кал

Рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Василовци - едно от най-голямото в община Брусарци. Селото изглежда приветливо и добре поддържано, освен това не липсват и млади хора.  Александър Борисов е кмет на населеното място първи мандат, от 2023 година. Опитва се да е в помощ на жителите и да се отзовава при нужда. По думите му,..

публикувано на 20.06.25 в 11:00