Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 50% от българите не са посетили културно събитие през 2022 година

Снимка: Колаж Радио Видин

Изследване на потреблението на културни продукти от пълнолетното население на България показва доста притеснителна тенденция. То е направено в рамките на проект "Лаборатория “Право на култура” на сдружение “Фабрика за идеи” и е финансирано от Националния фонд "Култура" по програма “Подкрепа за възстановяване и развитие на частни културни организации”. Според изследването, 52% от пълнолетните българи не са посетили нито едно културно събитие през 2022 година. Обемът на извадката е от 1024 респонденти. Ключови данни, залегнали в проучването, са динамиката на (не)участие в културни дейности с посочване на спецификата по възраст, образование, средно брутно възнаграждение, населено място и пол. 20% от хората с най-ниски доходи отделят едва 0,5% за култура и културни дейности. Хората в активната професионална дейност и с високи доходи посочват фактора "време" като сериозна пречка за участие в културни дейности. Какви са културните ни потребности и защо все по-рядко отделяме време и средства за тях? Данните от изследването сочат, че най-много българи са посетили заведения с жива музика (66%), исторически забележителности (61%) и събори или фестивали (54%). Важен извод е, че хората над 55 години рязко не могат да си позволят участие в културния живот. 60% от жителите на селата биха посещавали културни събития, ако имаха повече пари, а 40 на сто, ако такива събития са организирани в тяхното или близко населено място. В малките населени места цифрите са много по-стряскащи- 78% от хората над 55 години не са посещавали никакви културни събития. Това каза в интервю за БНР Янина Танева от "Фабрика за идеи", които са автори на изследването и допълни:

"В България, в която докторантура "Принстън" доказа, че читалищата са българско явление, въпреки че сме наследници на такова културно наследство, не успяваме да го опазим. Най-голямото наследство от Възраждането е това, че всеки втори, трети е участвал в създаването на култура, в потребление на култура, към днешна дата обаче цифрите са доста стряскащи."

Попитахме видинчани съгласни ли са с проучването и кое е последното културно събитие, което са посетили.

"Не съм посетила, защото просто няма средства за посещаване всеки път. Мисля, че нуждата от изкуство отива назад във времето и като гледам децата все по телефон и компютри, нямат никакви други по-интересни събития. Бих гледала иначе и кино, и театър, и опера, но най-вече средствата не достигат... Много отдавна е било, защото почти не си спомням вече. На село живеем и няма как... Като, че ли хората са презадоволени. Пълна апатия има към всякакви събития"- коментираха видинчани. 

Задоволени ли са културните потребности на жителите на по-малките населени места в Северозапада? Потърсихме за коментар Светлина Берова, секретар на Народно читалище "Развитие-1892" в град Бяла Слатина:

"Има един кръг от хора, които в Бяла Слатина посещават всички наши мероприятия, които никак не са малко. Имаме си публика, която посещава нашите изложби. Бяла Слатина се слави с много добрата си материална база, много голямо читалище, с три блока на няколко етажа и богата културна програма през цялата година... Има проблем, например с театъра, тъй като на пенсионерите им е скъп билетът от 12 лева. Винаги правим така, че за тях да бъде малко по- евтино"- обясни Светлина Берова.

Николай Станоев, родом от Видин е един от най-успешните стендъп комедианти у нас. Той участва в много театрални постановки, игрални филми и сериали, както и в телевизионни предавания. С него разговаряхме за културните потребности на българите днес.

"За мен тази статистика е стряскаща, защото аз не мога да го видя и усетя това нещо. Аз съм в това нещо и ние много обикаляме в страната не само със стендъп комедии, но и с различни театрални постановки, които не са концентрирани само в столицата. Където и да отидем, залите са пълни. Пълни са и клубовете, но явно след като излезем от този кръг и тази среда, ако наистина над 50% от българите не са ходили на нито едно нещо, това е голяма загуба, то си е загуба за самите тях"- подчерта Николай Станоев.

Димитър Косев е един от най-успешните млади диригенти, който често гостува на Северозапада с различни музикални проекти. 

"Първото, което забелязвам през последните години, пазарът на културни случвания е пренаситен. Нещата са двузначни - няма как да се иска да са пълни салоните с хора при положение, че те не могат да решат на какво да отидат. Второто, когато говорим за непълнолетни посетители, всичко зависи от семейството. Хората, които трябва да възпитават децата в посещения на културни мероприятия, са родителите. Те са тези, които ще накарат детето да отиде - едно дете на 10 няма как да дръпне ръкава на майка си и да ѝ каже, че иска да слуша Моцарт"- посочи Димитър Косев.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00