Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученичка подготвя информационен сайт за деца и младежи без родители

Получава подкрепа от фондация "Благотворител"

Станислава Рашева от Фондация "Благотворител" и Ралица Коларова от НПМГ "Академик Чакалов"
Снимка: Ралица Коларова, Личен архив

Фондация "Благотворител" подкрепя едно 18-годишно момиче в намирането на решение на значим социален проблем. Ралица Коларова, ученичка в 12 клас в  Националната природо-математическа гимназия "Академик  Любомир Чакалов" работи по създаването на информационен сайт, който да се ползва от деца и младежи, лишени от родителска грижа. Инициативата е сред отличените в конкурса „Млад благотворител“, разказва Станислава Рашева, председател на Управителния съвет на Фондация „Благотворител“.

"Фондация "Благотворител" е вече на 19 години и ние подкрепяме деца, лишени от родителски грижи още от самото начало. В този проект Ралица съчетава две много силни наши каузи. Едната е да помагаме на деца и ученици, лишени от родителски грижи, а втората кауза е "Млад благотворител". Това е национален конкурс, в който даваме възможност на ученици да кандидатстват със собствени идеи и проекти за доброволчески каузи и те да реализират с нашата финансова подкрепа своите идеи. Така Ралица съчетава двете програми "Постигам по-висок успех", стипендиантската програма за деца без родители, с отличен успех и второто място,  което тя спечели в конкурса "Млад благотворител". Действително осем човека оценяваха тази година проектите. Комисията беше много сериозна, с много сериозни критерии. В проекта на Ралица беше оценено това, че тя прави проект с национална значимост от една  страна, а от втора страна, тя решава социален проблем. Действително има недостиг на информация към децата, които са бенефициенти на възможни програми за стипендии, за дарения, за помощ, за подкрепа, тъй като подкрепа би могла да бъде и материална, нематериална. Би могла да бъде също под формата на обучения и всъщност Ралица, която сама се е сблъскала с този проблем, е решила да вложи в тази идея своя труд и умения. Тя е изключително организиран човек, изключително умна и амбициозна."

Идеята за създаването на информационния сайт е от началото на тази година, когато учениците от класа на Ралица получават задача по гражданско образование да подготвят социален проект, който да осъществят. 

"Тъй като аз съм част от целевата група на моя проект, именно деца, ученици, студенти, които са загубили единия или двамата си родители и отрастват, оставени на грижите на близък роднина, или роднини, или специализирана държавна институция като центровете за настаняване от семеен тип. Това е личният мотив да направя нещо, от което виждам, че има нужда, защото аз самата преминах през доста бюрокрация и доста административни трудности, за да получа държавната подкрепа, която съществува, а именно - наследствени пенсии, еднократна помощ при смъртен случай в семейството и други подобни държавни механизми, които съществуват. За едни млад човек, дори биха казала дете, е много трудно да се справи с цялата документация. Аз минах през това нещо и видях къде наистина са проблемите. Най-вече те са свързани с достъпа до информация, информацията да е представена по един лесен, достъпен начин, така че да разбереш къде, в какъв срок, какви документи трябва да попълниш, за да можеш да получиш подкрепа, която ти се полага по закон. Имаш право на нея, но тъй като не знаеш, никой не те информира, няма, за съжаление, такива структури и такива хора в социалните институции, които да се занимават с това да информират, да напътстват, да казват това тук е така и можете да се възползвате от него по следните начини. Същото важи и за частната подкрепа за целевата група, а именно - това са различни стипендии, които се отпускат от различни фондации или частни лица."

Преди да е активен сайтът, Ралица е подготвила анкета, проучваща доколко са запознати младите хора с възможностите, които могат да ползват. 

"Като цяло първият етап на проекта е събирането на информация, да събера в един огромен документ цялата информация, която ще бъде в сайта. Анкета съм направила. Тя е анонимна. Може да се попълни от целевата група, от тези деца и младежи, които са без един или двама родители или пък от преживелия родител, или настойника, попечителя. В нея се съдържат въпроси относно това, до каква степен се чувстват информирани от държавата за възможностите за подкрепа, какви фондации за частна подкрепа познават, познават ли изобщо, вземат ли детски надбавки. Те, детските надбавки, не са свързани специално с целевата група, но все пак са помощ, която може да вземе на държавно ниво, също за еднократните помощи дали знаят и дали са получавали. Разбира се, последният въпрос от анкетата е отворен, просто да споделят какви трудности са имали. Той, разбира се, не е задължителен. Вече 150 отговора имам на анкетата, за което съм благодарна, защото има изключително подробни отговори, от които виждам, че има още по-фрапиращи случаи на дезинформация." 

Анкетата може да се намери на сайта на Фондация „Благотворител“ и да бъде попълнена. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана. Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време бил уредник и отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна през 2021..

публикувано на 16.01.25 в 17:13

Правителството "Желязков" вече е факт

Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. След избора, премиерът и министрите положиха клетва пред Народното събрание и приеха властта от служебното правителство.  България се нуждае от редовно правителство, заяви от парламентарната трибуна..

публикувано на 16.01.25 в 16:30

Крият ли риск за здравето и околната среда соларните паркове

Разпространяват се доста драматични слухове по този въпрос, които често не са подплатени с абсолютно никакви факти. Ако има такива, те са от доста съмнителни източници. Можем да ги разглеждаме като всеки един друг уред, който е около нас, който, когато работи и когато е свързан към мрежата, има определени лъчения, но те не са опасни за човешкото..

публикувано на 16.01.25 в 15:50

Кулските "къпачи" отново ще обикалят за здраве

За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката...

публикувано на 16.01.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 16 януари 2025 слушаме румънския композитор Джордже Енеску

Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Люто предизвикателство в село Бързия

Възможно ли е да се съчетаят любовта към природата, чистата храна и стремежа да възпиташ вкус към естественото и здравословното? В "Земята, която ни храни" се срещаме с една млада жена, която от няколко години се е изправила пред едно люто предизвикателство- със семейството си отглеждат едни от най-лютите чушки в стопанството си в село Бързия...

публикувано на 15.01.25 в 18:10