Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Икономист: Допълнителните увеличения на пенсиите са проблем за системата

Снимка: Радио ВИДИН



С 12% от 1 юли по т.нар швейцарско правило да се индексират всички пенсии предлага служебното правителство в проекта на бюджет на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за тази година. 

Минималната пенсия ще нарасне с 56,04 лева и ще бъде 523,04 лева. С повишението размерът ѝ ще надхвърли линията на бедност в България.

Според повечето от анкетираните видинчани повишението не е достатъчно за осигуряването на адекватен живот:

"Проблемът е, че цените изяждат всичко това, което отпускат. Дори след преизчислението - какво друго да кажа, когато още не сме ги получили, а вече са изядени... Да, аз подкрепям това преизчисление, защото моята прислуга получава толкова, колкото и аз... Нищо е, защото цените скочиха много, вече доста месеци е такова положението, аз трябва да се лишавам... Да, да ги вдигнат, макар че всеки пенсионер има различни претенции, колкото и да му дадат, той казва, че е нищо... Добре е за всички, пенсионерите има нужда... Да, добре е това повишение... За жалост, не е достатъчно."

Средната пенсия ще нарасне с 16,8% и се очаква да достигне 788,20 лева.

Всяко увеличение на разходите на ДОО, без да подсигуриш дългосрочното здраве на тази система, е проблем, посочи икономистът Стоян Панчев.

"Става въпрос за нещо, което е разписано в закона. Имаш т.нар. швейцарско правило в Кодекса за социално осигуряване, който казва, че всяка година трябва да има индексация на пенсиите. Тя зависи от инфлацията и от ръста на облагаемия доход, като го сметнеш - става 12%. Това е заложено в закона, не може да бъде избегнато от който и да съставя бюджета. Всяко увеличение на разходите на ДОО, без да подсигуриш дългосрочното здраве на тази система, е проблем. По-скоро не заради индексацията, а заради допълнителните увеличения на пенсиите. Например, от октомври миналата година, пак се наруши балансът в ДОО и в пенсионната система, защото дефицитът в нея е около 50%. Това, което влиза под формата на осигуровки, покрива само 50% от разходите. Проблемът не е в този бюджет, а в цялостната структура на пенсионната система. Във времена на много избори, на висока инфлация - да се мисли за някаква разумна реформа на тази система, за съжаление, ми изглежда много трудно."

Таванът на пенсиите се запазва на 3400 лева. Предлага се също минималният осигурителен доход да се увеличи от 1 юли - от сегашните 710 на 780 лева. Не се предвижда да нараства максималният осигурителен доход - той остава 3400 лева. 

Колко трябва да бъде минималната пенсия обаче?

"Пенсиите трябва да зависят от това, което си имал като доходи в частта от живота си, в която си работил. Човек, който е работил за висока заплата - трябва да получава по-висока пенсия. В България има социална пенсия, която се дава на хората, които не са работили изобщо или нямат достатъчно работен стаж. Тази пенсия, в този проектобюджет имам предвид, е най-увеличената - над 20%. И в момента в някакъв смисъл пенсионната система за неработилите е твърде разхитителна. За тези, които са работили и са имали най-високи заплати - за тях имаше едно голямо увеличение миналата година, с което максималната пенсия стана 3400 лева, което не е твърде малко. По света има подобни на нашите проблеми. Цяла Европа е с разходнопокривна система. Знаем за сегашните протести в Париж, които тръгват по тази линия. И френската пенсионна система среща подобни проблеми: трябва да се увеличава възрастта за пенсиониране, защото става твърде скъпо на държавата да я издържа, имайки предвид, че тя има доста по-голям дълг. Това е универсален проблем, който произхожда от пенсионните реформи от средата на миналия век. Тогава се решава, че този проблем ще бъде прехвърлен някъде в бъдещето."

На българските граждани трябва да бъде позволено сами да трупат реални спестявания за своите старини, а не просто да плащат за нечия чужда издръжка, обясни още експертът.

"Това е един от големите проблеми на този тип система - разходнопокривната система: работещите издържат пенсионерите в основна степен. Това работи, когато имаш малко пенсионери, много работещи и растяща икономика, но не и когато ситуацията е с обърната демографска пирамида, много пенсионери и малко работещи. Сегашните работещи е много по-малко вероятно да получават пенсия. Основният механизъм да бъде отнета пенсията на сегашните работещи, който се прилага и в момента, е увеличаването на пенсионната възраст. Пенсионирането е направено все по-малко достижимо."

Проектът ще бъде внесен на 3 май в Народното събрание, ако до тази дата няма служебно правителство.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45