Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Няма да подкрепим правителство с мандат на ГЕРБ

Ирена Анастасова, БСП: Десните управления в България за 33 години доведоха страната до това състояние

Ако партийните ни членове дадат съгласие, отворени сме към преговори с останалите партии

Ирена Анастасова
Снимка: БГНЕС
Без напредък по решението за правителство, но със заявка за управленска програма: така завършиха преговорите между двете най-големи парламентарни групи в 49-ото Народно събрание. 

Ще намерят ли формула ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ за редовен кабинет? 

За актуалната политическа обстановка в страната разговаряхме с Ирена Анастасова, народен представител от БСП.

Радио ВИДИН: Имахте среща на цялата партия. Какво обсъдихте на нея?

"Беше заседание на Изпълнителното бюро на партията. Обсъдихме нашата позиция за проектобюджета, внесен от служебния кабинет. Това беше основната тема."

Радио ВИДИН: Оставам с впечатление, че имате доста несъгласия с предложението.

"Не сме съгласни, основно защото в този бюджет не виждаме необходимостта, например, от 10 милиарда капиталови разходи в смисъл не че няма необходимост, но не става ясно за какви капиталови разходи ще се използват тези пари. Второ - все пак ни се предлага бюджет за половин година. Миналата година целият бюджет за капиталови разходи беше 8 милиарда, а сега за половин година да бъдат усвоени 10 милиарда. Това ни се струва, ще го кажа деликатно - много странно. Това са обикновено разходи големи като сума пари, това означава, че такива бюджетни разходи няма как да се случат без възлагане на обществени поръчки, било то за инфраструктурни проекти, за проекти на общините. Ние сме наясно, че това изисква време, докато ние приемаме бюджет за 6 месеца. Тези 6 месеца няма да стигнат само за провеждането на обществените поръчки. Какво тогава ще се случи с тези 10 милиарда? Ако се прави сметка, че тези пари просто ще останат и няма да бъдат усвоени, а в края на годината с постановления на МС ще бъдат раздадени на тези, които "харесваме" - разбирате ме какво искам да кажа, това за нас е недопустимо, това го гледахме години наред, този модел. Когато се внася бюджет с над 6% дефицит, в този бюджет имаме тези 10 милиарда разходи, и се иска заем от 13 милиарда, за да може да бъде компенсиран този дефицит, то това ни се струва меко казано странно, не разбираме философията на този бюджет. Има и друг проблем, свързан с това, че в този бюджет са включени средствата, които биха били приход от европейски програми, а ние знаем, че те няма как да се случат без да бъде прието законодателство. Резюмирано този бюджет звучи така: "дайте сега да изтеглим 13 милиарда дълг, за да можем да имаме пари за неизвестно какви капиталови разходи, за да можем да покрием необходимостта за средствата от Брюксел, а дали тези средства ще бъдат дадени - това го оставяме на заден план". Няма как да подкрепим такъв бюджет."

Радио ВИДИН: В момента акцентът е насочен към ГЕРБ и демократичното обединение. Как БСП гледа на евентуален такъв съюз? Бихте ли седнали да преговаряте, ако ви поканят?

"Имаме позиция по този въпрос: под каквато и да е форма и под какъвто и да е формат, ако някой ни покани, ние ще питаме членовете на нашата партия. Правили сме и друг път такива допитвания. В рамките на 3-4-5 дни ние можем да направим това допитване и тогава ще се произнесем. Нашата позиция е, че българските избиратели дадоха възможността в най-голяма степен, всъщност на никой не дадоха възможност да управлява самостоятелно, но в най-голяма степен дадоха тази възможност на първата и втората политическа сила, ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Не мислим, че тези две коалиции имат кой знае какви различия, като изключим, че ГЕРБ беше участник във властта 12 години поред, а ПП много по-малко, но като позиция за членството ни в Еврозоната, като позиция за войната в Украйна, за предоставяне на оръжие - абсолютно една и съща им е позицията. Нека да ги видим. Доколкото чуваме, имат и сходни позиции по правосъдната реформа. Да видим дали това ще е така и дали ще се случи. Отговорността в най-значителна степен за сформиране на редовен кабинет е на първата политическа сила, след нея - на втората. Това са тези две политически сили с най-голямата отговорност. Третият мандат е кризисен мандат, много по-тежко могат да се случат нещата, ако не са се случили вече с първия или втория мандат."

Радио ВИДИН: Политически откровено затъваме. Общо взето това са няколкото партии, които имаме. Чудя се още колко ще ходим до урните, още колко ще се карат формациите, вместо да се потърси отговор за трудното ежедневие. Вие като народен представител обикаляте из България и виждате, че хората живеят в немота.

"Тук сте абсолютно прав. Аз съм в политиката едва от шест години, преди това цял живот съм била в сферата на образованието, редови учител дълги години, определени години директор, аз никога не съм прекъсвала връзката с всички хора - и в София, и в родния ми край Монтана, и сега в избирателния ми регион Ловеч. Виждам как живеят хората, отчаяна съм. 33 години преход в България. Направих си труда, извадих по години от какви правителства е управлявана страната. От 33 години - 8 БСП е била в управлението, две години самостоятелно и шест години в коалиции. 25 години България се управлява от десни правителства. На българите трябва да им е ясно - десните правителства, десните партии, на които те дадоха превес и на тези избори, доведоха до това състояние, катастрофално състояние на здравеопазването, катастрофално състояние на образованието, катастрофално състояние на икономиката, обезлюдяване на страната. Аз съм ужасно притеснена от това продължаващо обезлюдяване на страната. Ако темповете са такива, каквито са днес, след 12 години, това е по доклад на НСИ, 60% от територията на страната ще са абсолютно безлюдни. Десните управления в България за 33 години доведоха страната до това състояние. Явно на българските избиратели може би им харесва това, те продължават да дават превес на десни партии. Що се отнася до моята партия: ние никога не сме изпускали от фокус положението на обиконовения човек. Във всички досегашни парламенти, и в настоящия, ще държим особено много на социалната програма. Няма как да говорим и да правим дефицит в бюджета над 6 %, а да режем социални придобивки. Това е недопустимо. Аз разбирам, виждам и усещам с кожата си, тежкото състояние на много семейства в страната. По време на изборите погледнах и друга статистика: 2 милиона от българите живеят в 5 хиляди села. Вие също сте в такъв регион, виждате как 95 % от селата в страната няма достъп до качествено здравеопазване, включително и образование. Огромен процент от селата нямат дори хранителен магазин, да не говорим за транспортта, защото има села, които нямат връзка с общинския център, камо ли с областния. Това е ужасяващо състояние. Ако не вземем мерки, тук сте прав - 4-5 партии в НС, но ако не вземем мерки в това отношение, много спешни мерки, след 5-6 години вече ще е безсмислено за определени територии. БСП винаги отстоява тази позиция. Бяхме разработили Закон за Северозапада, който не беше приет в 44 НС. Отново ще го внесем. Трябва да има целеви фонд за този регион. Това са целеви средства от държавния бюджет, които ще постъпват за инфраструктурата, за кадрите, за помощ на общините, помощ на здравеопазването. Иначе - след 5-6 години ще е късно".

Радио ВИДИН: Колко важни са предстоящите местни избори за партиите? Струва ми се, че това е голямата река, която трябва да се пресече.

"Местните избори са много важни, защото всеки един човек, където и да живее той, първо опира до местната власт, за да му решава всички проблеми. Важни са за партиите. Според мен местните избори обаче са най-важни за хората. Хората трябва да се гласуват с разум. Ако, както виждате - проблемът с купуването на гласове е много сериозен, въпреки всички приказки - МВР и Прокуратурата не се справят с този проблем, но това трябва да е проблем на самите хора. Ако голяма част, особено в Северозападния регион, хората продължават да смятат, че срещу едни 50 лева, а е много по-лесно да се купуват гласове за кмет, отколкото за парламентарни избори, ние на тези предстоящи избори ще избираме кметове в населени места над 100 човека в населеното място, т.е границата пада още надолу... много е лесно срещу едни 50 лева някой да си осигури кметското място. Проблемът няма да е негов. Проблемът е на тези, които срещу тези 50 лева, са гласували не по съвест, а за този, който им е платил. Този проблем ще се върне стократно при тях. Ако на местните избори хората не разберат, че трябва да изберат по съвест този, който ще им върши работа, защото кметовете се избират именно за това, но ако хората не разберат това и ако не гласуват по съвест, а не срещу пари и заради някакви зависимости, защото видите ли, "аз съм досегашния кмет и съм ви назначил на работа, ако утре не съм аз, и ти няма да си" - това е тип рекет на много място... Ако хората не проумеят това, ние ще произведем същите кметове, от които на много места хората са недоволни. Тогава хората трябва да се сърдят най-напред на себе си".

Радио ВИДИН: Често срещана гледна точка от анализатори е, че БСП би подкрепила правителство на Борисов, ако то е експертно и програмно. Разгледано ли е като въпрос?

"Не. Имаме решение на нашия висш орган. Няма да подкрепим правителство с мандат на ГЕРБ. Нататък - в зависимост от ситуацията и в зависимост чии е мандатът, каква формула ни се предложи - ние ще питаме нашите партийни членове".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35