Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Църквата отдава висока почит на жените – мироносици

Третата неделя след Пасха - на светите Мироносици, която отбелязваме днес, Църквата възпоменава великата вяра на жените, наречени Мироносици, тяхното безстрашие и възнаграждаването им първи да чуят вестта за Възкресението на Иисус Христос.

"След като мина събота, Мария Магдалина, Мария Иаковова и Саломия купиха аромати, за да дойдат и Го помажат" (Марк 16:1).

Христос Възкръсна!

Намираме се в Третата неделя от празника на Възкресение Христово. Все още пасхалното тържество е в душите и сърцата ни. Като ни припомня това най-славно в историята на човешкия род събитие, светата Православна църква насочва вниманието ни към ония мили образи, чувствата, постъпките и делата на които извикват сълзи на възхищение - образите на светите жени - мироносици и на светите Иосиф Ариматейски и Никодим.

Събрали сме се на този чуден ден да честваме тия чудни жени и мъже, които показаха при земния живот на Спасителя най-голяма преданост и любов към Него. Но кои са те? Поименно са споменати в светото Евангелие: Мария Магдалина, Мария, майка на малкия Иаков и на Иосия, Саломия (Марк 15:40), Иоана, жена на Хуза, домакин Иродов (Лука 8:3), Мария Клеопова (Иоан19:25), Сусана (Лука 8:3). Тук трябва да споменем още; сестрите на Лазар – Марта и Мария, както и Мария, майката на апостол Марко (Деян 12:12). Кой е Иосиф Ариматейски? Той бил богат човек от Ариматея (Мат. 27:57) - иудейски град (Мат. 23:51), "виден член на съвета" (Марк 15:43), "човек добър и справедлив", който очаквал царството Божие (Лука 23:50-51), таен ученик Иисусов (Иоан 19:38). Иосиф не се съгласил с решението и деянията на съвета, който осъдил на смърт Господ Иисус Христос (Лука 23:51).

А кой е Никодим? Той бил фарисей, началник иудейски, учител Израилев (Иоан 3:1-10), който ходил при Спасителя нощем (Иоан 3:2) и пред първосвещениците и фарисеите той също защитавал Божествения Учител (Иоан 7:50-51). След като Спасителят издъхнал (Марк 15:37), Иосиф Ариматейски, казва свети евангелист Марко, "дръзна, та влезе при Пилата и измоли тялото Иисусово" (Марк15:43). Снел Го от кръста (Марк 15:46) и купил плащаница. "Дойде също и Никодим, повествува св. евангелист Иоан Богослов, и донесе около сто литри смес от смирна и алой. 

"Тогава взеха тялото Иисусово и Го обвиха в повивки с благовонията, както по обичая си иудеите погребват" (Иоан 19:39-40). След това го положили в гроб, изсечен в скала, където още никой не бил полаган (Лука 23:53). Гробът принадлежал на Иосиф (Мат. 27:60). Накрая превалили много голям камък върху вратата гробни (Марк 15:46). С погребението на Спасителя, Иосиф и Никодим извършиха велик подвиг. Те го извършиха, защото вярваха в Него, защото го обичаха и почитаха, защото виждаха в смъртта Му непостижими божествени тайни, които разбраха след Неговото възкресение. Величествен е и подвига на жените - мироносици. Те непрекъснато следваха Господ Иисус Христос и Му служиха с трогателна преданост. Те са с Него при Неговия тържествен вход в Иерусалим, но и когато Той носи кръста си към Голгота и плачат. Този път на страдание е ясно очертан. Ревът на злодеите е страшен. Присмех, хули, подигравки, бич, трънен венец и кръв по пречистото лице на Спасителя! Кой ще устои? Учениците бягат. Бягат всички, които вярваха в Него. Само те -  жените мироносици вървят след Него и гледат всичко (Лука 23:49).

Братя и сестри, християнството особено цени и издига жената, зачита нейните високи качества и големи заслуги, отдава и дълбока почит и я сочи като образец за подражание. И Словото Божие и психологията, и историята говорят за това, че жената всякога се е отличавала със силата на въображението и на сърцето, с интуитивност, нежност, съчувствие, свенливост, търпеливост, преданост, религиозност, жертвеност. Прославяйки днес светите жени - мироносици, светата Православна Църква говори на всички жени християнки: "Гледайте да не забравите техния благ пример, като употребявате излишъците на своите богатства не толкова за украшение на самите себе си, колкото за служение на Бога, за дела на благочестие и християнска любов". Особено в днешното време, нашият народ се нуждае от жени - добри християнки. И ако ние мислим, че светът в утрешния ден ще бъде по-чист и по-хубав, това идва от жената, която може да облагороди с кротост и търпение естествената грубост на мъжа, да насочи децата към вярата, да пръска светлина от висотата на своето семейно и обществено положение.

Христос воскресе, жени християнки! Бъдете нови мироносици в света! Нека чрез вашите сърца пасхалната радост да стане радост на живота! Амин!

В В рубриката "Съвременна Библия" - в Судан се разразява гражданска война. С правителствена помощ 31 българи са евакуирани. Д-р Том Катена е американец, който ще остане там докато е рекъл Господ. Нека поговорим за нашето бягство. Може би цял живот ще бягаме от Судан, от България, от себе си. Ще бягаме към светлия живот, който гасне в тъмнина. Бягството е съдбата на животните. Човекът, който носи Божия образ и подобие не бяга. Той живее, за да свети в тъмнината – също като Христос. 

Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14

Автор от Монтана представя книга за 50 значими български личности

В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН  Димитър..

публикувано на 01.11.24 в 12:00