Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Църквата отдава висока почит на жените – мироносици

Третата неделя след Пасха - на светите Мироносици, която отбелязваме днес, Църквата възпоменава великата вяра на жените, наречени Мироносици, тяхното безстрашие и възнаграждаването им първи да чуят вестта за Възкресението на Иисус Христос.

"След като мина събота, Мария Магдалина, Мария Иаковова и Саломия купиха аромати, за да дойдат и Го помажат" (Марк 16:1).

Христос Възкръсна!

Намираме се в Третата неделя от празника на Възкресение Христово. Все още пасхалното тържество е в душите и сърцата ни. Като ни припомня това най-славно в историята на човешкия род събитие, светата Православна църква насочва вниманието ни към ония мили образи, чувствата, постъпките и делата на които извикват сълзи на възхищение - образите на светите жени - мироносици и на светите Иосиф Ариматейски и Никодим.

Събрали сме се на този чуден ден да честваме тия чудни жени и мъже, които показаха при земния живот на Спасителя най-голяма преданост и любов към Него. Но кои са те? Поименно са споменати в светото Евангелие: Мария Магдалина, Мария, майка на малкия Иаков и на Иосия, Саломия (Марк 15:40), Иоана, жена на Хуза, домакин Иродов (Лука 8:3), Мария Клеопова (Иоан19:25), Сусана (Лука 8:3). Тук трябва да споменем още; сестрите на Лазар – Марта и Мария, както и Мария, майката на апостол Марко (Деян 12:12). Кой е Иосиф Ариматейски? Той бил богат човек от Ариматея (Мат. 27:57) - иудейски град (Мат. 23:51), "виден член на съвета" (Марк 15:43), "човек добър и справедлив", който очаквал царството Божие (Лука 23:50-51), таен ученик Иисусов (Иоан 19:38). Иосиф не се съгласил с решението и деянията на съвета, който осъдил на смърт Господ Иисус Христос (Лука 23:51).

А кой е Никодим? Той бил фарисей, началник иудейски, учител Израилев (Иоан 3:1-10), който ходил при Спасителя нощем (Иоан 3:2) и пред първосвещениците и фарисеите той също защитавал Божествения Учител (Иоан 7:50-51). След като Спасителят издъхнал (Марк 15:37), Иосиф Ариматейски, казва свети евангелист Марко, "дръзна, та влезе при Пилата и измоли тялото Иисусово" (Марк15:43). Снел Го от кръста (Марк 15:46) и купил плащаница. "Дойде също и Никодим, повествува св. евангелист Иоан Богослов, и донесе около сто литри смес от смирна и алой. 

"Тогава взеха тялото Иисусово и Го обвиха в повивки с благовонията, както по обичая си иудеите погребват" (Иоан 19:39-40). След това го положили в гроб, изсечен в скала, където още никой не бил полаган (Лука 23:53). Гробът принадлежал на Иосиф (Мат. 27:60). Накрая превалили много голям камък върху вратата гробни (Марк 15:46). С погребението на Спасителя, Иосиф и Никодим извършиха велик подвиг. Те го извършиха, защото вярваха в Него, защото го обичаха и почитаха, защото виждаха в смъртта Му непостижими божествени тайни, които разбраха след Неговото възкресение. Величествен е и подвига на жените - мироносици. Те непрекъснато следваха Господ Иисус Христос и Му служиха с трогателна преданост. Те са с Него при Неговия тържествен вход в Иерусалим, но и когато Той носи кръста си към Голгота и плачат. Този път на страдание е ясно очертан. Ревът на злодеите е страшен. Присмех, хули, подигравки, бич, трънен венец и кръв по пречистото лице на Спасителя! Кой ще устои? Учениците бягат. Бягат всички, които вярваха в Него. Само те -  жените мироносици вървят след Него и гледат всичко (Лука 23:49).

Братя и сестри, християнството особено цени и издига жената, зачита нейните високи качества и големи заслуги, отдава и дълбока почит и я сочи като образец за подражание. И Словото Божие и психологията, и историята говорят за това, че жената всякога се е отличавала със силата на въображението и на сърцето, с интуитивност, нежност, съчувствие, свенливост, търпеливост, преданост, религиозност, жертвеност. Прославяйки днес светите жени - мироносици, светата Православна Църква говори на всички жени християнки: "Гледайте да не забравите техния благ пример, като употребявате излишъците на своите богатства не толкова за украшение на самите себе си, колкото за служение на Бога, за дела на благочестие и християнска любов". Особено в днешното време, нашият народ се нуждае от жени - добри християнки. И ако ние мислим, че светът в утрешния ден ще бъде по-чист и по-хубав, това идва от жената, която може да облагороди с кротост и търпение естествената грубост на мъжа, да насочи децата към вярата, да пръска светлина от висотата на своето семейно и обществено положение.

Христос воскресе, жени християнки! Бъдете нови мироносици в света! Нека чрез вашите сърца пасхалната радост да стане радост на живота! Амин!

В В рубриката "Съвременна Библия" - в Судан се разразява гражданска война. С правителствена помощ 31 българи са евакуирани. Д-р Том Катена е американец, който ще остане там докато е рекъл Господ. Нека поговорим за нашето бягство. Може би цял живот ще бягаме от Судан, от България, от себе си. Ще бягаме към светлия живот, който гасне в тъмнина. Бягството е съдбата на животните. Човекът, който носи Божия образ и подобие не бяга. Той живее, за да свети в тъмнината – също като Христос. 

Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46