Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Едно" на 28 април 2023 година

От фондация "Подкрепа за реализация" организираха обучение на социални служители

5
Снимка: Радио Видин

Служители от общински структури, образователната система и социалните услуги участваха в обучението, което от фондация "Подкрепа за реализация" организираха във Видин. Новите изисквания към работещите в социалните услуги налагат нова гледна точка и внасяне на модерни начини за организация на планирането, отчитането и управлението на документацията от работата с потребители на социални услуги, казват от обучаващата организацията.

"В момента и не само сега, а преди няколко години, започнаха доста сериозни промени в социалните услуги, които са свързани и с промяна на законодателството, с приемането на Закона за социалните услуги, Наредбата за качеството на социалните услуги. Всичко това, като идея на закона и като резултати  е насочено към по-кдобро качество на услугите. Акцентите в това обучение са върху услугите по член 15 от Закона за социалните услуги.  Както знаете те са десет на брой. Самото им диференциране, самото използване в работата с потребителя, кодирането на услугите с всички поддейности, както например една терапия, рехабилитация има много поддейноснти. Това е нещо, което специалистите трябва да правят и да описват в дейността си, но най-важното е как реално да ги предоставяме по-добре за потребителя", обясни  Маргарита Сариева от MRG-Education.

В конкретика се говори за дейностите, каза експертът по социални дейности Недко Недев:

"Акцентите на обучението са всички дейности, които предоставят социалните услуги на потребителите точно в конкретика, разписани по член 15-информиране и консултиране, терапия и рехабилитация, застъпничество и посредничество, за да можем да обхванем по-голяма група."

През месеца от фондация "Подкрепа за реализация" организираха и поредица от срещи на специалисти, които работят в социалната сфера. Психолози, кинезитерапевти, социални работници, трудотерапевти обменяха опит и обсъждаха новостите в системата.  На 4 април, когато е Националният ден на психолога в Центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондацията проведоха среща на психолози от Видин, които работят в социалната сфера. Така са възобновени регулярните срещи на специалистите, каза психологът Катя Райчева:

"Отдавна работя като психолог във Видин. Тези срещи ми бяха много полезни още в началото, когато започнах да работя  и се радвах на тези ежемесечни срещи, които ми помагаха да опозная колегите, за знам, че има хора, на които мога да се опра, на които мога да разчитам." 

Весела Начева е психолог в Центъра за обществена подкрепа към  фондация "Уникалните деца на Видин":

"Срещата беше днес по повод празника на всички психолози. В тази връзка искам да поздравя всички психолози, които творят с човешката душа и преди всичко успяват да намерят  път на всеки един човек неговата личност, неговото вътрешно аз. Това беше основната тема- да се опознаем, да разберем кои са психолозите на териториятга  бокъм . ци 
Мартин Лишков е от екипа на Общинския  съвет по наркотични вещества:

"Такива срещи се организират периодично, сега срещата съвпадна с Деня на психолога. Правят се да се види кой до къде е стигнал с дейността, какво ново се случва."

В ЦСРИ се проведе и среща на специалисти кинезитерапевти и рехабилитатори. Домакини бяха кинезитерапевтите Ралица Радкова и Павел Павлов  от екипа на фондация "Подкрепа за реализация". 

"Събрахме се с колегите и обсъдихме работата с деца и лица с увреждания. Обсъдихме някои добри практики. Обсъдихме предстоящо спортно мероприятие, което е международно. Ще се проведе в Сърбия," каза Ралица Радкова пред Красимир Каменов.

"Радвам се, че се видяхме с колегите. Вече има нови колеги в социалната сфера кинезитерапевти и рехабилитатори," каза Павел Павлов. 

Една от работните срещи през тази седмица беше на трудотерапевтите. Преди срещата Светлана Николова от екипа на Дневния център за пълнолетни лица с увреждания към Регионално дружество за подкрепа на лица умствени затруднения каза:

"Надявам се да има обмяна на опит, да споделим кой какви трудности има в работата, някакви идеи."
 
В края на срещата трудотерапевтът към фондация "Подкрепа за реализация" Моника Петкова обобщи:

"Обменихме опит. Разказахме си кой какво работи. Поговорихме за новия Закон за социалните услуги и изискванията към нас."
 
Новостите в социалните услуги обсъдиха социални работници. Пред Красимир Каменов  Диман Михайлов от екипа на фондация "Подкрепа за реализация" разказа:

"Опитваме се да възстановим една стара традиция- социални работници от различни социални услуги да се събираме. Говорим за проблемите, които има в социалната сфера и проблемите, които срещаме с новия закон и с Наредбата за качеството на социалните услуги."

В началото на срещата Йоана Николова от Регионално дружество за подкрепа на лица с умствени затруднения каза:

"Винаги е полезно да обменяме опит по между си с колегите. Винаги можеш да научиш нещо."

На Велики четвъртък в Центъра за социална рехабилитация и интеграция към Фондация "Подкрепа за реализация" посрещнаха деца и младежи, които ползват услугите, както и ученици от село Дреновец. Припомниха си за дните от страстната седмица и историята на празника.
Спазвайки традицията на Велики четвъртък боядисваха яйца. За техниките, които използваха при приготовлението за празника разказа трудотерапевтът Моника Петкова: 

"Боядисваме, украсяваме яйца. Всеки има право да си избере какъв цвят желае. Приготвихме яйца, които сварихме с кристали."

Децата и младежите месиха обредни хлябове за Великден. 

"Показваме на децата как се меси една традиционна българска питка", обясни Ирена Велинов.

В арт работилници изработваха картички, тематични декорации и Великденско пано. 

"Подготвили сме арт- работилници. В едната се оцветяват великденски картинки. Ще изработим от картон великденски венец със зайчета и великденски яйчица, макети на яйца, които се отварят и вътре има зайче или пиленце, кошници за яйца също оцветени," обясни Даниела Иванова от Центъра за социална интеграция и рехабилитация.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана. Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време бил уредник и отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна през 2021..

публикувано на 16.01.25 в 17:13

Правителството "Желязков" вече е факт

Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. След избора, премиерът и министрите положиха клетва пред Народното събрание и приеха властта от служебното правителство.  България се нуждае от редовно правителство, заяви от парламентарната трибуна..

публикувано на 16.01.25 в 16:30

Крият ли риск за здравето и околната среда соларните паркове

Разпространяват се доста драматични слухове по този въпрос, които често не са подплатени с абсолютно никакви факти. Ако има такива, те са от доста съмнителни източници. Можем да ги разглеждаме като всеки един друг уред, който е около нас, който, когато работи и когато е свързан към мрежата, има определени лъчения, но те не са опасни за човешкото..

публикувано на 16.01.25 в 15:50

Кулските "къпачи" отново ще обикалят за здраве

За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката...

публикувано на 16.01.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 16 януари 2025 слушаме румънския композитор Джордже Енеску

Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Люто предизвикателство в село Бързия

Възможно ли е да се съчетаят любовта към природата, чистата храна и стремежа да възпиташ вкус към естественото и здравословното? В "Земята, която ни храни" се срещаме с една млада жена, която от няколко години се е изправила пред едно люто предизвикателство- със семейството си отглеждат едни от най-лютите чушки в стопанството си в село Бързия...

публикувано на 15.01.25 в 18:10