Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Едно" на 28 април 2023 година

От фондация "Подкрепа за реализация" организираха обучение на социални служители

5
Снимка: Радио Видин

Служители от общински структури, образователната система и социалните услуги участваха в обучението, което от фондация "Подкрепа за реализация" организираха във Видин. Новите изисквания към работещите в социалните услуги налагат нова гледна точка и внасяне на модерни начини за организация на планирането, отчитането и управлението на документацията от работата с потребители на социални услуги, казват от обучаващата организацията.

"В момента и не само сега, а преди няколко години, започнаха доста сериозни промени в социалните услуги, които са свързани и с промяна на законодателството, с приемането на Закона за социалните услуги, Наредбата за качеството на социалните услуги. Всичко това, като идея на закона и като резултати  е насочено към по-кдобро качество на услугите. Акцентите в това обучение са върху услугите по член 15 от Закона за социалните услуги.  Както знаете те са десет на брой. Самото им диференциране, самото използване в работата с потребителя, кодирането на услугите с всички поддейности, както например една терапия, рехабилитация има много поддейноснти. Това е нещо, което специалистите трябва да правят и да описват в дейността си, но най-важното е как реално да ги предоставяме по-добре за потребителя", обясни  Маргарита Сариева от MRG-Education.

В конкретика се говори за дейностите, каза експертът по социални дейности Недко Недев:

"Акцентите на обучението са всички дейности, които предоставят социалните услуги на потребителите точно в конкретика, разписани по член 15-информиране и консултиране, терапия и рехабилитация, застъпничество и посредничество, за да можем да обхванем по-голяма група."

През месеца от фондация "Подкрепа за реализация" организираха и поредица от срещи на специалисти, които работят в социалната сфера. Психолози, кинезитерапевти, социални работници, трудотерапевти обменяха опит и обсъждаха новостите в системата.  На 4 април, когато е Националният ден на психолога в Центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондацията проведоха среща на психолози от Видин, които работят в социалната сфера. Така са възобновени регулярните срещи на специалистите, каза психологът Катя Райчева:

"Отдавна работя като психолог във Видин. Тези срещи ми бяха много полезни още в началото, когато започнах да работя  и се радвах на тези ежемесечни срещи, които ми помагаха да опозная колегите, за знам, че има хора, на които мога да се опра, на които мога да разчитам." 

Весела Начева е психолог в Центъра за обществена подкрепа към  фондация "Уникалните деца на Видин":

"Срещата беше днес по повод празника на всички психолози. В тази връзка искам да поздравя всички психолози, които творят с човешката душа и преди всичко успяват да намерят  път на всеки един човек неговата личност, неговото вътрешно аз. Това беше основната тема- да се опознаем, да разберем кои са психолозите на териториятга  бокъм . ци 
Мартин Лишков е от екипа на Общинския  съвет по наркотични вещества:

"Такива срещи се организират периодично, сега срещата съвпадна с Деня на психолога. Правят се да се види кой до къде е стигнал с дейността, какво ново се случва."

В ЦСРИ се проведе и среща на специалисти кинезитерапевти и рехабилитатори. Домакини бяха кинезитерапевтите Ралица Радкова и Павел Павлов  от екипа на фондация "Подкрепа за реализация". 

"Събрахме се с колегите и обсъдихме работата с деца и лица с увреждания. Обсъдихме някои добри практики. Обсъдихме предстоящо спортно мероприятие, което е международно. Ще се проведе в Сърбия," каза Ралица Радкова пред Красимир Каменов.

"Радвам се, че се видяхме с колегите. Вече има нови колеги в социалната сфера кинезитерапевти и рехабилитатори," каза Павел Павлов. 

Една от работните срещи през тази седмица беше на трудотерапевтите. Преди срещата Светлана Николова от екипа на Дневния център за пълнолетни лица с увреждания към Регионално дружество за подкрепа на лица умствени затруднения каза:

"Надявам се да има обмяна на опит, да споделим кой какви трудности има в работата, някакви идеи."
 
В края на срещата трудотерапевтът към фондация "Подкрепа за реализация" Моника Петкова обобщи:

"Обменихме опит. Разказахме си кой какво работи. Поговорихме за новия Закон за социалните услуги и изискванията към нас."
 
Новостите в социалните услуги обсъдиха социални работници. Пред Красимир Каменов  Диман Михайлов от екипа на фондация "Подкрепа за реализация" разказа:

"Опитваме се да възстановим една стара традиция- социални работници от различни социални услуги да се събираме. Говорим за проблемите, които има в социалната сфера и проблемите, които срещаме с новия закон и с Наредбата за качеството на социалните услуги."

В началото на срещата Йоана Николова от Регионално дружество за подкрепа на лица с умствени затруднения каза:

"Винаги е полезно да обменяме опит по между си с колегите. Винаги можеш да научиш нещо."

На Велики четвъртък в Центъра за социална рехабилитация и интеграция към Фондация "Подкрепа за реализация" посрещнаха деца и младежи, които ползват услугите, както и ученици от село Дреновец. Припомниха си за дните от страстната седмица и историята на празника.
Спазвайки традицията на Велики четвъртък боядисваха яйца. За техниките, които използваха при приготовлението за празника разказа трудотерапевтът Моника Петкова: 

"Боядисваме, украсяваме яйца. Всеки има право да си избере какъв цвят желае. Приготвихме яйца, които сварихме с кристали."

Децата и младежите месиха обредни хлябове за Великден. 

"Показваме на децата как се меси една традиционна българска питка", обясни Ирена Велинов.

В арт работилници изработваха картички, тематични декорации и Великденско пано. 

"Подготвили сме арт- работилници. В едната се оцветяват великденски картинки. Ще изработим от картон великденски венец със зайчета и великденски яйчица, макети на яйца, които се отварят и вътре има зайче или пиленце, кошници за яйца също оцветени," обясни Даниела Иванова от Центъра за социална интеграция и рехабилитация.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Еми в градината, където отглежда зеленчуците си.

Завръщане към корените: Емилия Йорданова и пътят ѝ обратно към Северозапада

Днес ви срещаме с една изключителна жена – Емилия Йорданова , на 42 години. Родена в Белоградчик, с корени от живописното село Стакевци, тя прекарва първите седем години от живота си в Димово, отгледана от своите баба и дядо. След това пътят ѝ я отвежда в столицата, където завършва френска гимназия. Това я подтиква да продължи образованието си..

публикувано на 17.09.24 в 17:45

Видински ученици се представят отлично при практика в голяма ресторантска верига

Отлично се представиха на производствената си практика учениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин. С много добри отзиви за тяхната работа са работодателите, които ще продължат взаимоотношенията си с гимназията, казва техният учител Аксиния Петрова, която преподава учебна практика по предмет "Кулинарни изделия и напитки за..

публикувано на 17.09.24 в 15:00

Малки художници от Монтана с престижни отличия от Токио

Отличия от участието си в конкурс в Токио получиха трима възпитаници на студио "Рени арт" в Монтана. Седемгодишната Катерина Трифонова бе наградена със сребърен медал , диплом и предметни награди.  Натали Петрова и Цветелина Траянова получиха бронзови медали, каза  преподавателят им по рисуване Таня Василева : "Много съм щастлива да..

публикувано на 17.09.24 в 14:00

Да се забранят ли мобилните телефони в час

Да се забрани използването на мобилните телефони от учениците в учебните часове е предложението на Синдикат „Образование“ към КТ "Подкрепа". В световната практика има два модела за регулиране на правилата. Първият е на принципа на правилата и санкциите, а вторият е на консенсуса, смятат от синдиката. За мнение потърсихме Юлиян Петров ,..

публикувано на 17.09.24 в 12:55

Нов живот за село Динково

Село Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100. В селото от няколко години са се върнали да живеят в родните си домове по-млади пенсионери. Те успяват да привлекат и други хора, които да купят имот, да го ремонтират и да живеят тук.  Бисерка и съпругът ѝ са..

публикувано на 17.09.24 в 12:15

Изкуството на надеждата: Артисти по перманентен грим в подкрепа на онкоболни пациенти

Днес обръщаме внимание на нещо, което винаги е било актуално, винаги и ще остане такова. Ще говорим за красотата. Но загубената. Тази красота, която ти я отнема една от най-тежките диагнози, която човек може да чуе - рак.  Милиони жени по света вследствие на онкологични заболявания губят това, което е най-женското у една жена - коса, мигли, вежди...

публикувано на 17.09.24 в 11:45

Игри от миналото и забавление без екрани очакват децата на Монтана

На 22 септември Монтана ще се превърне в едно истинско игрище за деца и техните родители. В предпоследната неделя от месец септември ще се състои второто издание на кампанията "Дигитална хигиена" , която тази година ще премине под мотото "Детство мое" .  Сайтът "Призни" започва кампанията миналата година, като една от целите е да повлияе на..

публикувано на 16.09.24 в 17:00