Първи средновековен панаир ще потопи жители и гости на Оряхово във времето на рицарите и дуелите с мечове. Идеята и реализацията на този проект е на Община Оряхово и Историческия музей в града, като в събитието се включват и гости от други градове. Идеята на организаторите е инициативата да стане ежегодна, а в програмата са включени и разнообразни елементи, обясни за Радио ВИДИН директорът на музея в Оряхово д-р Евгения Найденова:
"Ще има занаятчийски изделия и храни, които ще се предлагат от занаятчии. Отново ще представим рицарски дуели, доспехи и оръжия. Също така ще бъде представено и посвещаване в рицарство, но много интересен момент ще бъде възстановката на средновековна венчавка, която ще се представи по сценарий на секретаря на Община Оряхово - Христина Цонева."
Посетителите ще могат да видят и средновековните облекла, атрибутите за венчавката, рицарите, които ще бъдат в шпалир и всичко това ще спомогне зрителите да се докоснат до миналото. За най-малките ще бъдат организирани и спортни игри в духа на Средновековието, като стрелба с лък, стрелба с камъни по мишена, скачане със зеблен чувал, нанизване на въженце и настолни дървени игри. Всеки ще може да опита автентичния вкус на "просен хляб в сажди" и мед с пръсти.
Панаирът ще се проведе на 20 май (събота).
Три конски впряга ще обслужат маршрута от пл. "Дико Илиев" до крепост "Камъка" за любителите на нестандартните преживявания в следните часове: 12:30, 14:00, 15:00 и 19:00 ч. Автобусен транспорт: от спирка "Болницата" – пл. "1300 години България" – пл. "Дико Илиев" до крепост "Камъка", с часове на тръгване: 12:15, 16:00, 18:00, 19:00 и 20:00 ч.
Повече по темата може да чуете в звуковия файл.
Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме. И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..
Пестицидите- какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..
Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..
Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите да бъде допълнена с предна и задна престилка, казва секретарят на..
Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..
Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..
Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..