Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Симеон Караколев: Месодайното овцевъдство не е опция за българските животновъди

Снимка: Радио Видин


За Гергьовден не се очаква покачване на цените на агнешкото, но заради по-евтиниа внос от Македония, има вероятност да останат нереализирани български агнета- това прогнозира председателят на Националната асоциация на овцевъдите Симеон Караколев. По думите му, всичко е в ръцете на потребителите: 

"Този внос се бори от потребителите, не от производителите. Затова апелираме, преди няколко по наша инициатива се въведе това изискване с идентификацията, за да могат потребителите да имат гаранция какво месо купуват. Защото в един момент искат да пазаруват българско, но несъвестни и нелоялни търговци и кланици заблуждават потребителите..." 

Пазарът определя цената на овчето мляко, а спрямо миналата година тя е по-висока с около 10 процента. Проблемът тук е, че животновъдите не искат да се сдружат, каза Симеон Караколев:

"Пазарът определя тази цена. Тук е важно как е организиран пазарът, реализацията. Голяма част от овцевъдите все още не намират смисъла от сдружаването, а то е единственият противовес на ниските цени. Ако си малка ферма не може да очакваш с твоите 60 литра мляко да влияеш на пазара. Това няма как да стане". 

Липсата на пасища и високите цени на фуражите са сред основните проблеми при овцевъдите. Дали заради евтиния внос на агнешко, което се отчита всяка година преди Великден или Гергьовден или заради други проблеми, преди година бе отчетено намаление на овцете с около 30 хиляди бройки. Процесът продължава и сега, макар и с по-бавни темпове. Според Симеон Караколев, причините са комплексни: 

"Тенденцията е от известно време да има лек спад в отглежданите животни. От миналата година спрямо тази 8% е статистическия резултат, но сме склонни да приемем, чуе това са по-скоро изчистените виртуални животни от системата... Но като цяло забелязваме, пък и това е тенденция в целия Европейски съюз леко, плавно намаляване на отглежданите животни. Процесът е притеснителен, ако сравняваме с 80-те, началото на 90-те години. Сега бурята, когато е било толкова фрапантно изтребването на животните е отминала, ефектът е по-дългосрочен... Овцевъдите започват да се насочват към селектирани стада с високопродуктивни животни. Процесът е бавен, защото имат нужда първо да си променят психологията относно отглеждането на животни и да разберат, че няма ефект да отглеждаш животни, които са слабо продуктивни. Да, високопродуктивните животни изискват повече грижи, повече фураж, но за сметка на това се отплащат от месните породи... 

Сред проблемите на овцевъдите е и този с липсата на работна ръка, но според Караколев, за малки семейни ферми със 100-150 овце, не са необходими външни работници. 

"Крайно време е да се преустанови мисленето, че трябва да се наемат работници, когато се гледат 100-150 овце... Да, има глад за работна ръка, но това е за по-големите стопанства- с над 200 животни, когато собственикът има нужда от помощници..."

Според Симеон Караколев замяната на млекодайни с месодайни породи не е добър вариант за българските животновъди: 

"Не вярвам, че една месодайна ферма може да е на печалба... Пазар има за агнешко месо, но въпроса е на каква цена. Арабският пазар е голям, но е евтин. Трябва да се запитаме какво освен месото може да се продава... Няма ли мляко, овцевъдството е на загуба..." 

От години България не изнася агнешко месо. За година броят на отглежданите овце е намалял с близо 10 процента. Председателят на овцевъдите Симеон Караколев прогнозира, че ако проблемите в сектора не бъдат решени, все повече фермери ще се откажат и може да се стигне до сериозни липси на българско агнешко месо. 

Иначе, в края на седмицата край Петропавловския манастир ще се проведе за 11 път Националният събор на овцевъдите- какво ще могат да видят гостите на събора- чуйте в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

И през юли продължават преходите във "Врачански Балкан"

Два прехода организира през юли Дирекцията на природен парк "Врачански Балкан". Единият е еднодневен и ще бъде на 7 юли, неделя, а другият е двудневен, на 20 и 21 юли.  "На 7 юли, неделя, преходът ще бъде от квартал "Бистрец" на град Враца до пещера Леденика и след това слизането през местността Тезеро до прохода Вратцата. Самият..

публикувано на 04.07.24 в 16:41
Черен лешояд в полет, снимка: Природен парк

Търсят доброволци за наблюдения на лешояди

Фондация "Екообщност" е участник в международния проект "Живот за брадатия лешояд" от миналата година. Осем партниращи си организации от България, Румъния и Испания работят за възстановяване на лешоядите като вид. Фондация от Испания осигурява птиците, които ще бъдат реинтродуцирани в българската природа. Самият проект цели връщането в природата на..

публикувано на 04.07.24 в 16:27
Патриарх Даниил, тогава все още видински митрополит, по време на изкачването на връх Миджур.

Туристически водач за срещата си с бъдещия патриарх: Впечатли ме с държанието и словото си

При организираното традиционно масово изкачване на връх Миджур преди една година се включва Видинският митрополит Даниил тогава, сега български патриарх. На върха е и Красимир Танков от Монтана- водач на туристическа група . След избирането на митрополит Даниил за български патриарх споделя във Фейсбук снимки на негово светейшество от връх Миджур и..

публикувано на 04.07.24 в 16:23
Награди и кутия за дарения от Благотворителен футболен турнир

Благотворителен турнир за семействата на загинали служители на МВР организират във Видин

Турнир по футбол на малки врати с кауза ще се проведе на 6-и и 7 юли в град Видин. Организатор на турнира е Благомир Кънчев, председател на Спортен клуб "Видапол" при Областната дирекция на МВР, в който към момента членуват над 150 служители. Преди 4 години решихме да направим една благотворителна кауза, във връзка с колегата Пламен Вълков,..

публикувано на 04.07.24 в 15:05

Кога ще възстановят двупосочното движение по булеварда около Здравната каса във Видин

Затвореното пътно платно на видинския булевард "Панония" до Районната здравноосигурителна каса продължава да затруднява придвижването във Видин. Строителните дейности в района, свързани с реконструкцията на канализационния колектор на града, започнаха още миналата година . Заради тях движението в този участък, който се явява основен вход и..

публикувано на 04.07.24 в 15:00

Белоградчик иска песента "Нашият град" за свой химн

Легендарната група "Тангра" ще изнесе самостоятелен концерт в Белоградчик на 5 юли, на централния площад. Още през далечната 1981 година музикантите пристигат в града на скалите, за да запишат видеоклип към песента си "Нашият град ". Парчето се превръща в абсолютен хит за всички времена и своеобразна емблема на Белоградчик. 43 години по-късно тази..

публикувано на 04.07.24 в 15:00
Исторически музей - Белоградчик

Конкурс за въстанието в Северозапада предизвика сериозен интерес

Първият Национален конкурс "Храбростта на героите от лето 1850 в Северозападните български земи", организиран от Исторически музей - Белоградчик, привлече участници от цялата страна. Близо 30 творби са разгледани и оценени от журито общо за всичките категории и възрастови групи. Интересът към конкурса е важен за популяризиране на..

публикувано на 04.07.24 в 14:00