Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гергана Михалчева, БЧК: "Благодарим на хората, които виждат човека до себе си и помагат"

Снимка: Светослав Цветанов, Радио ВИДИН

На 8 май всяка година международно червенокръстко движение отбелязва своя празник. По този повод БЧК- Враца уважи и събра на тържество своите приятели, съмишленици, доброволци, връчи награди и благодари на всички институции за доброто сътрудничество. Отличени са шестима млади доброволци, двама доброволци получиха званието "Отличник на БЧК", един стана "Заслужил деятел на БЧК", а трима бяха отличени със златен медал за заслуги. Най- високото отличие получиха д-р Ирена Виденова- председател на Областния съвет на БЧК- Враца, Наталия Христова-Горанова- председател на БЧК в Мездра и заместник председател на Областния съвет на организацията и Красимир Костов- дългогодишен служител на БЧК във Враца.

"Български червен кръст в своя мандат трябва да отговаря на много предизвикателства и може би, трябва да подчертая, въпреки че сме неправителствена организация, ние не сме като останалите неправителствени организации. За Български червен кръст има закон, който действа, в който държавата ни вменява ангажименти, които ние сме длъжни да изпълним. Един от тези ангажименти е подготовката и помощ при бедствия. Такова е и кръводаряването, такава и социално- помощната дейност. Т.е. ние сме заявили пред държавата, че ще изпълняваме тези ангажименти и се стараем по най- добрия начин да извършваме тази своя мисия. За съжаление не само бедствията, но социалната уязвимост излиза много на преден план, особено в нашия регион, какъвто е Северозападния и област Враца като част от най- бедния регион в Европа", каза Гергана Михалчева- директор на БЧК във Враца.

Българският червен кръст има пълната подкрепа на всички институции. При различните случаи работи с различни организации, но винаги заедно в полза на хората в нужда. На всички Гергана Михалчева- директор на БЧК във Враца, благодари за сътрудничеството.

Сред носителите на златен медал е Наталия Христова- Горанова, председател на БЧК в Мездра:

"За благодарим на хората от Българска хранителна банка. Защото ние като доброволци стигаме до домовете на слепите хора, на пенсионерите, на инвалидите благодарение на продуктите, които те ни дават. Да благодаря на всички хора, които подкрепят Българския червен кръст, на Общината, на доброволците ми, които сме рамо до рамо във всеки момент и наистина вършат подвизи и чудеса в това трудно време. Честит празник на всички!"

Грамота "Млад отличник на БЧК" получи Пламена Литова от село Игнатица, на 18 години, доброволец от 7 години към БМЧК- село Зверино, община Мездра. 

"Миналата година бях координатор на Червения кръст в Зверино. Цяла една година. За съжаление тази година завършвам и няма възможност да продължи моя мандат повече. Отговорността на един координатор е голяма. Като гледах други, по- големи от мен, как се справяха, всичко се случваше по- лесно", споделя за работата си като доброволец младата дама.

Илиян Илиев е ученик в 11 клас, доброволец към БМЧК- Монтана. Към организацията се присъединява в 5 клас и след като се включва в различните прояви и опознава средата, разбира че това е неговото място:

"Голяма част от това дължа на хората, които ме въведоха в самата организация. В това как протичат нещата там, в дейностите и най- важното нещо, което осъзнах като част от организация е целта и мисията като участници в нея, което ме задържа. Помощта, колкото и тривиално да звучи, винаги човек е имал нужда от помощ от другите и тази безвъзмездна помощ е още по- облагородяваща не само за другите, но и самия себе си."

Председател на БЧК в град Кула от 4 години е Веселка Дочева. По професия е фелдшер, работи във видинската болница и в Спешния център в град Кула, познава трудния живот на хората по селата. Като председател е ангажирана с организацията по раздаване на хранителни продукти и дарения. Миналия месец дрехи от БЧК са получили хора от клуба на инвалидите, на слепите и клуба на пенсионера. В Кула работи с четирима доброволци. Казва, че човек за да стане доброволец, трябва е благороден, трудолюбив, с хъс за работа.

"Основната ми работа е в Бърза помощ- Кула, по селата обикалям и ми е ясно за какво става въпрос. Просто, нещата са по- сложни при тях, по трудни. Радвам се, че съм помогнала. Всеки различно приема съдбата си, индивидуално. Отчаяни, по принцип."

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56