Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Египетският лешояд във фокуса на Световния ден на прелетните птици

Снимка: Георги Стоянов
Снимка: Георги Стоянов

13 май е Световен ден на прелетните птици. От 2018 година денят се отбелязва два пъти годишно- през втората събота на м. май и на м. октомври, съгласно решения на страните, подписали различни международни конвенции. Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/ отбеляза тази дата от годишния екологичен календар малко по-рано и акцентира върху египетския лешояд- единственият вид лешояд, който мигрира. Експертите от дружеството отбелязаха Международния ден на мигриращите птици в село Поточница, заедно с ученици от местното училище "Иван Вазов" и училище "Васил Левски"- Крумовград.

"Успяхме да насочим внимание към един вид, който децата виждат около себе си, а именно египетският лешояд. Това е единственият мигриращ лешояд сред видовете, които се срещат в България и тъй като това е един световно застрашен вид, чието изчезване е едно от най-скоростните изобщо сред животинския свят, поради тази причина и ние решихме да използваме този вид като флаг, за да запознаем децата с биологията на лешоядите, с тяхната важна функция в природата и със заплахите, които, за съжаление, спомагат тяхното намаляване", каза Елица Иванова от БДЗП

Не намаляващата хранителна база, а отровите са най-големият убиец на този вид птици, допълни Елица Иванова:

"Отровите са най- големият убиец на този вид. Хвърлянето на отровни примамки, не заради лешоядите, човекът няма проблем с тези птици, но, за съжаление връзката и вечният конфликт човек- хищник, говорим за вълци, чакали, лисици, мечки, са една дългогодишна в кавички традиция да се хвърлят отровни примамки, с което да се унищожи всичко, което се докосне до тази примамка. За съжаление обаче мършоядните птици се хранят с трупове на животни. Когато те са умрели от отрова, по хранителната верига натравянето продължава и съответно пораженията са грандиозни. С нещо малко последствията са ужасяващи. И това е една от основните причини видът да намалява. Не само в страната, но и в световен мащаб."

България е втората най- богата на биоразнообразие страна в Европа след Испания. Все още природата ни е запазена, а това означава и че запазваме видовото разнообразие от мигриращи птици.

По какво се различават и си приличат черния, белоглавия, египетския и брадатия лешояд може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На Балканите или по-далеч - къде избират да почиват българите?

Последните данни на Националния статистически институт сочат, че през септември българите са направили почти 860 хиляди пътувания в чужбина - това е с над 5% повече спрямо миналата година. Гърция и Турция водят класацията. Само в Гърция са направили над 248 хиляди посещения, а в Турция - 236 хиляди. Следват Сърбия, Румъния и Германия...

публикувано на 04.11.24 в 15:30
 Минчо Николов, доктор по психология, проведе обучение във Видин.

Психолог: Приказкотерапията помага на децата да разбират емоциите си

В рубриката "Децата на фокус" ще обсъдим една тема, която става все по-интересна и полезна за децата - приказкотерапията . Ще говорим за това как тази терапия, която използва силата на приказките, може да помогне на децата да разберат и управляват емоциите си от най-ранна възраст. Връзката между четенето и емоционалното развитие е..

публикувано на 04.11.24 в 15:00

Подгответе автомобила за предстоящата зима

От 11-и до 15 ноември шофьорите ще могат да проверят напълно безплатно готовността на своя автомобил за зимата в пунктовете на Съюза на българските автомобилисти (СБА) във Видин и Белоградчик.  Прегледите са спомагателна част от традиционните полицейски операции и засилен контрол по пътищата - т.нар. акция "Зима". Тя ще протече в традиционните..

публикувано на 04.11.24 в 14:23

Лука Йоцов: Един по-малко познат будител от Северозапада

Днес си припомняме личността на проф. Лука Йоцов , който е родом от Враца . Поводът да ви разкажем за него е 145-годишнината от рождението му, която се навърши в края на миналия месец. За корените на неговото семейство научаваме от  Мая Антова от отдел "Нова история" към Регионалния исторически музей във Враца: "Той принадлежи от голямата..

публикувано на 04.11.24 в 14:00

Потребители получиха две сметки за ток заради промяна в отчитането

Слушатели сигнализираха в Радио ВИДИН, че за октомври са заплатили две сметки за ток.  Проверихме в анкета сред видинчани получили ли са две фактури за използваната електроенергия миналия месец и дали са информирани предварително за това: "Този месец съм платила две сметки за ток... Две платих... Не знам, не го плащам аз у дома... Получила съм..

публикувано на 04.11.24 в 13:00
Радослав Рачев

Заместник-председател на СИК дари възнаграждението си на видинската болница

Днес в рубриката "Похвали се, оплачи се" ще ви разкажем една история за доброто дело. Тя е за Радослав Рачев от Видин , който се занимава с декоративни бои и мазилки. Мъжът дари 315 лева, които е получил  като заместник-председател на Секционна избирателна комисия в село Макреш на последните избори, на детското отделение на  МБАЛ “Света Петка“ в..

публикувано на 04.11.24 в 12:00

В "Музикална зона" слушаме Джо Долан

 Джо Долaн е може би най-успешният ирландски певец, който четири десетилетия присъства с песните си в топ 10 на музикалните класации. Той добива световна популярност през 1969 година, когато застава начело на класациите в 14 страни по света с песента си "Make Me An Island".  Джо става много популярен в Ирландия и сред ирландските емигранти в други..

публикувано на 04.11.24 в 09:00