Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Домакинствата могат да кандидатстват за фотоволтаици

Парламентарната криза засегна енергийните и климатични политики

Снимка: БГНЕС

От около две години партиите са в една непрекъсната предизборна кампания, в страната няма действащ законодателен орган и редовно правителство, а това засегна и климатичните, и енергийните политики в държавата.

"Най- сериозният производител на парникови газове, на въглероден диоксид и на метан в атмосферата, това е сектор енергетика, който се задвижва от изкопаеми горива. И само преди няколко месеца предишното Народно събрание, почти с пълно единодушие, се съгласи, даже задължи служебното правителство да предоговаря Плана за възстановяване заради заложената цел за намаляване на въглеродните емисии. Малко по-късно се оказа, а и самият министър на енергетиката излезе с такова съобщение, че да, започнал е процесът, има стъпки в Европейската комисия, но оттам имат определени условия, които по никакъв начин не позволяват да се пренебрегнат тези високи цели. Т.е. стигнали сме вече до момента, в който нещата не са пожелание, не са и насила, разбира се, но решения трябва да се вземат осъзнато. Защото, ако не бъдат предприети мерки, е ясно какви  ще са последиците. Т.е. климатичната криза вече в много територии дава своите проявления. Има ги и в България. По-често ги усещат хората, които са близо до земята, които са близо до водата, които си изкарват прехраната там. Те виждат и количеството на валежите или пък сушата там, където я има. Т.е. климатичните промени имат много и най-различни проявления, които обикновено, обаче, са крайни. Както и сега в едната част на Европейския континент имаме суша, а в другата- много дълъг валежен период. И двете излизат от нормата и имат своите последици", коментира Балин Балинов- координатор кампания "Енергийни решения" в "Грийнпийс"- България.

Домакинствата вече могат да кандидатстват по процедура "Подкрепа за енергия от възобновяеми източници за домакинствата - Покана 1". Целта на процедурата е да се увеличи използването на възобновяема енергия в крайното потребление на енергия в сектор домакинства чрез предоставяне на финансиране за закупуването на най- доброто оборудване за слънчеви инсталации и за фотоволтаични системи. Има интерес към тази програма, заяви Балин Балинов и посочи, че някои от условията, подложени на критики, остават същите:

"Има едни условия, в имота, за който се кандидатства, да има неефективен източник на отопление, например камина, печка на дърва или на въглища, но за съжаление в условията няма информация, няма достатъчно яснота дали тази печка трябва да бъде декларирана по време на кандидатстването, да бъде изпратена снимка или да бъде отворен домът, за да види комисията, че тя съществува там, на място, само информативно или тази печка трябва да бъде изхвърлена от дома. Защото, ако е второто, това означава че, да, има известна помощ за домакинството, но пък в този дом, на това семейство ще му се наложи да изхарчи още не малко пари, за да замени тази своя стара печка и да купи климатици, термопомпа, конвектори или каквото друго реши, за да има смисъл поставянето на тази фотоволтаична централа, ако приемем, че такъв е случаят".

Програмата предвижда две възможности- едната е за фотоволтаична централа за производство на електричество, другото е за соларна система за производство на топла вода. И в двете има огромен смисъл и много сериозен потенциал, допълни енергийният експерт. Ефектът от мерките за енергийна ефективност при домакинствата може да бъде усетен веднага, особено с реновирането на домовете.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56