Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Домакинствата могат да кандидатстват за фотоволтаици

Парламентарната криза засегна енергийните и климатични политики

Снимка: БГНЕС

От около две години партиите са в една непрекъсната предизборна кампания, в страната няма действащ законодателен орган и редовно правителство, а това засегна и климатичните, и енергийните политики в държавата.

"Най- сериозният производител на парникови газове, на въглероден диоксид и на метан в атмосферата, това е сектор енергетика, който се задвижва от изкопаеми горива. И само преди няколко месеца предишното Народно събрание, почти с пълно единодушие, се съгласи, даже задължи служебното правителство да предоговаря Плана за възстановяване заради заложената цел за намаляване на въглеродните емисии. Малко по-късно се оказа, а и самият министър на енергетиката излезе с такова съобщение, че да, започнал е процесът, има стъпки в Европейската комисия, но оттам имат определени условия, които по никакъв начин не позволяват да се пренебрегнат тези високи цели. Т.е. стигнали сме вече до момента, в който нещата не са пожелание, не са и насила, разбира се, но решения трябва да се вземат осъзнато. Защото, ако не бъдат предприети мерки, е ясно какви  ще са последиците. Т.е. климатичната криза вече в много територии дава своите проявления. Има ги и в България. По-често ги усещат хората, които са близо до земята, които са близо до водата, които си изкарват прехраната там. Те виждат и количеството на валежите или пък сушата там, където я има. Т.е. климатичните промени имат много и най-различни проявления, които обикновено, обаче, са крайни. Както и сега в едната част на Европейския континент имаме суша, а в другата- много дълъг валежен период. И двете излизат от нормата и имат своите последици", коментира Балин Балинов- координатор кампания "Енергийни решения" в "Грийнпийс"- България.

Домакинствата вече могат да кандидатстват по процедура "Подкрепа за енергия от възобновяеми източници за домакинствата - Покана 1". Целта на процедурата е да се увеличи използването на възобновяема енергия в крайното потребление на енергия в сектор домакинства чрез предоставяне на финансиране за закупуването на най- доброто оборудване за слънчеви инсталации и за фотоволтаични системи. Има интерес към тази програма, заяви Балин Балинов и посочи, че някои от условията, подложени на критики, остават същите:

"Има едни условия, в имота, за който се кандидатства, да има неефективен източник на отопление, например камина, печка на дърва или на въглища, но за съжаление в условията няма информация, няма достатъчно яснота дали тази печка трябва да бъде декларирана по време на кандидатстването, да бъде изпратена снимка или да бъде отворен домът, за да види комисията, че тя съществува там, на място, само информативно или тази печка трябва да бъде изхвърлена от дома. Защото, ако е второто, това означава че, да, има известна помощ за домакинството, но пък в този дом, на това семейство ще му се наложи да изхарчи още не малко пари, за да замени тази своя стара печка и да купи климатици, термопомпа, конвектори или каквото друго реши, за да има смисъл поставянето на тази фотоволтаична централа, ако приемем, че такъв е случаят".

Програмата предвижда две възможности- едната е за фотоволтаична централа за производство на електричество, другото е за соларна система за производство на топла вода. И в двете има огромен смисъл и много сериозен потенциал, допълни енергийният експерт. Ефектът от мерките за енергийна ефективност при домакинствата може да бъде усетен веднага, особено с реновирането на домовете.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05