Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прическата на Средновековието показаха във Видин (видео)

Снимка: Радио Видин




С демонстрация на средновековна прическа започна втория ден от фестивала "Видин-градът на трите крепости". В крепостта "Баба Вида" Веселка Каменова от историческия музей се превъплъти в образа на царица Анна, а в ролята на коафьор влезе Ани Атанасова. Броени минути преди да разкраси своята "клиентка", тя сподели каква е стилистиката на царската прическа и някои тънкости при прическите от Средновековието: 

"В Средновековието косата е била доста ценен атрибут в човешкото тяло и е имала доста голяма стойност... Младите девойки не са подстригвали косите си и изцяло са се грижели за нея с природни продукти. Момичетата, докато не се омъжат, са били с дълги и разпуснати коси, не със сложни прически. Повече за статуса на една жена са говорили украшенията на косата й, аксесоарите, с които се е украсявала косата- панделки, скъпоценности, сребърни монети. Украсата е била основен фактор... Предстои да направим царица от Средновековието, която има подготвена предварително корона, аз трябва да прибера косата й отзад на тила"- обясни Ани Атанасова.

По време на демонстрацията директорът на музея Христина Кирилова разказа и интересни факти за царица Анна, както и за миналото на града ни.

"Жалко е наистина, че нямаме нейния лик, защото тя създава един сборник с жития на жени-светици и много се е грижела за Видинския книжовен център или книжовната школа. Била е наистина важна нейната роля, като видинска и българска царица и достойна съпруга на цар Иван Срацимир... Този книжовен център, за който се грижи царица Анна, наистина има претенциите да бъде една книжовна школа, защото тук усилено се превеждат книги, пишат се сборници и имаме тази възможност. Може би е рано, но ни казаха, че може би ще ни предоставят копие от това Четвероевангелие, което е свързано с житията на жените-светици и което се е писало по заръка на царица Анна"- сподели директорът на музея.

Събитията от днешния фестивален ден продължиха с ателие за изработване на глинени фигурки и съдове. В крепостта "Баба Вида" е обособено място, на което децата да измайсторяват своите предмети, а непосредствено до тях бе направен и модел на пещ от Средновековието, а изработката на различните съдове протече под ръководството на Николай Казашки от видинския музей.

"Ще показваме технология на това, как са се изработвали съдовете в праисторията, без грънчарско колело, както и фигурките. И двата варианта са много лесни за изработка, просто трябва да се покаже технологията как е. Тя е шнурова- правят се едни шнурчета, които се завъртат и се оформят различните видове съдчета. Фигурките са тотална импровизация- там всяко дете може да направи всичко, което предпочита. Глината, за да е по-лесна за обработка от децата, сме взели обработена глина, не е взета от кариера- по-мека е и е механично обработена.-каза Николай Казашки.

По-късно ще бъде демонстрирано и Средновековно царско облекло. Занаятчийница "Видинска шевица" ще представи традиционни орнаменти и символи, както и бродиране под ръководството на видински майстори на везмото. 

Програмата на Фестивала "Видин-градът на трите крепости" продължава и през следващите два дни с още различни и интересни дейности.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17