Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Етнографът Сашка Бизеранова: Шевицата предпазва от лош поглед и завистливи очи

3
Снимка: Радио Видин

От Регионалния исторически музей във Видин организираха работилница по бродиране. Събитието, което се проведе в музей "Кръстата казарма", е от програмата на фестивала "Видин - градът на трите крепости". Етнографът д-р Сашка Бизеранова представи традиционни орнаменти и символи в българската шевица. 

"В музей "Кръстата казарма" представяме видински шевици с тяхната специфика като орнаменти, като символи, като цветове. Имаме поканени три майсторки, които да покажат различни бодове, характерни за шевиците във видинския край- цепен бод, рибена кост, бод зад игла, кръстат бод и т.н. Съвместно сме подбрали такива орнаменти от най-старите видински облекла и ги представяме на хора, които са пожелали да се научат как се бродира традиционно народно облекло във видинския край. Интересът се оказа голям. Някои са бродирали символично като деца, други не са се занимавали изобщо с везба. Майсторките им показват как трябва да се подходи, за да се получи една красива везба. Освен символиката, магическите знаци, които се втъкават най-вече върху ризите на българката, се изисква и те да бъдат красиво изработени, защото по везбата се познава коя ще бъде по-добра домакиня... Шевицата предпазва от лош поглед, от завистливи очи, от хора, които могат да причинят болест. Съответно пък тя омагьосва със своя чар, със своята красота, със своите цветове."

Работилницата по бродиране се проведе под ръководство на видински майсторки на шевицата. 

"Изключително е интересно да се потопиш във времето, в което старите българки са създавали тази красота", каза Марийка Василева.  

Анжела Труйкова разказва, че за нея и ден не минава без да бродира традиционни български шевици. Препоръката ѝ е фолклорните състави да представят и шевиците и облеклото от съответния регион, от който са.

"От малка обичам да бродирам. Това е интерес, който е предизвикан в годините от майка ми, от баба ми. В училище ни даваха за ваканциите такива бродерии. То си ми остана като хоби, като любимо занимание и почти няма ден, в който да не бродирам български шевици, предимно видински. Държа си на региона. Опитвам се и в свободното време, като пътувам по селата в нашия край, да издирвам, защото трябва да си ги запазим. За съжаление обаче все по-рядко се намират. Новите носии пък, които сега ги правят, аз лично не ги одобрявам, тъй като е някакъв сбор от шевици от различни краища на страната. Според мен би следвало тези състави, с тази самодейност, която я има, мъжете и жените да си се обличат със запазените от бабите народни носии или да се опитат да съхранят шевиците от нашия регион и да ги пресъздадат в нови."  


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана. Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време бил уредник и отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна през 2021..

публикувано на 16.01.25 в 17:13

Правителството "Желязков" вече е факт

Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. След избора, премиерът и министрите положиха клетва пред Народното събрание и приеха властта от служебното правителство.  България се нуждае от редовно правителство, заяви от парламентарната трибуна..

публикувано на 16.01.25 в 16:30

Крият ли риск за здравето и околната среда соларните паркове

Разпространяват се доста драматични слухове по този въпрос, които често не са подплатени с абсолютно никакви факти. Ако има такива, те са от доста съмнителни източници. Можем да ги разглеждаме като всеки един друг уред, който е около нас, който, когато работи и когато е свързан към мрежата, има определени лъчения, но те не са опасни за човешкото..

публикувано на 16.01.25 в 15:50

Кулските "къпачи" отново ще обикалят за здраве

За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката...

публикувано на 16.01.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 16 януари 2025 слушаме румънския композитор Джордже Енеску

Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Люто предизвикателство в село Бързия

Възможно ли е да се съчетаят любовта към природата, чистата храна и стремежа да възпиташ вкус към естественото и здравословното? В "Земята, която ни храни" се срещаме с една млада жена, която от няколко години се е изправила пред едно люто предизвикателство- със семейството си отглеждат едни от най-лютите чушки в стопанството си в село Бързия...

публикувано на 15.01.25 в 18:10