Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

90-годишният Захари Димитров от Динково - за спорта, музиката и войната

2
Снимка: Радио ВИДИН

В "Думата имат старейшините" днес ви срещаме с 90-годишния Захари Димитров от село Динково, община Ружинци. Трудът го е оформил като личност, а спортът и музиката го съпътстват през целия живот. По професия Захари Димитров е керемидчия, работил е в бившата фабрика за керемиди в Брусарци.

"Това ми е било професията 32 години. Натам, към Брусарци - 10 километра, насам - 10 километра. Всеки ден 20 километра, няма рейсове, няма нищо за мен, спорт... Това е най-тежката работа, да си туглар, всичко на мускули... От малък на работа, така е било. От 8-годишен чичо ми ме учи да орем, тогава с волове се ореше. Трактори нямаше, нямаше такива машини. Това време всичко в полето, на работа. Като дете са ме учили, както сега аз съм учил моята дъщеря да работи. Ако работиш, ще изкараш нещо да ядеш, а сега всичко е пари. Ако имаш пари ще живееш, ако нямаш, няма. Днешните времена не ми харесват, защото по-рано всеки си изкарва, няма да иде да купи. Всичко си имаш. Къде са овците, къде са кравите, къде е млякото? Няма, всичко трябва да се купи."

Захари Димитров е тренирал спортна гимнастика, участвал е в състезания, а в двора на къщата си все още има лостове. Възрастта обаче не му позволява да тренира, но пък все още може да се похвали с мускули. 

"Обичам спорта, играл съм на лост, спортна гимнастика. От ученик започнах да тренирам на лост. В училището имаше лост..."

Макар и да е бил на 8 години тогава, помни руските войници, преминали през селото по време на Втората световна война. 

"Помня Втората световна война, дойде Съветският съюз, тук, в училището, правят почивка руснаците. Тогава все с коне, карат танковете, оръдията с коне. Чак от Съветския съюз идват, от толкова далеч и кандисале, нямат храна за конете. Нападат къщите, кошовете, трошат и вадят кулените и право в училището... "

Както спортът, така и музиката за Захари Димитров са изключително важни още от дете. Като освен, че е изработвал различни музикални инструменти, той също и свири на тях. 

"Музиката обичам от дете, устна хармоника са ми купували. И един човек свиреше тук, всяка вечер правим седянка и свириме. Друг пък ме учи да ги правим окарините от глина... На всичко свирим, акордеон, гайда, те, имам и дудук. Тоя сега, къде е останал, е от лиляк... Самодеец съм бил и в София съм ходил на фестивал..."

Захари Димитров се радва на внуци, правнуци и праправнуци. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17